НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Вто Апр 16, 2024 1:42 pm Вижте мненията без отговор
Деца и Ценности, Брак, Семейство, Възпитание
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
milena




Регистриран на: 05 Яну 2007
Мнения: 16777215
Пуснато наПуснато на: Пон Дек 15, 2008 7:39 pm
МнениеЗаглавие : Деца и Ценности, Брак, Семейство, Възпитание
Отговорете с цитат

За съжаление и здравия разум по отношение на децата в семейството липсва, приоритетите на ценностите в тяхното възпитание не са това, което трябва да бъдат, изместени от считаните за най-важни напоследък - оцеляването на едни или поддържането на висок статус за други, вследствие на което се получава ето тази картина за поведението на родителите - ТУК



Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Мар 06, 2009 11:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Много неприятно, Милена, но е точно така ... за съжаление ... Rolling Eyes



_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
D_G




Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 134
Пуснато наПуснато на: Съб Мар 07, 2009 11:34 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Според мен, в нашата България,нужда от превъзпитание и среща с психолог имат повече родителите.Ако ние като родители се справим със по-голямата част от своите несъвършенства, ако открием грешките в нашето възпитание и това на близките си, може би имаме шанс да създадем прекрасно дете.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Мар 08, 2009 2:28 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Няма да бъде зле всеки един от вас да прочете тази великолепна беседа -интервю с Бхагван Шри Раджнеш (Ошо) относно брака и отглеждането на децата.

Само така - може би! - ще добиете една по-реалистична картина за истината относно брака, децата и тяхното възпитание в така наречената социална единица "семейство" ... Confused

НАСЛАДЕТЕ СЕ ПРОСТО ...

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Нед Мар 08, 2009 2:40 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

По принцип съм привърженик на "семейното", а не на "комуналното" обучение.
Но ... като се замисля... Rolling Eyes Това е трудно сега и тук.

Било е лесно някога, когато децата не са ходили на училище,обаче.

Сега - ясли, градина, училище, ВУЗ...На практика децата се отглеждат в нещо като комуна. Та...
Question

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Мар 08, 2009 3:05 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Oт тези идеи вероятно са се повлияли хипитата проповядвайки "свободна любов" и опитите за живот в комуни, само дето са бъркали секса с любов. Подобни идеи са се срещали и у някои утописти, някои така са си представяли и комунизма в далечното бъдеще, същото е и според някои фантасти. Не е изключено след време, ако светът оцелее, т.е. ако обществото успее да се пребори със собствените си недъзи плод на човешките ограничения на ума и Его-то да се стигне и до такъв начин на живот като нещо естетствено.
Но дотогава човечеството има да извървява много дълъг път...

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
D_G




Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 134
Пуснато наПуснато на: Пон Мар 09, 2009 2:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Може би Ошо е имал впредвид факта,че в комуната детето ще се възпитава от мъдри хора, които са преодолели своите страхове, недостатъци и т.н.В нашите комуни-училища, детски градини се слагат много често хора, които въобще не са за тази работа, но поради стечение на обстоятелствата работят това.Нещата биха се променили ако в градините, училищата възпитателите са достатъчно интелигентни, за да могат да постъпват правилно с децата.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Мар 09, 2009 5:56 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
Било е лесно някога, когато децата не са ходили на училище,обаче.

Сега - ясли, градина, училище, ВУЗ...На практика децата се отглеждат в нещо като комуна. Та... Question


Децата могат да се учат и без да посещават училище - ясли, градини, училище, ВУЗ-ове ... и т.н. измишльотиници ... Confused

Комуната не се изгражда единствено на общото възпитание - като при стадото. Предполага се и специфицирано обучение, такова, за каквото отговаря съответното дете или индивид. Предполага се и съвсем друг вид възпитание, както и въвеждане в по-знанието, а не в знанието.

Да, иначе погледнато децата наистина са се и СЕ обучават все още в нещо унаподобяващо комуна, само дето не е комуна.

По-важно е обаче в какво се обучават, как и от кого!

Аз също съм за семейството, но като виждам, че то съществува само проформа и не играе никаква съществена роля относно правилното зачеване, износване, раждане и отглеждане на детето съм по-съгласна с мнението на Ошо макар и да не ми изнася.

Семейството на днешно време съществува буквално като определена социална единица единствено за да могат да бъдат по-лесно контролирани и манипулирани масите чрез собственото им невежество.

Нищо повече. Confused

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Мар 09, 2009 6:07 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

D_G написа:
Може би Ошо е имал впредвид факта,че в комуната детето ще се възпитава от мъдри хора, които са преодолели своите страхове, недостатъци и т.н.В нашите комуни-училища, детски градини се слагат много често хора, които въобще не са за тази работа, но поради стечение на обстоятелствата работят това.Нещата биха се променили ако в градините, училищата възпитателите са достатъчно интелигентни, за да могат да постъпват правилно с децата.


И това е така!

Но не всичко се заключава в мъдростта.

Нещата опират до същността на самото по-знание, до правилното разбиране на живота, до самата интелигентност, която няма нищо общо с днешната перверзия на интелектуалщината, която именно предразполага и налага в градините, училищата и ВУЗ-овете да преподават и възпитават хора ограничени единствено в сферите на тясното знание, съотнесено към още по-тесните специализирани профили.

А познанието просто е широко мащабно и в него се дава достъп на подрастващото дете до всички сфери заключаващи в себе си всички възможни процеси на живота на всички нива..

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Мар 10, 2009 11:45 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Децата попиват всичко като гъби от поведението на възрастните и го възпроизвеждат, а примерите могат да бъдат най-различни - ето едно просто онагледяване Rolling Eyes

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
tan4eto77




Регистриран на: 27 Яну 2007
Мнения: 555
Местожителство: Разград
Пуснато наПуснато на: Вто Мар 10, 2009 11:55 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

абсолютно си права Кати.преди време бях чела една статия точно за това как децата копират поведението на родителите си и как след време използват това/ставаше дума за домашното насилие/.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 28, 2009 11:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А пък аз съм потресена от идеите на Ошо за "комунално" обучение на децата. Цитирам: "Децата трябва да са отговорност на комуната", 6:31 в клипчето.

А къде е отговорността на родителите? Как може да бъде отгледан един щастлив и пълноценен човек, ако родителите му просто ги няма? Още от раждането си детето има нужда от топлината и обичта на родителите си. Ако то е лишено от тази обич и грижа, и е захвърлено на грижите на комуната, за да може родителите му да са "свободни", то ще бъде ощетено.

Съгласна съм, че хората не трябва да живеят заедно в принуда и без любов. Но не брака отнема любовта на хората, а изкуствено създадените условности на изкуствено построеното ни общество. Брака се е превърнал в капан, в който от хората се очаква да се държат по определен начин. И догато се наместят хубавичко в калъпа, отреден им от обществото, вече не е останало нищо от онази любов дето ги е събрала на първо място. И от там почва мъчението.

Не е необходимо да разрушаваме семейството, трябва да се освободим само от свързаните с него условности, дето замъгляват съзнанието на хората и им "изсмукват" любовта. Като премахнем условностите, принуждаващи ни да се държим по определен начин, любовта ще грейне невъзпрепятствана. И с годините тази любов между мъжа и жената само ще се разраства, и ще узрява. И в тази любов ще бъдат родени децата им. И само в тази любов е възможно възпитанието на щастливи и пълноценни деца.

Поне аз така виждам нещата. Отворена съм към забележки и аргументирани критики, много ще се радвам даже Very Happy

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 28, 2009 11:50 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Valia написа:

Съгласна съм, че хората не трябва да живеят заедно в принуда и без любов. Но не брака отнема любовта на хората, а изкуствено създадените условности на изкуствено построеното ни общество. Брака се е превърнал в капан, в който от хората се очаква да се държат по определен начин. И догато се наместят хубавичко в калъпа, отреден им от обществото, вече не е останало нищо от онази любов дето ги е събрала на първо място. И от там почва мъчението.

Не е необходимо да разрушаваме семейството, трябва да се освободим само от свързаните с него условности, дето замъгляват съзнанието на хората и им "изсмукват" любовта. Като премахнем условностите, принуждаващи ни да се държим по определен начин, любовта ще грейне невъзпрепятствана. И с годините тази любов между мъжа и жената само ще се разраства, и ще узрява. И в тази любов ще бъдат родени децата им. И само в тази любов е възможно възпитанието на щастливи и пълноценни деца.

Поне аз така виждам нещата. Отворена съм към забележки и аргументирани критики, много ще се радвам даже Very Happy

По- контретно, кои "условности" трябва да изчезнат, за да имаидеално семейство (не съм семеен, та неми хрумва какво би могло да бъде) ?

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Чет Окт 29, 2009 2:52 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
По- контретно, кои "условности" трябва да изчезнат, за да има идеално семейство (не съм семеен, та не ми хрумва какво би могло да бъде) ?

Може би не съм се изразила правилно и затова не си ме разбрал. Искам да кажа, че трябва да бъде премахната принудата - действането по определен начин, защото "така трябва" или "така е редно". Примерно, на хората се втълпява, че като са женени, не трябва да се заглеждат по други мъже/жени. Каквото си избрал, това е, доживот. Така човек се чувства като хванат в капан. И забранения плод изглежда още по-сладък.

Където има наложени отвън ограничения, има и естествен човешки стремеж те да бъдат пречупени, за да си върне човека естествената за него свобода. Според мен е необходимо мъжът и жената в семейството да осъзнават, че са свободни през цялото време. Свободни да си избират партньора, да изразяват несъгласието си с него, да си тръгнат във всеки един момент. И тогава ще знаят, че са с точно този човек, защото точно така искат - никой не ги кара насила. И вече го няма забранения плод и безсмисленото хабене на енергия в омагьосан кръг от вътрешни конфликти. И така любовта, която крепи едно семейство, се съхранява и остава да се грижи за благосъстоянието на неговите членове.

И не говоря за идеално семейство Smile Просто смятам, че семейството (след споменатите промени) е най-добрата възможна среда за отглеждане на едно дете.

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
taniuga




Регистриран на: 11 Мар 2008
Мнения: 223
Пуснато наПуснато на: Чет Окт 29, 2009 4:51 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Позволете да кажа и аз своето мнение. Знаете ли колко деца , живеещи с родителите си са всъщност без родители. Децата искат внимание – да ги изслушаш, да ги поощриш, да знаят, че могат да разчитат на родителите си...
Отдадени на своите си страсти /кариера, забавления, хобита и т.н./ много хора смятат, че като подсигурят материалните неща около децата си, са изпълнили родителския си дълг. А някои и това не правят...Не упреквам никого. Така е, защото това са видяли когато самите те са били деца, от своите родители. Ако имаше традиции или обществена практика родителите малко поне да бъдат обучавани от специалисти – психолози, психиатри...- нещата щяха да са доста по-добри.
Така, че определено съм съгласна с Ошо по въпроса за възпитанието в комуната. Даже мисля, че и в богомилските общинарии децата също така са били възпитавани от възрастни и опитни жени. Всъщност там децата контактуват с родителите, но възпитанието им е толкова отговорно нещо, че се върши от специалисти.
А по отношение на условностите – без условности не би могло да съществува семейството. Само Любовта е безусловна – можеш да обичаш някого въпреки всичко. Но семейството е съжителство от двама души и взаимоотношенията им вече създават условности. Семейното съжителство е договор между двама души да живеят по удобен и за двамата начин, а по всеки договор съществуват някакви условия. Ако съществува истинска любов между двамата, то договореностите и условностите между тях няма да им тежат, даже няма и да ги забелязват.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov