НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пон Ное 25, 2024 9:32 am Вижте мненията без отговор
КАКВО ЛЕКУВА ХИПНОЗАТА?
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Май 28, 2008 1:24 pm
МнениеЗаглавие : ????? ?????? ??????????
Отговорете с цитат

Всеки съвременен човек знае, че модерната медицина ползва хипнозата като помощник за благоприятно повлияване на определени оплаквания. По-малко известно е, че "лечебното приспиване" има категорични противопоказания. При психиатрични и органични заболявания хипнозата не само не лекува, но и нанася вреди.

Хипнозата е наречена на гръцкия бог на сънищата Хипнос. Но човекът под хипноза не спи. Изследванията на учените показват, че пациентът е в особено будно състояние, което всъщност му позволява да се концентрира. Да, хипнозата е състояние на променено съзнание. Това дава възможност човекът да бъде предразположен към особен начин на мислене, характерен за хората, когато са унесени и освободени от всякакви въздържащи ги от спонтанно поведение странични фактори. целта е да се стимулира този процес на унес, за да се откъсне изследваният от обективната действителност. В такова състояние човек лесно възприема внушенията на хипнотизатора.

За разлика от други методи за лечение или за въздействие, при хипнозата няма почти никакъв риск. Психиатрите считат, че дори под хипноза човек няма опасност да стори нещо, което противоречи на основополагащите принципи на съзнанието му. Даже напротив - методът подпомага осъществяването на някои желания на пациента, които той, когато е в пълно съзнание, потиска. Хипнозата е естествено състояние на транс. Медицинската наука доказва, че при натрупани стерсови събития - смърт на близки, катастрофа, уволнение, различни травми и др,, човек изпада в състояние, близко до хипнозата. И това се обяснява с рефлекторната реакция на организма при бедствие - да се самоизолира от околния свят като предпазна мярка, която цели самосъхраняването.
Изследвания с наблюдения над примитивни същества доказват силата на хипнозата, използвана в религиозните ритуали. В сътояние на транс или унес човек може да изпадне впоследствие и на положително изживяване - когато гледа хубав филм, чете интересна книга, слуша любима музика, изживява много приятни мигове с партньора и т.н.


Същността на хипнозата

С нейна помощ се въздейства на хипоталамуса - малка жлеза в мозъка, която регулира хормоналните секрети. По време на хипноза се неутрализира отрицателното въздействие на стреса върху организма. Научни изследвания доказват, че под нейно влияние се увеличава притокът на кислород в кръвта, кръвното налягане се нормализира, улеснява се храносмилането, противодейства се на съсирването на кръвта, преустановява се кръвотечението при хирургическа интервенция, тъй като се изменя тонусът на кръвоносните съдове. Чрез хипноза може значително да се подобри имунната защитита на организма, като се регулира количеството на антителата. Хипнозата помага при засилване на секрецията на ендорфина - хормона на доброто настроение. Той облекчава стресовото състояние и притъпява болката.


Хипнозата и медицината

Практикуват се различни начини за хипноза. Но най-популярният е е известен като фиксиране с очи на даден предмет продължително време. В миналото при такова лечение хипнотизаторът е прилагал на пациента множество словесни, визуални и телесни внушения. След като постигне необходимото физическо отпускане, той въвежда нови елементи - започва да внушава, че болестта вече не съществува, че пациентът е напълно здрав, че страховете му са изчезнали.


Методът нма Ериксон


Счита се за един от съвременните методи на хипнотерапия. Той се доближава до психоанализата. Носи името на американски психиатър, практикуващ и до днес. Той се придържа към принципа, че даден симптом, независимо какъв е той, винаги е израз на неуспешен опит за решаване на вътрешен конфликт. Заради това той насърчава пациента да търси в необятния резерв от възможности да съхрани в подсъзнанието си онова, което му дава сигурност да разреши дадения проблем. Хипнотерапията изследва вътрешното реално състояние на пациента, търси първопричината за симптома. След това се стимулира желанието за промяна. При този метод на пациента нищо не се налага, а му се предоставят различни решения, без да се подценяват неговите възможности сам да подбере оптималното.


В кои случаи хипнозата се прилага за лечение?

*При хроничноболните хипнозьата въздейства много ефикасно, защото "приспива" мозъчните рецептори, които възприемат болката. даже и болезненото чувство да не изчезнме напълно, кризисните състояния вече не са така силни, тъй като човек несъзнателно се нучава да прогонва страданието веднага щом то се появи, като съсредоточава вниманието си върху положителни мисли, приятни идеи, определени начини на дишане и на движение. Ако хипнотичните сеанси са редовни, те могат да помогнат за намаляване дозата на болкоуспокояващите медикаменти и да улеснят секрецията на ендорфина.

*Хипнозата лекува психосоматични заболявания - хронични уртикарии, екземи,. според психиатрите симптомите на тези заболявания са израз на дълбоко психологично неразположение на организма. за това трябва да се помогне на пациента чрез различни внушения или като се търси първопричината за това неразположение, за да успее да възстанови контрола върху себе си.

*При прекалено хранене. Хипнотизаторът внушава, че пациентът е сит, че стомахът му е пълен, че е много приятно да се храни здравословно и да контролира количеството на приеманата храна.


Границата на допустимото

Хипнозата може да облекчи болката, но не може да излекува тежки и сериозни заболявания. Тя не може да лекува нито инфекции, нито дегенеративни промени. В съвременната медицина все още към нея се пристъпва с известно недоверие. Но от 80-те години на миналия век насам хипнозата се прилага все по-често като спомагателно средство към традиционното лечение. Например при някои хирургически оинтервенции - при отстраняване на кисти, лифтинг, ендоскопия. В подобни случаи хипнозата се съчетава с локално действащи упойващи медикаменти и лек коктейл седативи. В някой европейски страни и САЩ се отбелязва повишен интерес от страна на стоматолозите към усвояване техниката на хипнотизиране за преодоляване на стреса и болката при зъболечение.

Но трябва да се знае,че хипнозата е противопоказна при органични и психиатрични заболявания. Тя не дава резултат при хора в пияно състояние и при наркомани след употреба на наркотици.


сп."Ние жените"



_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov