НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пет Апр 19, 2024 12:48 pm Вижте мненията без отговор
ПОЛЕЗНА ЛИ Е ХРЕМАТА?
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 20, 2007 9:32 pm
МнениеЗаглавие : ??????? ?? ? ????????
Отговорете с цитат

Всеки знае, че рискът от простудни заболявания е много по-висок през зимата. Достатъчно е от добре затопленото помещение да излезем на студено, и носът ни гарантирано ще “потече”. През летните месеци също не сме застраховани,особено при продължителен в помещения с климатици,особено с поддържане на много по-ниска температура от външната.
Трябва да признаем обаче, че хремата изобщо не се числи към “страшните”, дори напротив – би трябвало да сме благодарни за “запушения си нос” . Хремата действа като основно почистване за организма, извличайки “цялата мръсотия” от него. Ето защо не е особено полезно още при първите симптоми да прибягваме до капките за нос. Дали пък няма да си навредим?!

Носът е едно от великите творения на природата. Благодарение на него човек може да съществува и в условията на арктически студ, и в пустинята Сахара. И всичко това, защото за да попадне въздухът /студен или горещ/ в дробовете ни през носа, той изминава сложен и дълг път, по времето на който напълно се адаптира към организма. Преминавайки по “криволичещите” носни канали, той не само успява да се затопли, овлажни, но и да се прочисти, да се освободи от вредните микроби, за да попадне в белите дробове и да снабди организма ни с кислород. Целият носов апарат може да се сравни с първокачествен филтър. В ноздрите се помещават специфични реснички, които задържат по-големите прахови частички на вдишания въздух. По малките пък полепват по лигавицата и се изхвърлят чрез “добре позната ни характерна течност”. Носната кухина има свойството да се почиства с помощта на......сълзите! В отделяна от сълзните жлези влага, се съдържа пагубния за бактериите ензим – лизоцим. Част от сълзната течност попада в носната кухина, където измива ресничките на лигавицата, овлажнява вдишвания въздух и убива вредните микроби.

Апологетите на нетрадиционната медицина посочват като причина за хремата....храната! Навикът да се консумира прекалено много хляб, особено бял, кифли, оризови пудинзи, бисквити и пр. се отразява лошо на носа. Ако в храната преобладават подобни продукти или пък такива, бедни на минерални соли – хремата е неизбежна. Нека прибавим и недостига на калиев хлорид, фосфат, калциев сулфат, железен фосфат. Изводът: хранете се правилно, разнообразно и балансирано. Повече витамини и минерали. С това всеки ще се съгласи!

Вирусите и бактериите, предизвикващи хрема се отличават едни от други. Характерът и продължителността на хремата зависят както от комбинацията с други патологични симптоми, така и от характера на придружаващото я заболяване. Хремата може да не бъде инфекциозна въпреки факта, че се проявява в “сезона на простудите”.

Ринитът (хремата) представлява възпаление на носната лигавица, при което се затруднява дишането през носа, започват да се отделят секрети от носните канали. Симптомите на инфекциозната хрема и алергичната много често съвпадат, което затруднява правилното поставяне на диагноза.
Първите признаци на хремата са добре познати: затруднено дишане, кихане и обилни секрети. Острата хрема без усложнения продължава около 7-10 дни.

При бактериалната хрема, когато бактериите се наслагват на вече съществуващ възпалителен процес с вирусен или неинфекциозен произход, интоксикацията се увеличава, температурата се повишава. При вирусно-бактериални инфекции, възпалението на носната лигавица може да се разпространи не само в носоглътката, но и към евстахиевата тръба и средното ухо.

Хроничният ринит е изключително неприятен. Основните признаци са периодически обостряния на хремата, силно запушен нос и обилна секреция. Понякога дишането е затруднено, което е свързано с преразпределение на кръвта и нарушено функциониране на кръвоносните съдове на носната лигавица.

Най-разпространената причина за хронична хрема е алергията. Лечението й със съдосвиващи капки може само да ви навреди. За кратко време вие можете да получите облекчение, но при продължителна употреба може да настъпи обратен ефект – капките да подпомагат възпалението.

“Неалергичната” хрема се лекува лесно. Ако не сте привърженици на различните лекарствени средства и прочее “химия”, можете да опитате да си помогнете чрез изпитаните народни средства. Най-леснодостъпният начин е – чрез промивки на носа с “морска вода”: супена лъжица готварска сол на литър вода и капка йод. Друг ефикасен метод е промивката на носа с помощта на пипета и отвара от цвекло. Ето и още една рецепта: нарежете на ситно лук и чесан и често -често вдишвайте аромата на тази смес.

Фитонцидите , съдържащи се в тези продукти, убиват микробите и съкращават срока до окончателното възстановяване. Тези народни средства обаче са ефикасни, само при средно тежки състояния. При по-сложните случаи е опасно да прибягвате до самолечение. Имайте предвид, че една напълно безобидна на пръв поглед хрема, може да прерасне в значително по-сериозно и опасно заболяване. Ако хремата е съпроводена с постоянно или периодично силно главоболие, болка в гърлото и ушите е необходимо да се проконсултирате със специалист-отоларинголог. Предвид близостта на жизнено важни органи, като главния мозък, например, едно последвало разпространение на инфекцията би било крайно нежелателно и опасно. Така че ако не се чувствате добре, не се самозалъгвайте, че това е “само хрема”, а потърсете лекарка помощ.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 20, 2007 10:08 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Темата си струва дискусията!

Повечето хора не объщат внимание на хремата и тя от проста, преминава в бактериална, а може и вирусна ... зависи от старанието на човека.

Препоръчаните мерки против нея определено си струват, още повече пък, ако тя е в начален стадий.

Благодаря ти, Кати!

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 20, 2007 10:14 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Чувала съм от хора и за друго средство,но не съм го изпробвала,казват,че било ефикасно и при синузит:да се диша над поставена върху награт котлон захар.И също при хрема най-обикновени инхалации над кипяща вода с лайка.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 20, 2007 10:18 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Това със захарта ме караха да го правя като малък. Много ефективно, ама рита в главата като катър. Добре, че пораснах достатъчно да казвам не. Инак прерязва всякакви хреми... и надежди, че в живота има справедливост Sad

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Юни 20, 2007 10:18 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Ох ... при първото боли много, ама и при второто боли не по-малко!

Пробвала съм ги ... ама и от двете минава много бързо хремата!

Разплакваш се чак от болка, ама пък си струва, защото след това си здрав! Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Чет Юни 21, 2007 12:25 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А мен ме водеха на гадните инхалации,Оттогава съм намразил и мента и евкалипт,и копър,и иглолисти...всички аромати,които ми напомнят на инхалация и на студ(зиморничав съм си досата).

Някога срещу синузит са препоръчвалипотапяне в долбокото море.Но аз предпочитам промивки на носа с топла подсолена вода.И там в началото изглеждам така- Shocked от болка,ма бързо олеква

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Юни 21, 2007 12:35 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Солента вода за промивки на носа - за предпочитане с морска сол.Не боли чак толкова.Имаше едни черни капки за нос,дето боядисват всичко околовръст.Познавам хора,дето заради илачите от детинство са намразили разни аромати и вкусове,така например не обичат мастиката,щото анасоновия вкус и аромат им напомня на лекарство против кашлица.А мен при простуда са ме разтривали с ракия.Е и с канфоров спирт,и с тигрова мас.Нищо от всичките миризми дето са ме терорили като дете не мразя,даже напротив.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Чет Юни 21, 2007 10:04 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Срещу тежък синузит страшно помага сок от морска краставичка - так а се нарича билката, без майтап.Мой познат тази зима беше много зле и му бяха назначили час за операция, щото пункциите вече не помагаха.Като видя на хоризонта ножа и започна да търси народна медицина и откри това.Пробва го и се оправи за три дена.Е, верно, Дунавът изтече през носа му, обаче спаси ножа.Кажете сега, че хирурзите не са полезни! Wink
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Чет Юни 21, 2007 1:29 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

penka,знам за краставицата,но нарочно я "прескочих",защото съм чувал за някои неблагоприятни ефекта,та си казах:"С вода,поне е по-безопасно"

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov