НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Вто Апр 16, 2024 1:37 pm Вижте мненията без отговор
Деца и Ценности, Брак, Семейство, Възпитание
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Чет Окт 29, 2009 6:51 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Децата сами си избират родителите, та знаят на какви серсеми ще попаднат. Laughing
Това първо!

Второто е, че ако сте "бракувани' или сте гаджета, то образувате единно енергийно образувание. Та "заглеждането по чуждо" води до изтичане НЕ само на прегрешилия, но и на другия партньор.

Има глупави правила, но това,според мен, изобщо не е такова!

Аз съм твърдо да сме си верни с избрания човек.Пъкq ако нещата не са такива, каквито сме си ги мислили - разделяме се и всеки си търси по-подходящ партньор.

Но това изясняване трябва да стане преди брака и още повече - преди забременяването.

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Окт 29, 2009 8:31 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Напълно си прав, Ауди! Smile Изцяло съм на твоето мнение.

Но ... колко са останалите?! И дали и те споделят нашето мнението - изцяло ... Sad

Ще ми бъде любопитно да прочета или ... видя.

Защото през целият си живот и практика съм срещала (а всъщшност дали съм ги срещала!) само няколко подобни семейства - както им казват от щастливите. Събират се само на едната ми ръка! Cool

Мъчително е да живееш сред лицемерието на родители, които симулират обич, любов и ... вярност.

Мъчително е да живееш и с партньор, който поддържа извънбрачна или извънбрачни връзки. Изтичането на енергията от компактността на партньорската единица като цялост е равносилна на убийство или самоубийство.

Убийство за изневеряващия, самоубийство за потърпевшия.

Но нека да видим какво ще кажат останалите ... Sad

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Пет Окт 30, 2009 12:26 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

taniuga написа:
Отдадени на своите си страсти /кариера, забавления, хобита и т.н./ много хора смятат, че като подсигурят материалните неща около децата си, са изпълнили родителския си дълг.

Според мен такъв тип поведение попада в калъпа "така трябва", за който вече говорих. На хората се втълпява, че трябва да подсигуряват материалните неща около децата си, защото така е редно. А гузната им родителска съвест се притъпява с друго втълпяване - че не е чак толкова важно колко време са прекарали с децата си, нали са им подсигурили онова по-важното, материалното... Ето от такива идиотски втъплявания трябва да се освободи семейството!

taniuga написа:
Децата искат внимание – да ги изслушаш, да ги поощриш, да знаят, че могат да разчитат на родителите си...

Напълно съм съгласна! Но къде има шанс едно дете да получи повече внимание, разбиране и любов - от собствените си родители, или в комуната, където сума ти деца лежат на плещите на възпитателя?

taniuga написа:
Даже мисля, че и в богомилските общинарии децата също така са били възпитавани от възрастни и опитни жени. Всъщност там децата контактуват с родителите, но възпитанието им е толкова отговорно нещо, че се върши от специалисти.

Да, във възпитанието могат да играят роля по-възрастни и опитни членове на обществото, натрупали опит и мъдрост през годините - нещо като "старейшини". Но любов могат да дадат на децата само техните родители .А и едно дете винаги ще копира поведението на родителите си (както е добре показано в клипчето пуснато от Кати), така че възпитанието винаги тръгва най-напред от тях - всички други източници на възпитание са само допълнение към родителския пример. (А дали имаш някакъв достъпен източник на информация за богомилите? Ще ми бъде интересно да науча повече.)

taniuga написа:
А по отношение на условностите – без условности не би могло да съществува семейството. Само Любовта е безусловна – можеш да обичаш някого въпреки всичко. Но семейството е съжителство от двама души и взаимоотношенията им вече създават условности. Семейното съжителство е договор между двама души да живеят по удобен и за двамата начин, а по всеки договор съществуват някакви условия. Ако съществува истинска любов между двамата, то договореностите и условностите между тях няма да им тежат, даже няма и да ги забелязват.

Много добре казано. Където има любов, условностите не пречат. Но за да стане това, любовта трябва да е по-силна от условностите. От един женен мъж примерно се очаква да се грижи за семейството си и да е верен на съпругата си. Но ако той истински обича съпругата и децата си, ще се грижи за тях от сърце, без да го усеща като тягостно неприятно задължение. И ще е верен на съпругата си не защото така му е наложено като правило, а защото я обича и е щастлив с нея. Където я има любовта, има и искреност и няма нужда от лицемерие за замазване на очите на децата и обществото. И така стигаме до:

AUDAN написа:
Второто е, че ако сте "бракувани' или сте гаджета, то образувате единно енергийно образувание. Та "заглеждането по чуждо" води до изтичане НЕ само на прегрешилия, но и на другия партньор.


Наясно съм относно общото енергийно поле, нали живея в него Smile. И ако има изневяра, да, тя ще доведе до пробив. Но там, където има любов и свобода, няма изневяра. Виж вече написаното обяснение Smile

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Окт 30, 2009 8:09 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Valia написа:
Наясно съм относно общото енергийно поле, нали живея в него Smile. И ако има изневяра, да, тя ще доведе до пробив. Но там, където има любов и свобода, няма изневяра. Виж вече написаното обяснение Smile
M-м-м... Това как да го разбирам? Rolling Eyes
1, Щом се обичаме, можем свободно да хойкаме с други. Това няма да нарани партньора ни.
2. Когато се обичаме и си имаме доверие, даваме свобода на партньора. А той не хойка.

Е, кое от двете е?

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Пет Окт 30, 2009 9:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Второто Cool

Когато двама души живеят в любов, те са си взаимно достатъчни. А когато липсва принуда в отношенията им и се чувстват свободни, успяват да опазят любовта си. И така, няма изневери Smile

Но тук трябва много да се внимава! Като говоря за любов, нямам в предвид онова краткотрайното буйно увлечение, дето замъглява разсъдъка, подкосява краката, и вдъхновява поетите. На това му се казва страст, и си е чисто и просто кълбо от емоции, дето психически изхабяват човека.

Имам в предвид чиста, искрена, благородна любов. Онази, в която не влизаш като нуждаещ се индивид, който търси само задоволяване на личнити си потребности. Онази, в която изпитваш най-голяма радост от това да даваш, и даденото от теб да бъде прието. И само като си помислиш за човека до теб, ти изгрява слънце в душата Very Happy


_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
taniuga




Регистриран на: 11 Мар 2008
Мнения: 223
Пуснато наПуснато на: Съб Окт 31, 2009 9:16 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Valia написа:

Да, във възпитанието могат да играят роля по-възрастни и опитни членове на обществото, натрупали опит и мъдрост през годините - нещо като "старейшини". Но любов могат да дадат на децата само техните родители .А и едно дете винаги ще копира поведението на родителите си (както е добре показано в клипчето пуснато от Кати), така че възпитанието винаги тръгва най-напред от тях - всички други източници на възпитание са само допълнение към родителския пример. (А дали имаш някакъв достъпен източник на информация за богомилите? Ще ми бъде интересно да науча повече.)


Погледни книгата на Антон Глогов " Учението на Богомилите" , има я в Спиралата.нет. За мен Богомилското учение е впечатляваща философия като възприятие на света и начин на живот. Препоръчвам да я прочетете и ще разберете защо се смята, че Богомилското учение е подготвило появата на Ренесанса в Европа.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Окт 31, 2009 12:57 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Valia написа:
[Но любов могат да дадат на децата само техните родители .А и едно дете винаги ще копира поведението на родителите си (както е добре показано в клипчето пуснато от Кати), така че възпитанието винаги тръгва най-напред от тях - всички други източници на възпитание са само допълнение към родителския пример. (А дали имаш някакъв достъпен източник на информация за богомилите? Ще ми бъде интересно да науча повече.)


Любов може да даде всеки на детето, който е преизпълнен с нея няма значение дали това ще е родната му майка, баща, баба, дядо и т.н.

Зад подобни красиви фрази винаги се крият твърде пагубни намерения - скрити дълбоко в подсъзнателните и неосъзнати глъбини на човешката психика.

Болшинството от майките на скрито, подсъзнателно ниво влагат в кармичната програма на децата си жестоко поле за тяхното унищожение (както и тяхното поколение следователно!) - без да го съзнават.

Можете да прочетете за това ето ТУК
ТУК и ТУК

Така, че поне в 80% аз съм съгласна с отглеждането, възпитаването и включително посвещаването на подрастващите деца в духовните науки в община.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Вто Ное 03, 2009 12:44 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Първо да благодаря на taniuga за препратката към Антон Глогов, купих си книжката от Пингвините и в момента я чета. Ето няколко подбрани извадки:
Цитат:
Всяко новородено, бидещо човек, се счита творческа сила за общинарията. Заради това, при всяко новородено, без разлика от пол, общинарията още вечерта след раждането устройва в дома му веселие, чрез което се отдава най-голямо възхваление на силата на сътворението, и дарява отрочето с дарове, за да осигури най-веселото му и безгрижно отглеждане до пълнолетието му.
...

Понеже семейството на семействата е самата общинария, то грижата за децата и за непълновъзрастните е общ дълг на всички пълновъзрастни общинарци. Защото децата и малолетните се считат преди всичко достояние на общинарията, а след това синове и дъщери на техните майки и бащи.

По тази причина и възпитанието на децата се ръководи преди всичко от общинарията, чиито помощници и органи са майките и бащите, подчинени на общите разпореждания на общинарията.
...

Изгасне ли взаимната обич, семейството може да бъде разтурено по всяко време, щом макар само една от страните поиска от първостарейшината това.

Идеята наистина доста прилича на изказаната от Ошо - мъжът и жената са свободни да се разделят щом не се обичат повече, благото на децата е подсигурено от общинарията. Да, ама тази общинария е съвкупност от всички възрастни в селището. Тоест, качеството на грижата за децата ще зависи от колективното ниво на възрастните й членове. И за да сработи системата, тези възрастни трябва да са настроени да мислят за общото благо, а не по системата "всеки за себе си".

Мисля, че точно това ме порази така неприятно като гледах клипа - представих си как биха се реализирали тези идеи в съвременното ни общество. От най-ранно детство родителите си дават децата по разни заведения за общи грижи (ясли, градини, училища), където децата могат да станат лесна плячка на злонамерени рептилски лакеи, дето ги обсипват с лъжи и им замъгляват съзнанието. Или още по-лошо - изведнъж мъжът и жената решават да си захвърлят децата изцяло на грижите на обществото, че да са по-свободни. "Обществото" (разбирай - институциите) ги слага в някакъв дериват на "Дом майка и дете" и тежко и горко на тея деца, защото докато всеки гледа личния си интерес, за тях никой няма да полага грижи!

Та да обобщя: за да работи системата с "общинарното" отглеждане на децата, трябва първо да имаме общество, което представлява съвкупност от мислещи, осъзнати и отговорни индивиди.

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Вто Ное 03, 2009 1:06 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А на маг Селена искам за пореден път сърдечно да благодаря относно препратките към статиите за кармичната програма за унищожение. Ако една майка е прекалено привързана към детето си, тя не само поема неговата карма на гърба си, като така пречи на своето и на неговото развитие. Тя също така си втълпява, че никой не може да обича детето й като нея, и втълпява тея глупости и в неговата глава. В резултат се получават осакатени социално индивиди които или не могат да се отлепят от полата на майка си, или изпитват подсъзнателно чувство за вина когато си позволят да обичат или да бъдат обичани от някой друг, защото видиш ли, това е незачитане на майката.

Като прочетох статиите за първи път, онемях. Като ги препрочетох няколко пъти, разбрах защо. Ами аз това съм го преживяла. Свекъра и свекървата ми са страхотни хора, много топло и сърдечно ме приеха още отначало. Като отидем при тях, и като грейнат едни широки усмивки... "децата си дойдоха" Smile Толкова се зарадвах, че няма да съм поредния виц снаха-свекърва... И като се обадих на майка си да споделя радостта от това че са ме приели така добре, и като се нацупи тая ми ти жена... да съм знаела, че от нея никой не може да ме обича повече, никой няма да се грижи за мен както тя го е правила... лелеееееееее, това пък откъде дойде Shocked Пък да знаете само как ме ревнуваше от баща ми като се разведоха... Не е за разправяне Confused

С времето разбрах - такова "вкопчващо се" отношение е плод на дълбока лична несигурност и пълен емоционален хаос. Ама мисля, че поизгладихме нещата - майка ми вече е наясно, че разбира се, я обичам. Но обичам и сестра си, и мъжа си, и свекървата, и свекъра, и баща си, и още много други хора. И това по никакъв начин не отнема от обичта ми към нея. Някак трудно, но разбира и аз много се гордея с нея Cool

Та благодаря ви още веднъж за отворилата ми се възможност да осъзная подсъзнателно закодираната в мен програма за обсебване. Моите деца някой ден, и те ще са ви благодарни Smile

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
DIELA




Регистриран на: 03 Ное 2009
Мнения: 5
Пуснато наПуснато на: Чет Ное 05, 2009 1:41 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Много хубава тема, за съжаление доста често я има тази погубваща и обсебваща "обич" към съпруг, съпруга и дете.Най-страшно е когато човек се вкопчи в детето си , а даже в много случаи и се натяква: колко ти дадох, колко се жертвах заради теб.Нима децата са имали избор ,когато са създадени?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Ное 05, 2009 7:16 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Здравейте, Диела!

Ще Ви отговоря: да, децата са направили своя избор още в онзи момент, когато техните родители вече са били влюбени, а при тяхното съвъкупление вече са заели изходната позиция за предстоящата им реинкарнация/прераждане.

Така, че те не само са знаели какво им предстои с тези родители, но съвсем съзнателно - макар и на друго равнище, на друго ниво или измерение - са избрали точно тях, точно семейството, което са създали те.

Отделен е въпросът относно деградацията на семейството като отделна социална единица, отделен е и въпросът за личното осъзнаване на родителите, че те първо са духовни същества, и едва после - човеци и ... родители.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
DIELA




Регистриран на: 03 Ное 2009
Мнения: 5
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 06, 2009 10:50 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Не мога да намеря отговор на въпроса защо има малко истински щастливи семейства в България. Жалко и болно е Може би съм романтичка, но вярвам в семейството и домашния уют , подкрепата и хармонията и удовлетвореноста , които може то даде на хората...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 06, 2009 1:18 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Аз също.

Но в това няма никаква романтика, по-скоро има ангажираща отговорност. Confused

А туй определено не е романтично! Sad

Романтиката в този случай вече идва от самите вътрешни процеси на личната отговорност.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
DIELA




Регистриран на: 03 Ное 2009
Мнения: 5
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 06, 2009 1:42 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Определено сте права Селена за отговорността.Човек трябда да е отговерен не само в работата си , а към всичко, дори и към себе си и не мисля ,че отговорноста тежи(поне на мен не)и именно тя се оказва важен фактор за постигане на хармония
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 06, 2009 2:19 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Някъде бях чела ,че не винаги избираме родителите си .Това зависи от степента на духовното ни израстване и натрупания опит на душата.
Ако душата е млада и все още неопитна за неиното прераждане (място,култура,семейство и т.н.) се грижат Повелителите на Кармата.

От едно неправилно разбиране за романтика и любов ... винаги страдат децата!

Има малко щастливи семейства защото наближава 2012 ,а ние изоставаме в ученето на уроците си и непрекъснато се отклоняваме от пътя ,които трябва да извървим.Поне така си мисля ...

Обсебващата "обич" според мен е липса на такава .Човек като се вкопчи в някои да го "обича" той компенсира липсата на любов в него самия.

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov