НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Съб Май 18, 2024 3:27 am Вижте мненията без отговор
БЪЛГАРИНЪТ за българина - или бедност и озлобление ...
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Пон Авг 27, 2007 9:52 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Беден или богат са много относителни понятия - зависят чисто субективно от гледната точка и позицията и средата за сравнение.Аз познавам хора, които с 500 лева заплата не мислят, че са бедни, както и познавам такива, които имат по над 1 000 000 в сметката и не мислят че са богати.Много е относително.Не знам за коя бедност точно разискваме тук - материалната или духовната.Кое е мерилото за "беден" и "богат" - аз лично не го знам.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Авг 27, 2007 11:05 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Маг Селена написа:
А сега се изкажи по този въпрос, де - бедни ли са българите???!!!

Защо този въпрос го избягвате всички или нещо съм пропуснала в темата?! Толкова ли е неудобен или щекотлив?! Cool

Не го избягвам.Просто мисля за себе си,а не "глобално"-за българина въобще.Но щом се налага-ок.

Започвам с думи на дядо ми.
Според него преди 9.IX.1944г за ''богат'' се е смятал "човек с много земя"(нормално е-България е била най-вече земеделска държава).
След това "богат" е "човек с голяма къща".
Според мен,обаче,след 60-те години нататък "богат' е "човек,който има не само къща,вила и кола,но и магнетофон,касетофон,цветен телевизор,видео...".Сиреч човек,имащ новостите в техниката(затова и мутрите показваха "успешност'' размахвайки мобифони през 90-те.).

Но това е само едната страна-материалната.3атова ми се ще да разгледам произходът на думата "Аристократ".
Състои се от
"άριστος"-IVта степен на прилагателното "добър",в смисъл:"отличен","превъзходен"
и
"κρατώ"-"държа" в ръцете си,в смисъл "управлявам".
Т.е. " αριστοκράτης" може да се преведе като "човек,който притежава най-хубавото".Обаче...под "най-хубавото" в древността са нямали впредвид само материалното.Знатните младежи учели науки,свирели на инструменти,спортували...сиреч нещо като идеал за "всестранноразвитата личност" през татовото времеSmileРазвивали и "духа",не само "тялото".

А сега да се върнем в хубавата ни Татковина...
Някога и в България е имало разделение като в Индия-колобри(свещеници),боилар(управляващи и военни) и обикновени хора-селяни,занаятчиите и търговци.

Интересното е,че е можело да се минава в друга група,ако има наличие на качества(нещо немислимо за закостенелия индийски модел).

Интересното е, и че дори върховният управляващ-"канасубиги" не е забравял,че е ...просто човек,отдаден в служба на България.(спомнете си за "Човек и добре да живее...").

Интересно е било и разделението на имуществото.

Мъжът притежавал недвижимото,а жената-движимото.

И ако някой се затюхка,че жената е била ощетена,то нека си спомни,че мъжът дори да има ниви и къща,без волове и покъщина не може.

Но това е било някога.Сега...има телевизия и нет.Освен гладуващите в Африка,на екрана има и богаташи с вили на екзотични острови,с яхти,самолети и диамантени пръстени като подарък за рождения ден на любимата.И хората в България заживяват в свят на мечти-да бъдат поне за малко като свръхбогатите.Нещо като "Господин за един ден".Това е българинът днес...или поне доста голям процент...

Не е лошо човек да има мечти,но когато в тяхно име стъпква приятели,близки и роднини,то това е патология.

И накрая искам само да отбележа,че това не е валидно само за България,а за по-голямата част на "Цивилизования свят"-Светът на Консуматора!

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Авг 27, 2007 11:22 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Rolling Eyes В медиите от време на време излизат случаи на убиващи се eдин друг кръвни роднини заради подялба на замя,на наследство,та дори и за по-дребни неща,някои го правят и за жълти стотинки.Това не е ново за нашия бит за съжаление,имало го е и преди 9.IX.,ако се сещате за "Земя" на Елин Пелин /екранизацията на повестта стигна през 60-те и до Кинофестивала в Кан/.Там главният герой загърби любовта на живота си заради богатство,после се опита да убие собствения си брат,но успя само да го осакати и да гледа всеки ден чудовищния резултат от алчността си докато се побърка от угризения. Rolling Eyes
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Авг 27, 2007 11:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Да,земята е била "богатсвото".Сиреч властта.
Ако хората разберат,че бидейки управляващи стават слуги,всъщност,то може и да "поизтрезнеят"...поне някои.

Аз,например,не искам да съм началник,ни подчиненЕ,идеално положение няма,но се опитвам да намаля "началниците" си и "подчинените'' си Rolling Eyes

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 12:00 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Без началник и подчинени може,ако работиш сам за себе си или в равностойно съдружие,иначе навсякъде има йерархия,с която трябва да се съобразяваш.А властта си има и друга страна - да поемаш отговорност за това,което управляваш,за решенията си, както и за хората и да поемаш всички негативи върху себе си.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 9:58 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

...с което ставаш подчинен на подчинените си

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 10:18 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Има начин това да не стане - "колиш и бесиш" и не ти пука за подчинените ти,щото "и ножа, и хляба" са у теб.Сега гледах за поредния такъв случай - немски работодател е решил,че у нас може безнаказано да си дерибейства,все едно нямаме закони и институции и българите са за подигравка - да му работят без договор, без правила и установено раб.време,без да им плаща,да ги лъже и ругае, и естествено да е неуловим,защото не е с установен адрес.Такива български фирмаджии-мошеници с лопата да ги ринеш,ама явно не ни стигат,та трябва и от такава подредена западна държава да ни дойдат тук.То всяко стадо си има мърша, ама ту по-лесно ще вирее - и за това сами сме си виновни,за да мислят такива,че страната ни е рай за мошениците. Rolling Eyes
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 11:30 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:

А сега да се върнем в хубавата ни Татковина...
Някога и в България е имало разделение като в Индия-колобри(свещеници),боилар(управляващи и военни) и обикновени хора-селяни,занаятчиите и търговци.

Интересното е,че е можело да се минава в друга група,ако има наличие на качества(нещо немислимо за закостенелия индийски модел).

Интересно е било и разделението на имуществото.

Мъжът притежавал недвижимото,а жената-движимото.

И ако някой се затюхка,че жената е била ощетена,то нека си спомни,че мъжът дори да има ниви и къща,без волове и покъщина не може.

Но това е било някога.Сега...има телевизия и нет.Освен гладуващите в Африка,на екрана има и богаташи с вили на екзотични острови,с яхти,самолети и диамантени пръстени като подарък за рождения ден на любимата.И хората в България заживяват в свят на мечти-да бъдат поне за малко като свръхбогатите.Нещо като "Господин за един ден".Това е българинът днес...или поне доста голям процент...

Не е лошо човек да има мечти,но когато в тяхно име стъпква приятели,близки и роднини,то това е патология.

И накрая искам само да отбележа,че това не е валидно само за България,а за по-голямата част на "Цивилизования свят"-Светът на Консуматора!


Е, да си дойдем на думата ... за Индия, де ...

Всичко идва от Изтока, защото след последната погибел на Атлантите, атлантите са се пренесли да живеят в тамошните области. Та ... когато е започнало Голямото разселение на народите и българите са тръгнали именно оттам, а не от някъде другаде, както пише в "историята" ... Razz Rolling Eyes

Но ... братятя индийци явно по-добре са устроили "варните" си, защото в противен случай ще се получи именно това, което се получи в България ...

Хора от най-нисшите прослойки си купиха образования, титли и власт, и започнаха да командарят хора, от висши слоеве в развитието и разбирането си за живота ... сори.

Пълна изродия ... един тотално деградирал и невнятен олигофрен, или човек с психопатично параноидно личностово разстройство започва да разполага с хиляди и хиляди съдби човешки ... и ето ти тебе патологията, щото с какъвто се събереш такъв и ставаш ... а камо ли пък да те комондва подобен и да очакваш друг резултат!

Просто не е възможно да се роди нещо добро от подобна ситуация ... Rolling Eyes Sad

Що се отнася до по-голямата част на "цивилизования свят" - СВЕТЪТ НА КОНСУМАТОРА - така е, но процеса в България е най-изразен в това отношение - тук просто се вегетира чрез тотално консуматорство, ама на всичко и ... всички.

Пълен упадък!

И да си кажа думичките: бедни в България няма! Има просто емоционални хитреци, които се опитват да изнудват всекиго, но да не губят в никакъв случай от натрупаното пред годините материално състояние - без значение какво е то.

Има и изключително , прекалено даже, мързеливци, които искат да печелят без да полагат особен труд ...

А за пенсионерите мога да кажа следното: те живеят в големиге си апартаменти по един или двама човека, не искат и да чуят да се разделят с имотчето си, там умират в нищета, но ... да си е тяхно, до гроб!

А иначе го продават и могат да живеят достътъчно прилично в една гарсониерка с парите от големия апартамент, ама ... я да остане това, защото децата ще го наследят, пък после и внуците им, а децата им и хал хабер си нямат от тях, защото ако си имаха ,тези пренсионерли нямаше да се изживяват като най-низвергнатите от съдбата стари хора ...

Това е положението!

Та къде виждаш ти, Аудане, загрижени за родителите си деца в България?!

А след като децата не признават за хора собствените си родители и са ги забравили, и не се грижат за тях, то къде е величието на българина, който е бил достатъчно благодетелен, смирен и състрадателен към хората по принцип?!

Няма такова нещо сега, тук, понастоящем ... в милата ни "татковина".

Това е моето мнение по въпроса за бедността ... Rolling Eyes

Давайте по-нататък - не се излагайте ... Wink

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 11:48 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Аз се ''изложих'' достатъчно Shocked ...засегаWink
Другите са наред Cool

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 12:42 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Моето мнение силно се доближава до това на Маг Селена /особено за апартаментите/, но с една уговорка - това може да е валидно само за градовете, за селата - не знам.Иначе в по-големите градове масовата практика е точно такава - седи и гледа TV сериали в апартамент от 80-100 квадрата и реве, че пенсията или заплатата е малка.Аз например живея с моя партньор в апартамент от 60 квадрата и ни е напълно достатъчен.В крайна сметка ние в него само спим и прекарваме не повече от 3-4 часа на ден активно - примерно от 8 до 12 вечерта.В този смисъл аз повече време прекарвам в офиса, отколкото в къщи.За какво е по-голям - само да има повече за чистене и за складиране на стари боклуци, които ти е жал да изхвърлиш?Аз не обичам да съм зависима от вещи.Не купувам скъпи неща, които да им треперя дали ще ги изгубя, или счупя.Веднъж годишно правя основно изхвърляне на непотребни вещи.Винаги съм възпитавала и сина си в този смисъл - вещите са преходни - може да ги загубиш, счупиш, да ти ги откраднат, да изгорят, или да се наводнят /всичко това важи и за апартаментите/.Това, което никой не може да ти го вземе е единствено в главата ти /докато си здрав психически/.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 12:56 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
Аз се ''изложих'' достатъчно Shocked ...засегаWink
Другите са наред Cool


Shocked Cool Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 3:43 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

По соцвремето като ни картотекираха за жилище по степен на "нуждаещи се",като ни дойде ред да си купим /със заем от ДСК естествено,къде млади семейства имат пари,освен ако родителите не им "подарят",ако те ги имат,но не сички имаха толкова/ се определяше големината на апартамента според броя на членовете на семейството/ако не се уредиш с връзки за по-голям от "полагаемия се"/.За по на 25 г.хора като нас тогава с едно дете,сиреч 3-членно семейство ни се полагаше 2-стайна панелка,което ще рече стая и хол и общо 62 кв.м.Нашия нов тогава комплекс го населиха с млади семейства и не се отчиташе обстоятелството,че такова тепърва може да се увеличава откъм членове/при нас не,но при други - второ,трето дете и т.н./.Е ние го префасонирахме да стане тристаен/кухнята на спалня,а в хола на балкона кухнята - импровизирана трапецария/,но все си е 62 квадрата със все балконите,които вече не са балкони,а част от помещенията.Много други са направили подобни реформи.И на мен не ми е нужен по-голям,при положение,че дъщеря ми няма да живее тук като създаде семейство - не е функционално устроен за това.А пенсионерите с големите апартаменти могат да дадат под наем на квартиранти,студенти например,моите родители са го правили неколкойкратно и по-назад в годините,когато бях дете,а брат ми не живееше вече там.И вариантът със закупуване на по-малко жилище искаха да го направят,но ние не се съгласихме,защото предлагаха да се нанесем в техния апартамент,а не ни се искаше,все едно сме ги изгонили от тяхното жилище.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
katysto




Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 60
Местожителство: Burgas
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 4:16 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Това е то българина- ако не се оплаква и мрънка непрекъснато няма да се отличава от другите нации.
Ако пък не недоволства непрекъснато пък ще гледа в канчето на другия и недай си боже там да има нещо по-голямо или хубаво - жална му майка на другия.
Много правилно го е охарактеризирал шопа " Аз не сакам я да съм добре, я сакам Вуте да е зле".
Ето това за мен е проявлението на бългърщината. Уви...

_________________
Поука вместо омраза, усмивка вместо презрение.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 5:17 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Cool Е,някои не се оплакват - едните няма от какво,други посрещат смирено несгодите на живота,едните и другите се срещат и разминават,когато животът им се преобърне на 180о,като в тази песен например Cool
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
nepamami




Регистриран на: 07 Сеп 2007
Мнения: 1
Пуснато наПуснато на: Пет Сеп 07, 2007 11:27 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Проблемът е ,че се срина ценностната система на обществото. Всички сме
чели /чували /: " Не кради, не лъжи ... " Хората не разбират , че наказания /изпитания / се изпращат и за нисък морал.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov