НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Чет Апр 18, 2024 12:55 pm Вижте мненията без отговор
АКАЦИЯТА ЦЕРИ КАШЛИЦА И ПРОСТУДА
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 07, 2008 7:00 pm
МнениеЗаглавие : ???????? ???? ??????? ? ????????
Отговорете с цитат

Бялата акация помага и при язва, жълтите цветове са отровни.

Акацията е известна предимно като ароматно, декоративно растение. Освен това тя е дърво, което добре укрепва почвата, а народната медицина го препоръчва за лечение.

У нас виреят няколко вида акация - бяла, жълта, японска.

БЯЛАТА АКАЦИЯ е висока до 20 метра, със сиво-кафява напукана кора и широка корона. Цветовете й са бели, събрани във висящи гроздовидни съцветия. Плодът й прилича на сплескан боб.

За лечение се използват цветовете на бялата акация, когато са още неразтворени. Те трябва да се събират по време на цъфтежа, през май и юни. При откъсване не бива да се мачкат.

Сушат се на сенчесто и проветриво място или в сушилня при температура до 40° С. Така преработената билка има бял или слабо жълтеникав цвят.

Ако е недосушена, тя потъмнява, почернява и става негодна за лечение. Освен по цвета добре изсушените цветове на акацията се познават по приятния мирис и сладникавия си вкус.

Листа

Макар и рядко, в народната медицина се използват акациевите листа, които се берат преди цъфтежа, също и кората на младите клонки. С нея обаче не бива да се провежда самолечение, дори в малки дози.

Кората е отровна!

С цветовете и листата на бялата акация се лекува упорита кашлица. Те показват още болкоуспокояващо и кръвоспиращо действие. Добре действат при повишената киселинност на стомаха.

Народната медицина препоръчва билката при стомашно-чревни проблеми - оригвания, киселини, гадене, болки, повръщане.

Заедно с предписаните от лекаря медикаменти тя може да се ползва като допълнителен елемент в терапията на гастрит, язва на стомаха и дванадесетопръстника.

Лечение

С нея се церят още болки в гърлото и главата, повишено кръвно налягане, нередовна менструация, ревматизъм. В повечето случаи това билково лечение е спомагателно, а не основно и трябва да се провежда под лекарско наблюдение.

Изключение може да се направи само за меда, получен от цветовете на акацията, която е медоносно растение. При всички случаи акациевият мед укрепва целия организъм и предпазва от заболявания на дихателните пътища и храносмилателната система.

Рецепти

Най-често цветовете на бялата акация се употребяват под форма на запарка. Взема се една супена лъжица ситно нарязана билка и се залива с 400 мл кипяща вада.

След като изстине, течността се прецежда. Полученото количество се разделя на три равни части и се приема за един ден, половин час преди хранене. Запарката се употребява и за гаргара.


ЖЪЛТАТА АКАЦИЯ е отровна.


Освен по жълтите цветове се познава и по височината - достига не повече от 7 метра.

Семената й действат възбуждащо на дишането, а също и на моторните нерви, като постепенно ги парализират. По тази причина днес растението се използва само във фармацевтичната промишленост.

ЯПОНСКАТА АКАЦИЯ е висока до 25 м. Има светложълти цветове. Благодарение на богатото си съдържание на веществото рутин изсушената билка намалява чупливостта на капилярните кръвоносни съдове, предпазва от кръвоизливи, има противовъзпалителен ефект.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 07, 2008 10:22 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Като дете всяка сутрин закусвах с попара от липова отвара,препечени филии и сирене (сега "имам алергия" дори при мисълта за липов цвят).

Затова с голяма радост го замених с ... шушулки от акация.
Не знам от кой вид са били,но отварата беше страхотно вкусна-а-а Rolling Eyes

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Яну 07, 2008 10:28 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Laughing А аз като дете едно друго дете ме убеждаваше,че цветовете от акация се ядат току-що набрани,та късахме, лапахме и дъвчехме /бяла акация/,хич не ми хареса и скоро се отказах. Surprised


_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Яну 08, 2008 10:16 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Да, цветовете на бялата акация могат да се ядат и сурови!

На мен винаги са ми харесвали. Razz Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Яну 08, 2008 10:18 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
Като дете всяка сутрин закусвах с попара от липова отвара,препечени филии и сирене (сега "имам алергия" дори при мисълта за липов цвят).

Затова с голяма радост го замених с ... шушулки от акация.
Не знам от кой вид са били,но отварата беше страхотно вкусна-а-а Rolling Eyes


Боже, обожавам такава закуска - попара от липова отвара,препечени филии и сирене ... Embarassed

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Яну 08, 2008 10:27 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И мен с това са ме хранили сутрин,но го редуваха през ден с мляко,а ххич не го обичах. Surprised


_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Яну 08, 2008 10:40 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И мляко обичах за закуска, но сега не го ям ...

А стига, де - още не съм вечеряла, значи!

Как сега да се подготвя за всичкото това ядене, ъ-ъ-ъ-ъ ... Sad

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov