НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Съб Май 18, 2024 2:14 am Вижте мненията без отговор
ЧЕСТИТ ПЕТРОВДЕН
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
admin




Регистриран на: 01 Яну 1970
Мнения: 50
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 9:38 pm
МнениеЗаглавие : ?????? ?????????
Отговорете с цитат

ЧЕСТИТ ПЕТРОВДЕН!
На всички, които го празнуват иззад никовете си Very Happy Бъдете здрави, щастливи и честити!


29 юни ПЕТРОВДЕН

Посред лято е този празник.
Усилена работа кипи в полето, „жито се пече". Затуй една легенда на българите от Таврия разправя, че сам Св. Петър като видял как хората жънат, грабнал сърпа да им помогне.

Петровите пости завършват с блажна трапеза - черно петровско пиле, заклано на къщния праг за здраве и сила, Защото Петър значи още и „камък". На софрата задължително има сочни „петровки ябълки", осветени на утринната служба в черквата.

А вечерта празнуват именниците Петър, Петрана, Камен...
(Както и всички поканени от тях) Very Happy
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 9:58 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

"Петровден" ми навява радостни спомени... Rolling Eyes

Касиерът ни в едно училище,където бях пазач,се казваше Петров,та два пъти на месец имахме по един "Петровден" Laughing

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 10:01 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Very Happy Very Happy Very Happy Честит празник и от мен на всички именици и празнуващи с тях! Да са живи и здрави! Very Happy Very Happy Very Happy
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 10:11 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Празникът си е супер, ама петровките хич не са вкусни. Аз въобще не обичам ябълки, но петровките бележат своеобразен връх в моето нехаресване на ябълки. Rolling Eyes

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 10:15 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile Ябълките са полезни,но мисля,че от предишния сезон досега не са съхранили всичките си качества.А и съм скарана със сортовете,ако,че би трябвало да ги помня тези неща,щото съм учила сел.стоп.икономика
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 10:16 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

цаката на петровките е да се изсушат и стават сладкиWinkИли поне оцет може човек да си направи от тях...в крайна сметка,ма все е кярWink

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 10:42 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Със захар ли се сушат? Rolling Eyes

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 10:45 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Лелллеееййй ... добре, че ме подсетихтееее ... щях да си правя от тях домашен оцет!

Добре, че е Петровден, та да ме подсетите, значи! Razz

И от мен честито на всички Пепи, Пенки, Петранки, Пети и т.н. Каменовци, и Петровци ... бъдете живи и здрави досущ като едни камъни непоклатими в това отношение!

Е, няма нищо вечно под небето, но ... важното е, че всичко преминава от една форма в друга! Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Юни 29, 2007 11:40 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Маг Селена написа:
И от мен честито на всички Пепи, Пенки, Петранки, Пети и т.н. Каменовци, и Петровци ...

Петите не са ли на Петковден?А Пенките нямат ИД...ми се струва...

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Юни 30, 2007 10:22 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Не е точно така ...

Имената по принцип имат един основен източник като такива, имат едно водещо име, от което прозлизат останалите близки по строеж и звучене на него.


Лошото е, че религиозните виждания и схващавния са изопачили тази истина, като са белязали всеки един ден в календара като "ИМЕН ДЕН", свързан с името на даден светец!!!

Та нали трябва да се отхвърля работа в църквата под формата на различни молитвени песнопения, чрез които да се отдава нужната почит /считай, че тя е ненужна, защото нито един светец, ако е такъв, просто няма нужда от възхвали!!!/, та нали трябва да се сеят всеки ден заблуждения в ограничените и без това умове на хората, за да се печелят парички чрез съответните им посещения в църквата - къде от свещи, къде от жития, къде от молитвеници, къде от най-различни "специализирани книжни издания" под формата на списания и вестници и т.н., къде от четене на молитви, къде от други ритуални обреди, къде от ... и т.н., и т.н.

... а всичките тези "процедури" трябва да бъдат обосновавани, трябва да бъдат мотивирани, трябва да бъдат оправдавани и не на последно място трябва да се позовават на дадени авторитети!!!

В случая дадените "авторитети" са имената на съответните светци, а до колко те са светци, това вече е друга тема ... за която просто ще бъдем анатемосани и предадени на инквизицията за публично линчуване!

Каква милост само?! Sad

Та ... поради всичките тези причини за всеки ден си има определен светец!

А всички останали именни дни се базират изцяло на окултните познания, които са основата на всички религии!

Не, не е никак странно - напротив, всичко е достатъчно добре подплатено, сформирано и ... практикувано в религиозните заблуди, които пораждат единствено разделение и ... войни, войни на всички фронтове и във всички измерения ... Rolling Eyes

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Съб Юни 30, 2007 11:50 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Пък аз сега разбирам, че съм имала имен ден.Честно казано, не ги знам именните дни и не ги празнувам.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Съб Юни 30, 2007 12:12 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Съгласен съм,че преди векове,всеки е носел името си и е знаел защо(поне тъй е при индианците).При нас е запазен обичаят детето да вземе името на баба и дядо,който да му е "патрон".

За "Петя" съм почти сигурен,че е на Петковден,а не Птровден,според християнските възгледи.
а името "Пенка" идвало от "дете".Така твърди Петър Добрев.Значи наша Пенка имаше на 1 юни Laughing
Ми,ха честит ИД на патерица!Smile

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Юни 30, 2007 12:58 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile И аз години наред игнорирах моя ИД,въобще не ме вълнуваше нито кога е,нито му обръщах внимание.Но там,където работех преди години бяхме 3-4 с това име и другите "се отчитаха" подобаващо пред колегите.Започнаха да ми подхвърят как се правя на разсеяна и ударена,че съм скръднза и т.н.Първата година минах метър,че съм "в траур" заради смъртта на любимия ми певец/датата съвпадаше,колко съм била тъпа и невежа да правя такива връзки,като не знаех какво е истински траур,хак ми е,после истинския съвпадна с моя РД, каква "ирония",явно съм си го просила/.След това обаче нямаше накъде да мърдам и започнах да се "отчитам" като поп.Дори започнах да почитам и светицата на датата с палене на свещи/за здраве и т.н./А интервала време между ИД и РД е около 3 седмици,така,че нямаха повод за оплакване от мен повече. Cool
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Съб Юни 30, 2007 7:05 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Абе аз си знаех, че съм едно попораснало дете, но AUDAN сега ми го обясни и научно. Laughing
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Юни 30, 2007 10:11 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Аз пък си нямам Sad

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov