НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Сря Дек 04, 2024 10:26 am Вижте мненията без отговор
СЪНИЩАТА
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Апр 17, 2008 2:05 pm
МнениеЗаглавие : ????????
Отговорете с цитат

Една трета от живота ни преминава в спане. Това са сумарно около 2100 дни, прекарани в един различен свят - светът на сънищата, където всичко е възможно и всичко е позволено.

Всеки човек сънува, дори и понякога да не може да си спомни. Малките бебета прекарват по-голямата част от денонощието в сън (около 22 часа), но започват да сънуват себе си едва след около третата си година.

Човек сънува средно 1-2 часа на нощ, като обикновено има от 4 до 7 различни сънища.

Пет минути след края на съня човек забравя 50% от съдържанието му, а след десет минути забравя 90%. Проучвания в областта са установили, че мозъчните вълни са по-активни по време насън, отколкото в реалността. Това е само част от интересния и мистериозен свят на сънищата.

Животните в съня ви са символ на собствените ви физически характеристики, първични желания и на сексуалността ви, в зависимост от качествата на съответното животно.

Животните символизират и необузданите ви и нецивилизовани аспекти от личността ви.

Следователно, ако сънувате че се борите с животно, означава че се опитвате да потиснете скрита част от себе си и да я затиснете в подсъзнанието си. Прочетете за конкретното животно за да разберете точно коя.

Ако сънувате, че животните могат да говорят, е знак за изключително висока интелигентност. Съобщението от животното съдържа някаква мъдрост. Обърнете му специално внимание.

Ако сънувате, че спасявате живота на животно, означава че успешно сте разбрали определени емоции и характеристики, които съответното животно, което сънувате, притежава.

Ако видите лабораторни животни в съня си, означава че аспект от личността ви е потисната и чувствате, че не можете напълно да изразявате емоциите и желанията си или че имате нужда да експериментирате със страховете и вярванията си.

Сънища, свързани с къщата много често са свързани със страни от вътрешното ви Аз. Като се опитвате да анализирате къщата в съня си, обърнете внимание на състоянието, в което се намира и как е поддържана. Стаите в къщата символизират аспектите на личността ви.

Ако видите насекоми насън, е знак за малки неприятности, които трябва да превъзмогнете. Имате малки проблеми или неприятности, с които трябва да се справите. Също така, насекомите са свързвани с прецизността, будността и чувствителността. Може би имате нужда да организирате мислите си и принципите си. Понякога те се явяват като носители на важно съобщение.

Ако сънувате цвърчащи и/или летящи птици, символизира радост, хармония, екстаз, баланс и любов. Символ на слънчевата страна на живота. Ще изживеете духовна свобода и психологическо освобождение. Все едно че камък е паднал от сърцето ви.

Ако сънувате умрели или умиращи птици, предсказва период на разочарования. Ще се притеснявате постоянно за проблеми, които тормозят съзнанието ви.

Ако видите яйца на птица в съня си, символизират пари.

Ако видите излюпващи се птици, е знак за закъснял успех.

Ако видите гнездо на птица в съня си, символизира независимост, убежище и сигурност. Имате нужда от нещо, на което да разчитате. Също така може да е знак на успешно начинание, нови възможности и късмет.

Храната в сънищата представлява духовна храна от мисли, идеи, вярвания и т.н. Храната това са идеи, които сте осъзнали и премислили.

Преди да се консултирате със значението на цвета, който сте сънували, първо помислете с какво вие самите свързвате този цвят. Може би ви напомня на човек, който познавате, на част от тялото, на играчка от детството ви или на някакъв предмет.

Например, жълтият цвят може да ви напомня за жълтия автобус, който сте взимали за училище или за жълтата къща, в която сте отраснали. Но ако искате малко помощ, тук ще прочетете най-често срещаните асоциации на цветовете.

Тялото в съня ви представлява вашето его и осъзнатата ви същност. Отделните части на тялото са важни само ако са различни от обикновено. В някои случаи може да ви предупреждават за здравословен проблем или притеснение.

Като се опитвате да разшифровате значението на някакво число в съня си, първо потърсете значението на простите числа от които е образувано (от 1 до 9).

Например числото 1965 може да означава годината 1965, но също така можете да съберете числата и да получите друго като например: 1+9+6+5 = 21 = 2+1 = 3. Въпреки това сме включили и някои допълнителни “важни” и “кармични” числа, които имат своето собствено значение.

Важно е също така да се отбележи, че нечетните числа са считани за по агресивни, а нечетните за по-тихи и необезпокоявани.

Страхът и безпокойството са най-често изразяваните емоции в съня. След тях се нарежда гневът. Страх, гняв и тъга се проявяват два пъти по-често от приятните емоции. Много е важно да отбележим, че емоциите в съня ви просто рефлектират истинските ви чувства. Най-често това са чувства от предния ден, които не сте могли да потиснете и сте ги пренесли в съня си.
----------------------------------------------------------------------
sanishta.com

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 5:09 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Нощните кошмари отслабват имунната защита

Кавга с началника през деня или спор с половинката преди лягане са достатъчна причина, за да сънува човек кошмар, особено ако е по-емоционална натура.

Лекарите са установили, че обикновено кошмарите се появяват в първите два часа от съня. В такива случаи човек започва да диша учестено и може дори да се изпоти от напрежение.

Ако кошмарите обаче са чести гости във вашите нощи, потърсете медицинска помощ, защото това може да е знак за наличие на болест на тялото.

Известни са много случаи, когато хора често сънуват, че затъват в сняг или студена вода, а впоследствие се установява, че имат проблеми с кръвообращението на крайниците.


Нарушения в съня и бурни кошмари се наблюдават при настъпването на климактериума при жените, както и като съпътстващ фактор при различни нервни болести.

Родителите е добре да имат предвид, че много често децата имат кошмари при някаква психотравма или сексуално насилие.

От друга страна, кошмарите и честото нарушаване на съня освен неприятни мисли на другия ден може да предизвикат отслабване на имунната защита и дори да ни докарат тежки заболявания на сърцето.

За да не се стряска човек нощем на сън, може да използва съвета на древните китайци. Според тях е добре да се спи най-вече на лявата страна.

Причината е, че енергията на слънцето, трупана през деня, се събира в дясната част на тялото. Така, когато през нощта се обърнем наляво, слънчевата енергия се освобождава и сънят ни е по-спокоен.

Според древно българско поверие пък човек не бива да спи на чуждо легло в петък, защото в противен случай ще сънува кошмари. В борбата с честите кошмари може да помогне и аромотерапията.

Затова преди сън вземете гореща вана, в която сте пръснали няколко капки масло от лавандула или роза.

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 5:15 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Етапи на съня

Голяма част от познанията ни за съня идват от експерименти със съня, които обикновено включват прикрепването на електроди под формата на малки дискове към черепа и лицето на доброволци и свързването им с устройство, записващо мозъчните вълни (ЕЕГ), движенията на очите и промените в мускулното напрежение, докато човекът спи през нощта в лабораторията. Този запис на физиологичната активност по
време на сън е известен под името полисомнография.

Такива изследвания са разкрили две основни състояния на сън: RЕМ (сън с бързи очни движения), наречен така, защото очите на спящия се въртят под затворените клепачи, и NRЕМ, при който очите не се движат.

Спящият преминава през четири етапа на NREМ сън - от най-лекия към най-дълбокия сън и след това се връща през всеки етап към лекия сън (вж. фигура 6.1). На този етап вместо да повтори NRЕМ-цикъла, човекът навлиза в RЕМ състояние.

Повечето сънища се появяват в него и състоянието се е оказало базисно за разбиране на съня и сънищата. От съня с бързи очни движения спящият отново навлиза в NRЕМ сън и на този етап започва нов цикъл.

Този модел на съня следва един от телесните кратки ритмични цикли, наречени ултрадиен ритъм от латинското “ultra dies” или “по-бърз от един ден”. Цикълът на съня се повтаря в часовете на сън в ултрадиен ритъм, продължаващ около 90 минути.

Фигура 6.1. Типове сън и тяхната продължителност, измерена след полунощ по време на нормален нощен сън на 25-годишен мъж. Хоризонталната ос посочва изминалите минути; вертикалната - типовете сън. Защрихованите участъци представляват периоди на сън с бързи очни движения (RЕМ)

Какво става с тялото, когато преминаваме през последователните етапи на съня? Всеки етап на съня е доминиран от определени честоти на мозъчните вълни, измерени чрез цикли за секунда (Нz) (подобно на звуковите вълни).

Когато сме будни, бдителни и с отворени очи, в нашата ЕЕГ доминират бета вълните, които са бързи и с ниска амплитуда. Когато отпочиваме със затворени очи, бета вълните са заменени от по-бавни алфа вълни, които са индикация за почиваща психика и тяло. На този етап сме все още будни.

Когато започнем да заспиваме, навлизаме в първия етап, сигнализиран от промяна в модела на мозъчните вълни. Алфа вълните изчезват и са заменени от дори още по-бавни тета вълни.

Вторият етап на съня е белязан от изблици на високочестотни вълни, наречени вретена на съня. Колкото по-дълбок става сънят (на етапи три и четири), толкова повече ЕЕГ е доминирана от бавни делта вълни.

На третия етап от 20 до 50% от мозъчните вълни са делта, на 4 етап повече от 50% са такива.

Когато човек е заспал дълбоко (четвърти етап), мускулите са отпуснати, а пулсът и дишането са бавни и ритмични. Тъй като е трудно да бъде събуден някой, който спи дълбоко, знаем малко за природата на съзнанието през този етап.

Когато човекът е вече събуден, е трудно да се определи дали нещо, което той си спомня, е станало на етап 4 или по време на събуждането.

Въпреки това знаем, че мозъкът е активен на етап 4, защото разстройствата на съня (например сомнамбулизма, говоренето насън и кошмарите) се появяват на този етап. (Вж. карето за дискусия на някои разстройства на съня, включително кошмарите.)

ЕЕГ-запис на човек в различни етапи на съня и в релаксирано будно състояние, известно като “алфа”. Забележете, че на по-дълбоките етапи на съня високочестотните вълни с малка амплитуда отстъпват на нискочестотните вълни с голяма амплитуда.

Смята се, че тази промяна отразява факта, че невроните в мозъка изпращат електрически импулси приблизително на едно и също равнище и с един и същ модел. Забележете също, че моделът на ЕЕГ при RЕМ е много подобен на етап 1.

Макар че повечето от нас проспиват общите дразнители, които ни заобикалят, не всички спящи са в състояние да го направят. Понякога тази неспособност човек да продължи да спи е толкова изявена, че се развива форма на инсомния или хронично безсъние.

Страдащите от безсъние често се оплакват, че не спят достатъчно, макар че когато са приспани в лабораторията, техните ЕЕГ показват нормални модели на съня. Когато са събудени на етап 2, страдащите от инсомния е по-вероятно от тези, които спят здраво, да казват, че са били будни, когато са били извикани.

Могат да дадат подробен отчет за мислите си по време на сън и понякога точно да опишат всякакви звуци, които са се появили, докато те са спели. Следователно изглежда, че някои страдащи от безсъние лица имат проблеми с изключването на външните стимули от спящото си съзнание.

При определени условия събитията от средата, които следим по време на сън, могат да си проправят пътя към сънищата ни. Изследванията са установили, че звуци и промени в температурата или в налягането не инициират връщане към RЕМ сън или към началото на съня.

Ако обаче спящият вече е в RЕМ период, стимулите от средата могат да се включат в съдържанието на съня. Когато лицата на спящи доброволци се напръскат вода, те споделят повече сънища с вода, отколкото спящи, които не са притеснявани.

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 5:23 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Разстройства на съня

За повечето от нас най-тежкият проблем, свързан със съня, е да звъни будилникът, за да станеш и да отидеш на училище или на работа. От време на време е възможно да имаме трудности със заспиването - нощта преди изпит или важно интервю за наемане на работа, или когато сме яли и пили прекалено много.

Рядко обаче мислим за съня като проблем. Хората с разстройства на съня често откриват, че свързаните със съня притеснения доминират живота им. Основните разстройства са инсомнията, апнеята по време на сън, нарколепсията и кошмарите.

Хората, които страдат от безсъние, имат проблеми или със заспиването, или се събуждат през нощта и не могат да заспят отново. Както беше отбелязано в текста, повечето пациенти с инсомния спят повече, отколкото съзнават.

Проблемът е, че или сънуват, че са будни, или прекарват повечето от нощта в по-леките етапи на съня 1 и 2. Например един доброволец, който твърдял, че спи средно по-малко от пет часа на нощ, спял повече от 7 часа, когато е тестуван в лаборатория.

Някои страдащи от безсъние могат да получат облекчение чрез удвояване на начини за релаксиране, избягване на кратките периоди
на сън през деня и използване на спалнята само за сън (или за сексуална дейност), а не за ядене, гледане на телевизия или четене .

Те са инструктирани да си лягат само когато им се спи, да станат и да отидат в друга стая, ако не могат да заспят, и всяка сутрин да стават в едно и също време независимо колко малко са спали през нощта. Такива напътствия имат за цел да създадат последователен ритъм на сън и да подредят средата така, че леглото да се асоциира само и единствено със съня.

Някои случаи на безсъние са причинени от друго разстройство на съня, известно като апнея по време на сън, при което човекът всъщност спира да диша за 10 или повече секунди и това се повтаря многократно през нощта.

Спирането на дишането събужда спящия, който си поема дълбоко дъх и незабавно заспива отново. Това може да става дузина пъти всяка нощ - понякога до неколкостотин.

Повечето лица, които страдат от апнея, се будят толкова за кратко, че не съзнават трудностите си с дишането през нощта. Те могат обаче да са притеснени от сънливост през деня. Други остават будни, но не съзнават какво ги е събудило и приписват безсънието си на обикновена инсомния.

Понякога проблемът с дишането е причинен от пречки в дихателните пътища. Ако е така, отстраняването на сливиците или аденоидите може да прекрати апнеята, особено при децата. В тежките случаи възрастните могат да носят маска, която осигурява непрестанно положително въздушно налягане върху въздухопроводите, поддържайки ги отворени.

Не всички разстройства на съня включват липса на сън - понякога хората спят прекалено много. Страдащите от нарколепсия имат чести “атаки на сън” или неустоими подтици да спят. Атаките продължават от 5 до 30 минути и се появяват по време на отегчителни дейности, например шофиране на дълги разстояния или слушане на лекция в задушна зала.

Много нарколептици имат и кратки епизоди на катаплексия, през които внезапно загубват мускулен тонус и не могат да се движат, макар че остават в съзнание за ставащото около тях. Тези епизоди често следват емоционална възбуда. Много нарколептици преживяват и хипногогни представи или плашещи съноподобни образи, докато заспиват.

Нарколепсията изглежда е разстройство на RЕМ съня. Вместо да навлязат в RЕМ сън след преминаване на NRЕМ-етапите, нарколептиците често започват нощта със сън с бързи очни движения.

Симптомите на катаплексията и хипногогните представи са също RЕМ феномен, осъществяващ се в неправилно време. Има медикаменти, които могат да способстват за контролиране на симптомите на нарколепсията.

Стимулантите могат да намалят честотата на атаките на сънливост, а лекарствата, потискащи съня с бързи очни движения, са в състояние да намалят честотата на катаплексията и хипногогните представи.

Най-драматичното разстройство на съня са нощните кошмари, които са кратки, мъгляви и ужасяващи. Те са разстройство на етап 4 на съня и обикновено се появяват в първите два часа сън.

Характеризират се с внезапни, резки промени в автономната нервна система - учестен пулс и дишане, съпротива на кожата и изпотяване. Човекът съзнава единствено ужасяващата емоция и споделя само ограничено съдържание.

Нощните кошмари са най-чести при децата от 3 до 8-годишна възраст и постепенно изчезват през юношеството. Освен ако не са много тежки, няма нужда да се лекуват.

Подремването през деня и лягането по-рано, които изглежда намаляват натиска за сън с по-бавни вълни на 4-ия етап, могат да ги редуцират. Когато тези мерки не успеят и кошмарите са сериозни, супервизираното лечение с валиум, за което се смята, че потиска съня с бавни вълни, може да е ефективно.


_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 5:25 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Сънищата са съдържанието на съзнанието по време на сън с бързи очни движения. Точно както всички прекарваме известно време в RЕМ сън, така всеки сънува, дори и тези от нас, които твърдят, че никога не го правят. Необходими са били специализирани изследвания върху съня, за да се докаже универсалността на сънищата, но много преди да се натрупат академични свидетелства, сънищата са представлявали интересна тема. В най-ранните писмени документи те са свързвани с религията, пророчествата, богатството на хората или съдбата на културите. Вярата, че сънищата означават нещо, се открива в почти всяко общество.

Зигмунд Фройд твърди, че сънищата са символен израз на изтласкани желания, съхранени в безсъзнателното. Той е убеден, че те имат два отчетливи съдържателни пласта - единият е виден, а другият - скрит. Проявеното съдържание е повърхностното значение на съня и се състои от преплитане на всекидневни събития, спомени и усещания по време на съня. Това проявено съдържание дегизира безсъзнателните желания на сънуващия, които представляват латентното съдържание на съня.

През последните 35 години провежданите в лаборатории по съня изследвания са убедили много психолози, че обясненията на Фройд трябва да се отхвърлят. Някои автори смятат, че сънищата са просто предвидим резултат от физиологичен процес. Според това становище, което е известно като хипотезата за активацията и синтеза, по време на сън с бързи очни движения кората се активира от случайна стимулация. Сънят възниква в резултат от опита на мозъка да интерпретира случайните електрически послания, които получава.

Свързана интерпретация на сънищата е издигната от Франсис Крик (който разделя Нобеловата награда с колега за работата им върху ДНК) и Грейми Митчисън. Те са съгласни с Хобсън и Маккарли, че сънуването е случаен модел на освобождаване на нервни импулси в кората, появяващо се тогава, когато кортикалните неврони са стимулирани от неспецифични сигнали, изпращани от продълговатия мозък.

Освен това обаче те смятат, че изпращането на електрични импулси способства за отслабването на създадените през деня несъществени нервни връзки, като по този начин подготвя невроните да се справят със свежата информация от следващия ден.

Според Крик и Митчисън мозъкът рутинно преминава през този процес, за да не се претоварва. По същество неуместната информация се “отучва” или изтрива от кората, оставяйки място за абсорбиране на нов материал. Според това становище сънуването пречи на претоварването на мозъка в кортикалните му мрежи - ситуация, която може да доведе до такова анормално поведение, като неуместни фантазии, натрапливо повторение на някакво поведение и халюцинации. Макар че е интригуваща, тази теория все още не е проверена.

По-късно Мартин Селигмън и Ейми Йелън разширяват когнитивните аспекти на обяснението чрез случайното освобождаване на нервни електрични импулси. Те са съгласни, че сънищата се състоят от случайни зрителни образи, създадени от неспецифични сигнали и емоционална активация, които на свой ред могат да са повлияни от преживяванията през деня.

Според тях сънищата представляват опит тези отделни образи и емоции да се интегрират, но процесът не е уникален само за съня. Той е същият като стъпките, които предприемаме в будно състояние, за да интегрираме възприятията си за света.

Тези изследователи установяват, че някои хора са по-ефективни в това отношение от други – откритие, което може да помогне да се обяснят индивидуалните различия в типовете сънища, разказвани от хората.

В изследването си Селигмън и Йелън сравняват степента на интеграция при сънуването и при активното мислене. Студентите първо записват поне три съня, а по-късно трябва да напишат разкази за серия от 7 несвързани диапозитива. Някои студенти интегрират диапозитивите в история със строен сюжет, докато други представят неинтегриран текст.

Резултатите от това упражнение показват последователни индивидуални различия: хората с кохерентни сънища пишат кохерентни истории по диапозитивите, докато тези с некохерентни сънища пишат несвързани отговори. Очевидно тези, които са добри в интегрирането на отделни образи, когато са в будно състояние, са добри и в интегрирането на отделни образи в съня.

Други аспекти на сънуването подсказват, че физиологичните трактовки не могат да обяснят напълно сънищата. Сънищата често се занимават с всекидневните ни дейности и проблеми. Изследвания с доброволци в лаборатории по съня посочват, че четири от пет периода на сънуване в типична нощ са свързани и често се занимават с един и същ проблем.

Първият сън през нощта е тясно свързан с реалността, средните са най-изкривени и фантастични, а последният често се връща към проблема и опитите да се намери решение. Не е известно дали решението се пренася в будното съзнание, но моделът предполага, че сънищата могат да имат функцията на решаване на проблеми.

Някои изследователи проучват тази идея. В едно изследване жени, подложени на стреса на развода, са обучени да обръщат повече внимание на сънищата си с надеждата да се увеличи способността им да решават проблеми.

Каквото и да е обяснението за механизма, лежащ в основата на сънуването, всички изследователи са се фокусирали върху опитите на мозъка да интегрира или да разбере вътрешната стимулация. По-рано видяхме, че единното съзнание в будно състояние е резултат от същия процес.

Явно будният мозък е принуден да обяснява различните си вътрешни дейности. Спящият мозък изглежда е мотивиран по същия начин. На някакво равнище сънищата сякаш са опит да се разберат преживяванията независимо дали са физиологични процеси или събитията от предния ден.

Изследването на това как сънищата се създават е един от начините те да бъдат обяснени. Другият е да се опитаме да ги осъзнаем, докато протичат. Някои хора споделят, че имат бистри сънища, т. е. такива, при които осъзнават, че сънуват.

В един експеримент изследователите се опитват да разработят метод, чрез който сънуващите да ги уведомяват, когато бистрият сън започне. Предварително установените сигнали включват свиване на юмрук или определена последователност от движения на очите. Понякога такива опити имат успех.

От време на време лицата с “бистри сънища” споделят, че след като осъзнаят, че сънуват, могат да променят курса на съня. Тези сънища са свидетелство за съзнание по време на сън и хората понякога могат да се тренират, за да достигат това равнище на съзнание по време на сън с бързи очни движения.

Ефективно лечение за индивиди с кошмари е те да осъзнаят преживяването на съня. Ако човекът по време на кошмар може да осъзнае, че сънува, кошмарът внезапно става по-контролируем и следователно по-малко заплашителен.

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 5:38 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Сънища с духове

Сънищата, в които са се явявали духове са важен фактор в еволюцията на човешкото общество. Сънищата изобщо много са тревожили съзнанието на примитивния човек, сънищата с виждане на духове са хвърляли древния човек в истински ужас, хората са се хвърляли един на друг в обятията с доброволен и искрен стремеж да се обединят за взаимна защита от смътните и невидими опасности от света на духовете. Сънищата с духове са станали една от първите разлики между разума на човека и разума на животните.На животните е непозната образната представа за живот след смъртта.

ПРЕДСТАВАТА ЗА ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ЖИВОТА СЛЕД СМЪРТТА

Представата за свръхматериалния аспект на личността се е родила от неосъзнати и напълно случайни асоциации с всекидневните събития, а също и от суеверните сънища. Явяването насън на мъртвия вожд се е струвало убедително свидетелство, че предишният вожд действително се е върнал в някаква форма. Всичко това е било много реално за дивака, който се събуждал с вик, потънал в ужас и облян в пот.

Това, че вярата в задгробния живот се е родила от сънищата обяснява постоянния стремеж да се представят незримите неща с термини от света на зримите. И скоро тази нова представа за бъдещия живот, възникнала под влиянието на видените насън призраци е станала начало за успешно неутрализиране на страха от смъртта, свързан с биологичния инстинкт за самосъхранение.

Древният човек също много се вълнувал от собственото дишане, особено при хладен климат, когато при издишване от устата излизала пара. Дишането на живота се смятало също за феномен, отделящ живите от мъртвите. Човекът е знаел, че дъхът му е способен да напусне тялото и, виждайки се насън да върши всевъзможни странни неща, той се убеждавал, че у него има нещо нематериално.Най-примитивната представа за човешката душа- призрака- е възникнала от системата представи за дишането и сънищата.

В последствие дивакът си представят себе си в двойно качество: като тяло и като дишане. Дишането минус тяло е дух, призрак. Макар че призраците и духоветеявно са имали човешки произход, те се смятали за свръххора.Изглежда тази вяра в съществуването на безтелесните духове Струвало им се, че тази вяра в съществуването на безтелесните духове обяснява необичайните, свръхестествени, редки и необясними явления.

Примитивната доктрина за продължаване на живота след смъртта не е задължително вяра в безсмъртието. Съществата, способни да броят само до двайсет, не са мислили за безкрая и вечността, които не са могли да постигнат, а за повтарящи се инкарнации.

Жълтата раса е била по-склонна от другите да вярва в преселението на душите и реинкарнацията. Мисълта за реинкарнацията е възникнала от наблюдаване на външното и вътрешно сходство на родителите и децата. Обичаят децата да се кръщават на бабите, дядовците и други прадеди се обяснява с вярата в реинкарнацията.

Някои следващи народи са вярвали, че човек умира от три до седем пъти. Това поверие (останало от ученията на Адам за обителските светове), както и много други следи от богооткровената религия, се среща у диваците на двайсети век. Като цяло такива учения са абсурдни.

Древният човек не е имал представа за ада и бъдещите наказания. За него бъдещия живот е бил същия като този. По-късно се появила представата за различната съдба на добрите и лошите, за небесата и ада. Само че във връзка с това, че според мнението на древните човек е влизал в следващия живот веднага щом напусне този, те не виждали смисъл в стареенето и разрухата. Възрастните хора предпочитали да ги убиват преди да станат твърде немощни.

Почти всяка група имала своя представа за призрака-душа. Гърците смятали, че слабите хора имат слаби души. Затова те измислили Аид- мястото, където се приемат такива анемични души. Също се смятало, че подобни хилави субекти хвърлят и по-къси сенки. Ранните андити вярвали, че душите им се връщат в родината на предците им.

Някога китайците и египтяните смятали, че душата и тялото остават заедно. При египтяните това се проявило в щателното устройство на гробници и усилията по консервирането на тялото. Даже съвременните народи се стремят да спрат разлагането на труповете. В представите на древните евреи безтелесният двойник на човека се отправял в Шеол, от където вече не може да се върне в света на живите. Това било действително важна крачка напред в учението за еволюцията на душата.

ПРЕДСТАВАТА ЗА ПРИЗРАКА-ДУША

Нематериалната част человека наричали различно: призрак, дух, сянка, фантом, привидение и накрая- душа. За древния човек душата била негов двойник, съществуващ в съня; тя напълно и във всички отношения съответствала на самия смъртен с изключение на това, че не реагирала на допир.

Вярата в двойниците, съществуващи в съня, е довела непосредствено до представата, че всяко нещо-живо или неживо- има душа. Това обяснява живостта на ярванията в природните духове; ескимосите и до днес смятат, че всяко нещо в природата има дух.

Призрака-душа може да се чуе и види, но не и осезава. Постепенно човешките сънища довели до такова развитие и разширяване на дейността на еволюиращия свят на духовете, че смъртта започнала да се разглежда като “изпускане на духа”. Всички първобитни племена, с изключение на тези, които малко се издигнали над нивото на животните, имали някаква концепция за душата.

Развитието на цивилизацията унищожава тази суеверна представа за душата и човекът започва напълно да зависи от откровенията и личния религиозен опит за формиране на нова представа за душата като съвместно творение на позналия бога разум и заселващия се в него божествен дух – Настройчикът на Съзнанието.

Древните смъртни обикновено не различавали вселили се в човека дух от имащата еволюционен произход душа. Дивакът пребивавал в пълно недоумение, не знаейки дали призракът-душа е някакво природно свойство на тялото или външна субстанция, в чието владение се намира тялото. Липсата на рационални доводи в съчетание с разпиляността обяснява пълната несъстоятелност на възгледите на древните хора за душата, призраците и духовете.

Смятало се е, че душата се съотнася с тялото като аромата-с цветето. Древните хора вярвали, че душата е способна да напуска тялото по различни начини:

1. Обикновена, краткотрайна загуба на съзнанието.
2. Сън, естествени сънища.
3. Кома и загуба на съзнанието във връзка със заболявания и нещастни случаи.
4. Смърт — окончателна раздяла с тялото.

Дивакът смятал кихането за неуспешен опит на душата да напусне тялото. Тялото било способно да възпрепятства такива опити, когато се намира в будно състояние. В последствие кихането винаги се придружавало с някакъв религиозен израз, например “Бог да те благослови!”

Още в древността сънят се смятал за потвърждение, че призракът-душа е способен да напусне тялото и хората са вярвали, че тя може да се върне, произнасяйки или изкрещявайки името на спящия. Предполагали са, че при други форми на безсъзнателно състояние душата отива още по-далече, възможно е да се опитва да се изплъзне завинаги, приближавайки към смъртта.

Сънищата се разглеждали като впечатления на душата, получени от нея насън при временното пребиваване извън тялото. Древният е смятал такива сънища за толкова реални, колкото и всички впечатления в будно състояние. Древните хора се стараели да будят спящите постепенно, за да може душата да успее да се върне в тялото.

Във всички епохи човекът е изпитвал благовеен страх при появата на нощните видения и древните евреи не са били изключение. Те действително са вярвали, че Бог говори с тях в съня, без оглед на предписанията на Мойсей против такъв възглед. И Мойсей е бил прав, тъй като обикновените сънища не са метода, към който прибягват личностите от духовния свят, когато се стремят да установят връзка с материалните същества.

Древните хора са вярвали, че душата може да се вселява в животни или даже невъодушевени предмети. Кулминация на тази представа станала вярата в обратното- отъждествяването на хората с животните. През деня човек е можел да бъде примерен гражданин, а нощем, когато заспива, душата му се вселява във вълк или друго животно, извършващо опустошителни набези и убийства наоколо.

Първобитните хора са смятали, че душата е свързана с дишането и свойствата и могат да се даряват или пренасят с дишането. Храбрият вожд е дишал върху бебето, давайки му смелост. У ранните християни процедурата за даване на Светия Дух се придружавала с дишане върху кандидатите. Псалмистът е казал: «Небето е създадено от Словото на Господа, от неговия дъх - цялото небесно воинство». Дълго време е съществувал обичай, когато най-старият син се е опитвал да улови последната въздишка на умиращия баща.

В последствие наравно с дишането започнали да се страхуват и да почитат сянката. Понякога за доказателство за съществуването на двойник се смятало отражението на човека във вода, огледалата предизвиквали суеверен трепет.И до днес много цивилизовани хора обръщат огледалото към стената в случай на смърт. Някои изостанали племена както преди смятат, че картините, рисунките, снимките или скулпурите извличат от тялото цялата душа или част от нея, затова ги забраняват.

Обикновено душата се отъждествявала с дишането, само че различните народи са смятали за нейно местонахождение също главата, косите, сърцето, черния дроб, кръвта и мазнината. Фразата «кръвта на Авел вика от земята» отразява древната вяра, че душата се съдържа в кръвта.

Семитите са учили, че душата се намира в телесната мазнина и у много народи животинската мазнина и тлъстини са били забранена храна. Ловът на глави и снемането на скалпове са били начини за пленяване на вражеската душа. В последно време очите се смятат за прозорци на душата.

Тези, които се придържат към учението за три или четири души, са вярвали, че загубата на едната душа означава слабост, две- болести, три-смърт. Едната душа живеела в дишането, друга- в главата, трета-в косите, четвърта- в сърцето. На болните се препоръчвали разходки на чист въздух с надеждата да се върнат заблудилите се души. Предполагали, че великите шамани могат да заменят болната душа с нова; това било «ново раждане».

У децата на Бадонан се формирала вярата в две души: дишане и сянка. Ранните нодити са предполагали, че човек съществува в две ипостаси- душа и тяло. В последствие тази философията на човешкото битие намерила отражение във възгледите на гърците.

Самите гърци вярвали в три души: растителната душа се намирала в стомаха, животинската- в сърцето, а интелектуалната- в главата. Ескимосите вярват, че човекът се състои от три части: тяло, душа и име.

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 9:50 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Страхотни темички си качила, Диди! Very Happy

Ето и още нещичко за съня ...


ЛЕЧЕБНИЯТ СЪН

Никой не би спорил за това, че пълноценният сън е жизнено необходим. В днешно време много хора се оплакват от различни нарушения на съня си и невинаги знаят как да си помогнат. Уверени ли сте, че обстановката във вашата спалня предразполага към спокоен и сладък сън? А може би лоши мисли ви пречат да спите? Тогава се възползвайте от нашите съвети, как да направите съня си комфортен и носещ здраве.

Всички лекари казват, че това е индивидуално за всеки човек. Разбира се, има средна норма, която се равнява на 7-8 часа.

Сънят е нещо загадъчно и нееднозначно. Нормалният нощен сън е много важен за поддържане работата на имунната система. Децата растат именно в съня си.

Освен това по време на сън от подсъзнанието изникват различни проблеми и образи, за които дори не мислим в реалния живот. Ако много често сънувате един и същи сън, опитайте се да намерите отговор. Нещо ви вълнува и вие трябва да разберете какво.

За да бъде полезен сънят, лягайте си не по-късно от 24 часа. Сънят след полунощ не е пълноценен. Сънят до полунощ подмладява и дарява сили. Сънят е чудодеен еликсир за здраве. Много е полезно да прилагате медитация в полусън-но състояние. Например, казвайте си: „Аз съм спокоен и отпуснат. Моето тяло си почива, а сърцето ми работи ритмично и спокойно."

ДУШ, МЛЯКО, МЕД И УПРАЖНЕНИЯ ПРОТИВ БЕЗСЪНИЕ

Сънят е тънко и деликатно нещо, затова ще обърнем внимание на няколко важни момента, които ще ви помогнат да го направите приятен и полезен.

• На съня ви могат да пречат както отрицателни, така и положителни емоции. В такъв случай може да ви помогне някакъв ритуал, който да правите преди сън.

• Физическите упражнения вечерно време са много добро средство против безсъние.

• Добре е да си вземете топъл душ, който ще отнеме напрежението от деня, а чаша топло мляко с мед ще допълни картината.

• Като се има предвид, че мозъкът веднага след заспиване започва да обработва последната постъпила информация, опитайте се преди сън да четете хубава книга, да гледате приятен филм и да не мислите за лоши неща.

• Температурата в стаята и влажността на въздуха също са важен показател - тя трябва да бъде не повече от 17-18 градуса, а въздухът не бива да е изсушен. Освен това в стаята трябва да бъде тихо и тъмно, а леглото ви да е удобно и равно. Не заставяйте себе си насила да се отпуснете, просто си почивайте.

• Ако не можете да заспите, не се упреквайте за това, а станете да се поразходите из стаята или вземете приятна книга. Помислете за нещо скучно, но не плашещо, можете дори да се опитате да броите.

ВОДНИТЕ ЛЕГЛА НЕ СА ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ

По време на сън човек трябва да се чувства защитен и спокоен. Затова не са за предпочитане водни или кръгли легла, а нормални правоъгълни или квадратни. Желателно е съпружеското легло да не е разделено на две части и в преносния, и в прекия смисъл на думата. Нощната лампа пък не трябва да виси на стената по средата на леглото.

Изберете такъв цвят на спалнята, който да дава усещане за прохлада - мека, зелена, дълбока. Не препоръчваме син, а още по-малко червен цвят.

За създаване на по-сексуална атмосфера изберете подходящи нощни лампи, които запалвайте само при необходимост.

Възглавницата за сън трябва да е не по-висока от 10-15 см за възрастни и 7-8 см за деца. Смята се, че съвсем без възглавница мускулите не биха могли да се отпуснат съвсем, а на много висока възглавница гръбначният стълб не се чувства комфортно. Завивките трябва да бъдат от натурални тъкани. Понякога специалистите съветват за съвсем спокоен сън да се използва чер-но спално бельо, което не отвлича съзнанието. Ако сте меланхолик по натура, който и без друго гледа черно на света, опитайте, може би наистина черното бельо ще ви помогне да заспите.

В спалнята може да има стайни растения, но с мярка. Не върви да поставяте в нея цветя със силен аромат. За спокоен сън са подходящи етерните масла от лавандула, валериана. Капнете 12 капки на възглавницата и си почивайте.

„ЮНАШКОТО" ХЪРКАНЕ РАЗБОЛЯВА

Някои хора смятат, че признак на здрав сън е гръмкото хъркане. А какво в крайна сметка стои зад това? Причините могат да бъдат различни. То може да е в резултат на заболяване на носоглътката, езика или мекото небце - появяват се отоци и възпалените мускули силно се отпускат, което всъщност предизвиква хъркането. То може да бъде резултат и от изгаряния в устната кухина, от тютюнопушене и от употреба на алкохол.

Силното хъркане може сериозно да влияе на работата на сърдечносъдовата система, претоварва сърцето и променя кръвното налягане. Освен това хъркането е причина и за периодично спиране на дишането по време на сън, а това е крайно опасно. При хъркане в белите дробове постъпва недостатъчно кислород, което силно затруднява възстановяването на организма.

От всичко, казано дотук, става ясно, че проблемът с хъркането трябва да се решава комплексно. Дори да си направите хирургична операция, но не отстраните причината, проблемът пак ще се появи. Затова е най-добре да си направите изследвания при терапевт, ендокринолог, кардиолог и невропатолог. Следете за нормалното си тегло, гледайте да не се простудявате и се опитвайте да укрепите мускулите на небцето с прости упражнения. Затворете уста и силно притиснете езика си назад, за да може задната му стена да се напрегне. Ще усетите как се напрягат мускулите под брадичката. Правете това упражнение 10-20 пъти на ден в продължение на 2-3 седмици, за да укрепите мускулите. Това във всички случаи ще помогне поне за отслабване на хъркането. Може по време на упражнението да произнасяте звука „и-и-и".

ПОМОГНИ СИ ПО ВРЕМЕ НА СЪН

Сънят може да помогне да се изкарат навън много страхове и преживявания, за които не всеки психоаналитик ще се досети.

Понякога по време на сън от дълбините на подсъзнанието излизат дори тези усещания и преживявания, за които вече сте забравили. А понякога е обратно - някаква тревожеща ви ситуация ви преследва даже и в съня. Явно това се случва, защото е необходимо да не се отлага решаването на този проблем.

Прочети и запомни!

Ако ви се присъни, че сте абсолютно разголени сред много хора, това може да говори за вашата чувствителност и ранимост. Ако хората от съня ви са ваши близки, може би се страхувате, че не ви харесват достатъчно, а може би просто се боите излишно да разкривате душата си пред другите, показвайки истинските си чувства.

Честите закъснения в съня ви за самолета, за влака говорят за това, че в своя живот се опитвате изцяло да поставите под контрол събитията. Това закъснение показва вашия страх от загуба на този така необходим за вас контрол над нещата. От психологична гледна точка това не е много полезно и правилно, защото в живота винаги има събития, които не биха могли да бъдат поставени под контрол. Пълният контрол просто е невъзможен. Не се напрягайте в опитите си да държите всичко в ръце, пуснете част от събитията на самотек и ще престанат да ви преследват закъснения в съня ви.

По подобен начин може да се опише и ситуация на сън, когато ви отнася бурна вода или голяма вълна. В живота сте попаднали под влияние на определени обстоятелства и не знаете как да се справите с тях, затова ви се присънва пълна загуба на контрол и това, как „потъвате" в тези обстоятелства. Винаги помнете мъдрата фраза - ако така или иначе не можете да промените обстоятелствата, защо трябва да ги преживявате - по-добре приемете нещата такива, каквито са и се отпуснете. Може би след осъзнаването на тази истина ще разберете, че нищо чак толкова лошо не се е случило.

Понякога човек с ужас се събужда от това, че е на изпит и не знае отговорите на въпросите. Този сън може да се пренесе в живота почти дословно - той означава, че се страхувате дали ще издържите изпитание, преживявате всяка случила се с вас неудачна ситуация. Може би сте си поставили непосилни за вас цели. В такъв случай просто намалете изискванията към самия себе си и спете спокойно през нощта.

НАРОДНАТА МЕДИЦИНА ЗА БЕЗСЪНИЕТО

Фитотерапевтичните средства против безсъние действат по-слабо от таблетките, но за сметка на това не водят до привикване. Но има и растения, които не трябва да се приемат много дълго време - като валерианата, например. Това може да предизвика обратен ефект, и тогава нервната система няма да се успокоява от валерианата, а ще се превъзбужда. Не трябва много дълго да се приема и жълт кантарион, чиито компоненти след време се натрупват в организма. Затова той се приема на курсове, а не през цялото време.

Добро средство против безсънието е хмелът. Той може да се стрие на прах и да се приеме в този вид - така помага бързо. Може да се направи и на чай - 2 лъжички от него се разтварят в чаша гореща вода, оставя се да престои 4 часа и се пие по една чаша вечер.

Добро средство за спокоен сън е копърът. 50 г семена се варят 15 минути на слаб огън в половин литър червено сладко вино, сместа се оставя да престои 1 час, след това се прецежда и утаява. Пие се по 2 супени лъжици преди сън.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 9:56 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Точно от тази информация имах нужда .

Благодаря Селена! Very Happy

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 10:54 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Very Happy Wink

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 11:07 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

KAPMИЧНИТЕ СЛЕДИ И СЪНОВИДЕНИЯТА

Всички преживявания в самсара се моделират от кармичните следи. Настроенията, мислите, емоциите, мисловните образи, възприятията, инстинктивните реакции, „здравият разум" и дори чувството за самоличност - всички те се управляват от дейността на карма.

Да речем, че се събуждате потиснати. Закусвате, на пръв поглед всичко е наред, но усещате някаква потиснатост и не можете да си обясните откъде иде тя. В този случай казваме, че карма назрява.

Причините и условията са се съчетали така, че се проявяват в депресия. Има стотици причини, поради които е възможно да изпитвате депресия точно тази сутрин, и тя може да се прояви по безброй начини. Възможно е също да се прояви през нощта като съновидение.

В сънищата кармичните следи се проявяват в съзнанието освободени от оковите на разсъждаващия ум, който често ни кара да отхвърлим някое чувство или мимолетен мисловен образ.

Този процес може да се обясни по следния начин: през деня съзнанието озарява сетивата и ние възприемаме света, изтъкавайки от своите сетивни и психически възприятия смислена цялост. През нощта то напуска сетивата и си почива в своята основа.

Ако с помощта на практиката сме успели да постигнем силно присъствие при преживяването на пустата и сияйна природа на ума, ще осъзнаем тази чиста и ясна осъзнатост и ще пребиваваме в нея. Но при повечето от нас съзнанието озарява само помрачената основа, кармичните следи, и те се проявяват като съновидения.

Кармичните следи са подобни на фотографии, кои¬то правим на всяко свое преживяване. Всяка произтичаща от привличане или отблъскване реакция на всяко едно преживяване - на спомени, чувства, сетивни въз¬приятия или мисли - е като щракване на снимка.

В тъмната стаичка на съня ние проявяваме филма. Кои точно образи ще се появят тази нощ зависи от вторичните условия, с които сме се сблъсквали напоследък. Някои образи или следи са прогорени дълбоко в нас от сил¬ни реакции, докато други са резултат от повърхностни преживявания и оставят само слаб отпечатък.

Съзнанието, като лъч от прожектор, озарява възбудените следи и те се проявяват в съновиденията под формата на образи и преживявания. Ние ги навързваме като кадри от кинолента (защото така работи нашата психика, когато осмисля нещата) и резултатът е разказ, построен от обусловени нагласи и привични самоличности, или съновидение.

Същият процес протича постоянно, когато сме в будно състояние, и съставлява онова, което обикновено наричаме „житейски опит". Механизмите му се разбират по-лесно в съновиденията, защото тогава можем да ги наблюдаваме извън ограниченията на материалния свят и разсъждаващото съзнание.

През деня, макар и впримчени в същия процес на сънотворство, ние пренасяме тази вътрешна дейност на ума върху света и смятаме, че преживяванията ни са „реални" и външни спрямо собственото ни съзнание.

Това разбиране за карма се използва в йогата на съновиденията, за да накараме ума да реагира по друг начин на преживяванията и да създаде нови кармични следи, които пораждат съновидения, издигащи духовната практика на по-високо ниво. Тук не става дума за принуда, нито пък за съзнание, което се налага над под¬съзнанието и го подчинява.

Йогата на съновиденията се опира на увеличената осъзнатост и на интуицията, кои¬то ни позволяват да правим правилния избор в своя живот. Разбирането за динамичната структура на преживяванията и за последиците от нашите действия води до осъзнаване, че всяко преживяване, независимо от своя характер, дава добра възможност за духовна практика.

Йогата на съновиденията предоставя също метод, чрез който да прегорим семената на бъдеща карма още докато сънуваме. Ако в съня си пребиваваме в състояние на осъзнатост, ние позволяваме на кармичните следи да се освободят със самото си пораждане и те престават да се проявяват в нашия живот като негативни състояния.

Също както при живота в будно състояние това е възможно само ако съумеем да останем в неразвоената осъзнатост ригпа*, ясната светлина на ума. Ако не ни е по силите да го направим, бихме могли да раз¬вием у себе си такива нагласи, че дори в съновиденията да избираме положителното от духовна гледна точка поведение - до момента, в който преодолеем напълно предпочитанията и двойствеността.

Накрая, след като изчистим и сетната помрачена частица от своето съзнание, вече няма да има нито кинолента, нито скрити кармични влияния, които при¬дават цвят и форма на светлината, изпълнила нашето съзнание. Тъй като кармичните следи са корените на съновиденията, когато изчезнат напълно, остава само чистата светлина на осъзнатостта: няма никакъв филм, никакъв разказ, нито сънуващ, нито съновидение, само лъчистата изначална природа, която е абсолютна реалност.

Ето защо просветлението е краят на съновиденията и се нарича „пробуждане".

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 12:39 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Браво! Абсолютно вярно е.

Страхотна си, Диди! Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Пет Май 16, 2008 1:01 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Very Happy Embarassed

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Май 26, 2008 1:41 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Докато спим, изхвърляме ненужните спомени и запазваме онези, които ни изглеждат важни. Последните научни изследвания показват, че в съня си човек мисли не по-малко отколкото когато бодърства, но по различен начин. ако опознаем механизмите на това състояние, ще можем да използваме по-пълноценно мозъка си.

Една нощ през 1865 г. известният немски химик Фридрих Август кекуле задрямал в креслото си. присънила му се змия, която е захапала опашката си. Кекуле се събудил като ударен от мълния. В образите, които му се явили насън, той разпознал спираловидната структура на молекулата на бензола. Така се родило едно от най-важните открития в химията.

В съня си Кекуле отишъл крачка напред в мисълта си - нещо, което десетилетия наред той и колегите му не успели да направят в състояние на бодърстване, Ненапразно хората постоянно си задават въпроса защо често пъти сънищата ни изглеждат по-мъдри от самите нас?

Още преди повече от 100 години основоположникът на психоанализата Зигмунд фройд се занимавал със същността на сънищата. Според него по време на сън виждаме наши желания, които сме изтласкали в подсъзнанието, защото се страхуваме или срамуваме от тях.
Пионерът на съвременната наука за сънищата бил на погрешен път в някои отношения. Той бил убеден, че в основата на всяка постъпка е залегнал сексуалният нагон и затова сексуалният елемент господства в света на сънищата. Един мъж дърпа от цигарата си насън? Според Фройд той със сигурност се стреми към орално задоволяване - без дори да подозира за това. една жена мечтае да язди кон? За Фройд това е безспорен пример за потиснато желание за полов акт. Според съвременните психолози изпушената насън цигара е просто цигара и нищо повече. Систематичните изследвания на сънищата показват, че само около 10% от всички сънища на мъжете са свързани със секса, апри жените те дори са по-малко от 4%.

За разлика от Фройд, Карл Густав Юнг смята, че сънищата не притежават постоянен език от символи.

Какво се случва, докато спим?

Толкова много неща стават нощно време в главите ни, че все по-малко учени вярват в тезата на някои свои колеги, сред които и алън Хобсън, че сънищата предтавляват отговор на случайнио сигнали в мозъка.

По време на сън човешкият мозък е зает само със себе си, преработвайки преживяното през деня, и наподобява изключен компютър. Докато спим, подсъзнателно решаваме кои от тези спомени да бъдат запазени и кои - изхвърлени. Известно е, че по време на сън мозъкът запомня по-добре факти, които са свързани с възнаграждение, наказание и силни емоции. Така например участващите в експеримент ьзапомнят по-добре текстове с емоционално съдържание, когато след прочитта им си позволят кратка дрямка.

Още по-силно влияе сънят върху т.нар. процедурна памет, паметта за умения. Спящият мозък не само затвърдява моторните движения, които сме усвоили по време на бодърстване. Той продължава тяхното упражненяване. Независимо дали става дума за музициране, каране на колело или жонглиране, след като се събудим, ние сме по-сръчни, отколкото преди заспиване. "Който иска да стане перфектен пианист, трябва спи, след като се е упражнявал", казва изследователят на сънищата Ян Борн от университета в Любек.

Извстно е, че по време на сън преминаваме през т.нар. REM /Rapid Eye Movement/ - фази, за които са характерни бързите, въртеливи движения на очите. В REM фази мускулатурата ни е почти изцяло парализирана с изключение тази на очите, които се движат интензивно. 90% от хората събудени през тези фази признават, че най-добре си спомнят сънищата. Затова дълго време учените смятат, че човек сънува само в REM фазите. Дори при човешките ембриони се забелязват характерните трепкания на очите.

Специалисти установили, че средно 6 години от живота на един 70-годишен човек преминават в сън. това, че сънищата са важни за оцеляването, било доказано от експеримент с плъхове, направен от учени в Университета Уисконсин в САЩ преди 4 години. На гризачите позволили да спят колкото си искат, но винаги ги будели, когато навлизали в REM фаза. така те прекарали нощи наред без сънища. Резултатите от експеримента показали, че поставени в опасни за живота ситуации, животните не реагирали адекватно, защото били загубили инстинктите си. Те не бягали, не се криели и ставали все по-неспокойни. Две седмици по-късно умрели от треска.

Утрото е по-мъдро от вечерта

Междувременно повечето учени смятат, че сънищата вероятно имат не само една, а няколко функции. "Докато сънуваме, ние се опитваме да избегнем заплахи, планираме, фантазираме и решаваме проблеми. Сънищата са мислене в друго биохимично състояние", твърди психоложката от Хравард Дирдри Барет.

Установено е кои части от мозъка изразходват особено много енергия по време на сън и кои са блокирани. Много активен е зрителният център на мозъка, който създава живите картини в сънищата. Когато сънуваме, на бързи обороти работи и т.нар.лимбическа система, която отговаря за емоциите. особено онази малка част, наречена амигдала и представляваща контролен център нма всичките ни страхове.
Затова пък областите в префронталния кортекс, които отговарят за усещането ни за време, са включени на икономичен режим. Така се обяснява фактът, че насън само за секунди скачаме от една епоха в друга. Онези части от мозъка, които ни помагат да мислим логично, по време на съм работят също с ограничен капацитет и отварят пътя за оасоциативното мислене.

Асоциативният начин на мислене е характерен за детските години. "В сънищата се създават връзки между отделните събития - казва американският изследовател Ърнест Хартман. - Чувствата обаче са в основата им, а не разумът, както е характерно за детската възраст". За товеа не е чудно, че децата трудно правят разлика между сън и реалност.

Сънищата помагат и там, където са необходими съобразителност и острота на ума. При анкета сред американски студенти през 1892 г една трета от запитаните признали, че са решили поне един мисловен проблем на сън. един от тях намерил грешки в счетоводни документи, на друг му хрумнал решителен ход при партия шах. Трети, катос е събудил, установил, че превел от латински цял пасаж от трудф на Вергилий.

Феноменът "Утрото е по-мъдро от вечерта се проявява и в ексеприментални условия. Ян Борн и екипът му помолили участниците в експеримента да обработят колкото се може по-бързо редици от числа, спазвайки определени правила. Товеа, което не казали на участниците, е, че скрит трик води насправо към резултата, без да е необходимо дълго пресмятане. Едната група получила задачата сутринта, а другата - вечерта преди лягане. След 8 часа сравнили резултатите. участниците, които преспали след поставянето на задачата, се справили 2 пъти по-успешно с нея, отколкото онези, които останали будни.

Упражнения по време на сън

Сънищата вероятно са били жизненоважни за оцеляването на нашите прадеди. Според някои специалисти основната им функция е била да тренира хората за очакваните опасности. По време на сън предшествениците ни са усъвършенствали инстинктите си за оцеляване. Това би могло да обясни, защо сънуваме нощем кошмарни сюжети и защо тер ни изглеждат толкова реалистични. Хора, преживели застрашаващи живота им ситуации - автомобилна злополука, пожар или нападение, разказват, че са изпаднали в състояние, подобно на сън, и са действали абсолютно автоматично, сякаш са се сблъсквали преди това с подобни случки.

Повечето сънища осъзнаваме едва, когато се събудим. Но не винаги става така. В т.нар. ясни, или осъзнати сънища човек усеща, че сънува. Този вид сънища спохождат хора с творчески заложби. С т.нар.рефлексна техника човек може да се научи да ги предизвиква.

Осъзнатите сънища могат да служат като "стимулатор на реалния свят" и да ни тренират за реалния живот - като летенето в специален симулатор. Така например спортисти и акробати са в състояние по време на осъзнат сън да усъвършенстват движенията си, без да помръднат нито един мускул.

Преработването на проблеми от реалния живот не е задължително да става само по време на осъзнат сън. С малко упражнения човек може да се научи да го прави и по време на нормално сънуване. Достатъчно е преди да заспи, да упорито да мисли за тях. Това упражнение се нарича "инкубация" или зареждане на сънищата. "То е само въпрос на концентрация", казва психоложката Бригите Холцигер.

Фройд виждал в сънищата кралския път към опознаването на несъзнателния психически живот на човека. Според специалистите, ако някой иска да надникне в скритите кътчета на подсъзнателното в душата си, трябва първо да обърне повече внимание на своите сънища - като си води дневник за тях например. "Ще останете смаяни, като прочетете сутринта какво сте писали", казва психиатърът от Мюнхен Михаел Виганд.

Творчески сънища:

Пол Маккартни сънувал една песен, събудил се, написал я и попитал на следващия ден приятелите си дали е известна. "Не", отговорили му те. Впоследствие "Yesterdey" се превръща в едно от най-слушаните парчета на Бийтълс.

Лудвиг ван Бетовен също "чувал" нощен някои от своите произведения.

Гениялният индийски математик Сриниваса Рамануджан заявил, че всички доказателства се раждали в главата му, докато спял.

Идеята за периодичната система на химичните елементи /Менделеевата таблица/ хрумнала на Д.И.Менделеев също насън.

Идеята за въздушните спирачки, които се използват днес в ж.п. транспорта, се появила в сънищата на американския инженер Джордж Уестингхаус в 2 часа през нощтта.

Физиологът Ото Льови получил през 1936 Нобеловата награда за откритието си на химическото предаване на нервния импулс, което той направил насън.

Професионалният голф играч Джак Никълс сънувал нов начин на държане на стика, който подобрил чувствително играта му.

Режисьори като Ингмар Бергман и Федерико Фелини превръщали картини от сънищата си във филмови сцени, а писателят Стивън Кинг - своите кошмари в разкази.

Сън вдъхновил Робърт Луис да напише "Доктор Джекил и мистър Хайд"

Елиас Хау изобретил шевната машина по време на сън.

Явявването на светещ кръст насън подтикнало римския император Константин I да направи християнството държавна религия.

В деня на смъртта си Юлий Цезар бил помолен от жена си да не ходи в Сената, защото сънувала, че той ще бъде убит. Той обаче не я послушал.


сп."Паралели", БТА




_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov