НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Вто Ное 26, 2024 1:48 pm Вижте мненията без отговор
Тайните на паметта
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Яну 22, 2008 12:00 am
МнениеЗаглавие : ??????? ?? ???????
Отговорете с цитат

Не можете да си спомните заглавието на филм, който много ви е харесал, името на някой човек или какво трябваше да купите в магазина? Паметта упорито мълчи? Не си струва да се тревожите толкова. Просто се вслушайте в себе си и разберете защо забравяте. Психолозите ни дават съвети, които са основани на реални случаи от тяхната практика.

Вътрешен протест

Отивате да изнасяте доклад, но откривате, че сте си забравили записките у дома. В действителност това не е случайно: докладът не ви харесва, а и мястото също не ви е по вкуса. Отслабеното внимание и услужливото подсъзнание незабавно отстраняват от погледа ни предмета, който не ни е интересен.

Какво може да се направи? Или да се надхитрим или по някакъв начин да се заинтересоваме от това, което не ни изглежда твърде привлекателно. В края на краищата ние сами сме си избрали тази работа и в нея все пак има нещо интересно. Подобна разсеяност е полезна да се замислим дали всъщност избраната професия наистина ни прилича.

Не вършете едновременно 100 неща

Деловият човек често не е доволен от своята памет. Той/тя мисли едновременно за 5-6 неща, дори на плажа говори по телефона по работа. Подобно забравяне е естествена защитна реакция на паметта - от главата се изхвърля прекалено тежкият товар от грижи.

Нашата глава е като шкаф, препълнен с непотребни чужди проблеми.
Какво може да се направи? Да променим стила си на работа, да си преподредим приоритетите, да се вгледаме в себе си. Никой не заслужава, а и не може, да живее в постоянен стрес. Прехвърлете част от работата си на друг - няма да страдате от по-малко уважение, а "новата" ви памет ще ви зарадва на 100%.

Автопилот - нарцис

Певци и актьори често признават, че с излизането си на сцената понякога забравят своите реплики или текстовете на песента. В действителност за забравянето е виновна не паметта, а нашето отношение към евентуалната критика - до какво степен сме готови да понесем своите възможни публични грешки. Ако сте свикнали да бъдете най-добрият, най-блестящият и най-успешният, всеки срив в паметта ще ви плаши безкрайно много и в крайна сметка ще изпаднете в стрес, който допълнително ще влоши вашата памет.

Какво може да се направи? Има афоризъм: ако искаш да станеш невротик, старай се всички да те обичат! Отпуснете се и не се опитвайте да се харесвате на всички. Внасяйте елемент на творчество във всичко (на сцената, у дома, в офиса), давайте простор на въображението си, създавайте нови варианти. Дори да забравите нещо, сигурно има и нелош изход от ситуацията.

Късо съединение

Човек е скрил в къщи пари и е забравил къде. Евентуално само под хипноза той може да възстанови картината на този ден. Денят наистина съществува, утре той трябва да замине и да вземе една част от парите, а другата да внесе в банката, но изведнъж... съпругата му спретва скандал и в резултат на емоционалната напрежение той се разсейва и забравя.

Какво може да се направи? Често ние се концентрираме толкова върху кавгите, че всичко останало ни се струва маловажно. Старайте се да не излизате от конфликта, ако той е неизбежен - отложете всички дела, изяснете си отношенията, по възможност се сдобрете и се върнете към своите задължения. Според една поговорка, не трябва да си лягаме преди да простим на всички. С такава "добродушна" памет можем само да спечелим.

Включете въображението си

Най-надеждният начин за запомняне е чрез асоциациите: усещане, миризма, въображаема картина, звуци. Този начин е свързан с образната памет. Човек вижда картина, която след това я прибират, но той продължава да я "вижда" пред себе си, чувства миризмата на гората, чува песните на птиците... Точно така могат да се запомнят събитията от живота, а сухите схеми и графики да "оживеят".
Например ПИН кодът ще се запечата моментално в главата ви, ако от първите букви на числото си съставите дума за подсказване - Четири Едно Седем Три - ЧЕСТ.

Образната памет е характерна за децата, при възрастните тя силно закърнява и дори изчезва, защото те не поддържат играта с въображението.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Яну 26, 2008 2:29 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

“Човекът-компютър” счупи собствения си рекорд за запаметяване

Колумбиецът Хайме Гарсия, известен с прозвището си “човека-компютър”, подобри собствения си рекорд за запаметяване. Пред преподаватели и студенти в Университета Комплутенсе в Мадрид, той успя да повтори по памет 150 000 знака след десетичната запетая на числото пи (3,14), което представлява безкрайна непериодична десетична дроб, предава ИТАР-ТАСС.

По време за опита за рекорд били използвани 652 слайда за възпроизвеждането на екрана пред аудиторията на всички запаметени от колумбиеца цифри, които той изреждал с гръб към екрана. Изброяването на всички 150 000 знака отнело 3 дни, съобщава испанската осведомителна агенция EFE. Рекордното постижение на Гарсия било потвърденоот професорите по математика в мадридския университет и заверено от двама нотариуси.

Колумбиецът притежава вече 4 рекорда в Книгата на рекордите “Гинес”, свързани със запаметяване или изчисления и разкри, че скоро смята да постави и пети. Той е в състояние в рамките на 0,15 секунди на извлече корен от 13-та степен на всяко 100-знаково число, или от един поглед да запомни 200-знаково число, след което да го повтори без грешка отляво надясно и отдясно наляво.

“Не съм гений, нито разполагам с някакви суперспособности. Единствените ми отличителни качества са постоянството и упоритостта”, коментира скромно постижението си Гарсия.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Фев 02, 2008 1:27 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Разкрита е тайната на паметта

Канадски учени са разкрили тайната на паметта:
под електрически ток пациент си спомнил какво се е случило с него преди 30 години


По време на експериментална операция на мозъка на 50-годишен мъж канадски учени изглежда разгадали механизма на работа на паметта. Неочакваният пробив станал в резултат на експеримент, чиято първоначална задача била да убие апетита на човек, страдащ от затлъстяване, пише The Independent.

В мозъка на пациента хирурзите въвели електроди, по които подали ток. Само че, вместо да загуби апетит, той изпитал силен прилив на спомени. Успял до най-малки подробности да възстанови в паметта си събития отпреди 30 години.

Откритието позволява да се изясни кои области на мозъка учавстват в механизма на паметта. То дава възможност за оперативно вмешателство за отстраняване болестта на Паркинсон и депресията. Този метод на лечение е полезен за терапия на хора, имащи проблеми с паметта.

Сега учените провеждат първите изпитания на този метод върху хора, страдащи от Алцхаймер. Ако те се увенчаят с успех, то лекарите ще могат да помогнат на страдащите от тези заболявания. Дълбока стимулация на главния мозък повече от 10 години се използва за лечение на широк спектър заболявания, в това число депресии, хронични болки, Паркинсон и други двигателни разстройства. Терапията на болестта на Паркинсон се оказала толкова успешна, че 40 000 пациенти от цял свят сега живеят с имплантирани в мозъка електроди.

mysticolors.com



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Фев 06, 2008 3:59 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Грижата за паметта трябва да бъде всекидневие

Влошаването на паметта е едно от най-разпространените оплаквания на хората над 45 години. Тези промени обикновено се обясняват с хормоналния дефицит и в частност с недостига на хормони в щитовидната жлеза.

В резултат на този недостиг в сивото вещество на мозъка, където се формира мисълта, кръвта започва да тече по-бавно. В клетките постъпват по-малко кислород и питателни вещества, мозъкът се изтощава, пациентът започва да мисли и да се движи по-бавно. Ако човекът е напълно лишен от тези хормони, неговият интелект, памет и дори неговите емоции биха изчезнали. Ако проблемът не се разреши навреме, хипотериозата ще провокира бързото стареене на кръвоносните съдове на мозъка.

При недостиг на хормони в щитовидната жлеза количеството на връзките между мозъчните клетки се намалява. Освен забавяне на движения и мисълта при човека се наблюдават и трудности с концентрацията.

Хормоните на щитовидната жлеза са необходими за ума и добрата памет. Зародишът през първите месеци на ембрионалното си развитие се нуждае от тези хормони за правилната работа на мозъка. Ако на майката по време на бременността те не достигат, коефициентът на интелектуалното развитие на детето остава нисък.

Научните експерименти доказват, че колкото по-високо е нивото на тироксин у майката, толкова по-добра в последствие ще бъде паметта на детето.
Благотворно влияние на паметта оказват и андрогените, прегненолинът, мелатонинът, хидрокортизонът, вазопресинът и други.

Мелатонинът например предпазва мозъка, защитавайки невроните от появата и развитието на реакциите на свободните радикали. Мозъкът е много чувствителен към тези атаки, тъй като поради на своя биохимичен състав мозъчните клетки са в по-голяма степен подложени на окисление и образуване на свободни радикали, отколкото който е да е друг орган. Мелатонинът е едно от най-силните вещества (той е 2 пъти по-активен в сравнение с витамин Е), неутрализиращи тези крайно агресивни съединения, които в процеса на стареенето се изработват във все по-голямо количество в нашия организъм. Но трябва да се избягва предозирането с мелатонин, защото той предизвиква сънливост.

Витамините Е, С и А, притежаващи антиоксидантно действие, както и микроелементите селен, магнезий, фосфор и манган също способстват за подобряването на паметта.



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov