НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Чет Апр 18, 2024 7:23 am Вижте мненията без отговор
НЕЗАМЕНИМИТЕ КАРТОФИ – полезни не само като храна
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Юли 05, 2007 6:48 pm
МнениеЗаглавие : ???????????? ??????? – ??????? ?? ???? ???? ?????
Отговорете с цитат

Картофът се смята за незаменим хранителен продукт. С неговия сок отдавна са лекували язви на стомаха и дванадесетопръстника, а съдържанието на калий определя неговото диуретичо свойство и прави картофа необходим във всекидневното меню на болните със заболявания на сърцето и бъбреците.

Картофената скорбяла се използва като противовъзпалително средство при стомашно-чревни заболявания.

Свареният картоф не е противопозакен дори при тежки форми на натравяния.

Предлагаме ви няколко рецепти с картоф, които според народната медицина помагат при лечение на някои широко разпространени заболявания:

• При отоци на ръцете и краката обелете картофа от кората, настръжете го и наложете получената мека каша на отеклите места в продължение на 15-20 минути. Компресът може да се стегне с памучен плат или хавлиена кърпа.

• При хипертония корите на 4-5 картофа трябва да се измият добре, залеят с 500 мл вода и да се варят в продължение на 15 минути. Отварата се охлажда, прецежда и приема по 1 чаша половин час преди ядене.

• При остеохондроза се прави компрес от настърган картоф с мед. Този компрес се държи не по-малко от един час.

• При изгаряне, гадене, повръщане и хроническо главоболие се пие сок от пресни картофи (половин чаша 2-3 пъти дневно).

• Сокът, приготвен от сурови картофи, моркови и целина помага за прочистване от шлаката.

• 3-4 лъжички от суровия картофен сок помагат при нервни разстройства.

• Картофът се прилага и в козметиката. Сместа от настърган пресен картоф и пшенично брашно (в равни пропорции) помага при възпаление или лющене на кожата. Тя се нанася върху лицето на дебел слой, а отгоре се поставя салфетка, напоена с картофен сок. Маската се държи в продължение на 20 минути, след това лицето се измива със студено мляко, разредено наполовина с вода.(а)


Последната промяна е направена от СЕЛЕНА Ярослава Велесова на Пон Сеп 10, 2007 11:40 am; мнението е било променяно общо 1 път

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Сеп 10, 2007 11:08 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Способността на хората да смилат съдържащи скорбяла храни, като картофите, може да обясни успеха ни на планетата, твърдят генетици.

В сравнение с приматите хората имат ген, който е от съществено значение за разграждането на богатата на калории скорбяла.

Тези допълнителни калории вероятно са били от огромно значение за изхранване на по-големия мозък на хората, твърдят учените от Калифорнийския университет в Санта Круз.

Досега спорът беше дали месото в хранителния режим не е отговора на този проблем, оказаха се картофите.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Сеп 10, 2007 11:46 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Месото е фактора, които може да ни убива бавно и методично.

То може да се използва единствено и в крайна нужда само при определени заболявания.

Но ... в днешното съвремие дори и тогава е твърде опасно да се храним с месо, защото вместо да изпишем вежди, можем да извадим очи.

И причината ще се крие във високо съдържание на антибиотици в месото, както и на хормони.

А те определено унищожават другите вещества в месото, които биха могли да бъдат при екстремни нужди животоспасяващи.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
turta




Регистриран на: 03 Авг 2007
Мнения: 79
Пуснато наПуснато на: Вто Окт 16, 2007 2:51 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Обичам да хапвам сурови картофи. Наскоро една приятелка готвачка ме подплаши, че било много вредно. На мен пък ми харесва, не се чувствам зле и изобщо не вдигам температура от тях (както твърдят някои хора). При това положение мислите ли, че е вредно да ям сурови картофи?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Окт 16, 2007 4:40 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Определено да, естествено, че е вредно ... Shocked , Турта ...

Но ... ако наистина не вдигаш температура, то тогава има нещо нередно при теб в здравословно отношение.

Обикновено хора, които имат сериозен пробелми с щитовидната жлеза, (а пък и не само с нея) не вдигат или пък вдигат изключително трудно температура.

А суровите картофи са ... отровни!!!

И сурови могат да се прилагат само за външна употреба ....!!!!!

Така, че ... не прекалявай и се вземи в ръце - какви ги вършиш между впрочем???!!! Shocked

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
turta




Регистриран на: 03 Авг 2007
Мнения: 79
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 17, 2007 8:33 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Благодаря, Маг Селена, но това е странно за мен. Ям ги, защото ми е вкусно, нищо повече, не изпитвам специална нужда от тях. Да, аз наистина от години не вдигам температура, дори да съм много болна, но със сигурност съм добре с щитовидната жлеза, защото преди около 4 месеца си правих изследвания точно на тироидните хормони по друг повод. И аз съм чувала, че суровите картофи са отровни, но не вярвах много, защото не съм единствената в нашето семейство, която ги яде така. Много ме озадачихте, наистина Shocked
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 17, 2007 10:56 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Тироидните хормони не са единственият фактор, който може да бъде показателен за проблеми с щитовидната жлеза.

Много пъти съм чувала подобни - лични - заключения, както и докторски, пък после се оказва винаги, че не е точно така, както твърдят съответните лица.

Но ... това си е лично твой проблем - не ти натрапвам моето мнение - опазил ме Бог!

Боледувай си, яж си суровите картофи, проявявай си твърдоглавието ... Rolling Eyes

Проблема си е твой, а не мой.

Всеки разполага сам със себе си и сам решава какво да прави със себе си, и съответно как да постъпва.

Каквото ме питаше и имах да ти казвам, ти го казах.

Нямам време за излишни обяснения и спорове.

Лек и приятен ден ти желая! Smile

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
turta




Регистриран на: 03 Авг 2007
Мнения: 79
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 17, 2007 11:05 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Благодаря, нямах намерение да споря. Изразих учудване.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 17, 2007 11:13 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И си в тотална грешка - неоспоримо е! Rolling Eyes

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov