НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пет Апр 19, 2024 12:21 am Вижте мненията без отговор
САМОНАВЛЕЧЕНИ СЪБИТИЯ И ...
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 12:13 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Моето мнение е, че самоубийството е напълно безсмислено похабяване на ресурс.Ако наистина толкова ти е писнал живота и не можеш да видиш светлина отникъде, или всичко ти е сиво и безнадеждно, то по-добре вместо да се самоубиваш - воювай - във всякаквия смисъл на тази дума.Когато не ти пука дали ще оживееш от битката, ставаш неимоверно силен, а силата ти може да помогне на някаква справедлива кауза примерно.Така или иначе в битката рано или късно ще умреш, но няма да си похабил живота си.Така хем ще постигнеш смъртта, хем ще си допринесъл може би и някаква полза.Сигурно в рамките на този форум звуча не на място, но все още моите убеждения на този ми етап от развитие са такива - т.е. ако някой или нещо почерни живота ми толкова, че той изгуби ценност за мен, то да не се надява на тихо и кротко самоубийство от моя страна.Та по въпроса за средновековието - можели са да се вдигнат на бунт, вместо да се сабоубиват, ако толкова им се мре.Така или иначе да се изправи селянин с вилата срещу рицар в броня си е почти самоубийство.Когато човек е готов да приеме смъртта във всеки един момент, то той не може да бъде заплашен от нищо - но това не е да се стремиш към самоубийство, а просто - да си готов за неизбежния преход.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
valeria-anita




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 49
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 12:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Това е добре казано. ОК, но аз искам да се върна по-в началото на разговора: грешно или не е грешно да се самоубиеш и само страха от наказание божие ли спирал самоубийците спец. в средновековието, защото тогава влиянието на църквата е било далеч по-силно. Или като няма какво да губиш и тръгнеш с рогата напред да проповядваш "ерес", което си е чист бунт, то това друга форма на самоубийство ли е? Точно когато нямаш друг изход? И ако свърша сама със себе си или повлека и други хора към (почти) сигурна смърт и умрем заедно каква е разликата? Аз пак убивам себе си, но веднъж тихо насаме, а втория път героически и с компания?!? Но едното е грях, а другото не???? Не мисля, че има разлика.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
valeria-anita




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 49
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 12:40 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Цитат:
Да изясним нещата за себе си - за насилието, за честолюбието, за гордостта, надменността и всички тези ниски импулси, които водят до убийството или самоубийството, които пък са атрибути на свободната воля, която пък в лошия (т.е. в "реалния") случай се формира от боголюбци, родолюбци, евролюбци и прочие кръвопиеща измет.


Мисля, че точно свободната воля се е загубила, за да стигнеш до положение да се самоубиваш. Едва ли е само страх и заблуда. Пък и отстрани изходите се виждат по-лесно, отколкото когато си се оплел като пате в кълчища.

Цитат:
т.е. ако някой или нещо почерни живота ми толкова, че той изгуби ценност за мен, то да не се надява на тихо и кротко самоубийство от моя страна


Нямам предвид "убивам се, за да те накажа", а когато страдаш истински. Защото за жалост съм срещала и самоубийства от глезотия - щом не е на моето ще се гръмна та да видиш какво е без мен - за това хич не ми се и говори.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 1:34 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Така, както го казваш, наистина май няма голяма разлика между това да се гръмнеш в слепоочието примерно, или да се метнеш срещу някого да се биеш с голи ръце, а той - с пистолет.Но съм вътрешно убедена, че има някакви тънки и все пак - съществени разлики. Може би са някъде във вътрешното възприемане на ситуацията - едното е съзнателен отказ от живот, свързан с това че сам извършваш насилието върху своето тяло, а другото е напълно осъзнато приемане на смъртта като възможен изход, но все пак само възможен, дори и с огромна вероятност, не - сигурен. То ако започнем така да разсъждаваме, ще стигнем и до въпроса дали не е самоубийство в този смисъл и това да пушиш, или пък да тръгнеш по това време с колата към морето например. Wink Тъй като всеки един изживян ден е един ден по-близо до смъртта, то тръгне ли се по тази линия на разсъждения се стига до абсурд.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
valeria-anita




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 49
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 1:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Така - да! Но да не стигаме до празнословие, аз си разсъждавам основно върху друго - дали е грях или не е грях.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 3:00 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Понятието "грях" ми е напълно чуждо.Това е църковна измишльотина - нещо като начин да напишеш "правилник за вътрешния ред във фирмата" така, както най-добре пасва на кефа на шефа. Wink Затова и въпросът дали самоубийството е грях не ме вълнува.Виж - въпросът дали то не наврежда на същността на човека и неговия дух, така че да продължава като действие и в следващите му прераждания - това ме вълнува.Ми те са обявили на един вселенски събор и карането на колело за грях. Laughing
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 3:10 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Добре е поставен въпроса за доброволния отказ от живота при впускането в някаква борба предполагаща риск от загубата му в чисто физически аспект.Независимо от каузата и дали е справедлива според нашите субективни човешки критерии:"за свобода,за Отечеството",за защита на скъпи хора и т.н.В този смисъл Ботев,Левски и всички останали знайни и не знайни борци,войни,войници на фронта срещу узурпатори и окупатори самоубийци ли са,след като са решили доброволно да заложат живота си и де факто са се отрекли от него в името на това,за което се борят? А и убийци ли са също така,когато воюват на фронта срещу противника?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 3:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

kati написа:
А и убийци ли са също така,когато воюват на фронта срещу противника?

Един българин,когото затриха,заради някои негови книги,бе сложил следния цитат(по смисъл):

"Когато отнемеш живота на човек,те наричат "убиец" и те съдят.Когато го направиш на фронта,те наричат "герой" и те награждават"

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 3:49 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Да,така е.Но пак според човешките субективни разбирания.А в кармичен и космически план как стоят нещата.И дали може някой да го знае точно....Щото хора с ордени и медали и присъдени звания "Герой" бол. Rolling Eyes
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 3:51 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Така си е. Действията рядко са еднозначни. Много зависи от вътрешната мотивация, целта, резултата и т.н., а също така и от гледната точка на този, който се произнася за тях. Тя тая край няма.С това не искам да кажа, че "целта оправдава средствата", а просто че рядко в живота нещо е чисто черно, или ослепително бяло - най-често всички и всичко се движи в различни оттенъци на сивото. Laughing
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 5:29 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

penka написа:
Когато човек е готов да приеме смъртта във всеки един момент, то той не може да бъде заплашен от нищо - но това не е да се стремиш към самоубийство, а просто - да си готов за неизбежния преход.


E точно този израз в постинга ти, Пенка, е невероятно точен и правилен!

Просто към него няма ккаво още да се добави. Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 5:29 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

penka написа:
Когато човек е готов да приеме смъртта във всеки един момент, то той не може да бъде заплашен от нищо - но това не е да се стремиш към самоубийство, а просто - да си готов за неизбежния преход.


E точно този израз в постинга ти, Пенка, е невероятно точен и правилен!

Просто към него няма ккаво още да се добави. Very Happy

Поне аз така действам в живота си.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 5:33 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

valeria-anita написа:
Аз пак убивам себе си, но веднъж тихо насаме, а втория път героически и с компания?!? Но едното е грях, а другото не???? Не мисля, че има разлика.


Има разлика, защото в единия случай съвсем умишлено и целенасочено посягаш на живота си, а в другия правиш опит не само за собственото си спасение, а за спасението на другите!

Във втория случай става въпрос ЗА САМОЖЕРТВА, а в първия просто за БЕЗСМИСЛЕНО САМОУБИЙСТВО.

Ето ... в това е разликата!

Rolling Eyes

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 5:42 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

valeria-anita написа:
Цитат:
Да изясним нещата за себе си - за насилието, за честолюбието, за гордостта, надменността и всички тези ниски импулси, които водят до убийството или самоубийството, които пък са атрибути на свободната воля, която пък в лошия (т.е. в "реалния") случай се формира от боголюбци, родолюбци, евролюбци и прочие кръвопиеща измет.


Мисля, че точно свободната воля се е загубила, за да стигнеш до положение да се самоубиваш. Едва ли е само страх и заблуда. Пък и отстрани изходите се виждат по-лесно, отколкото когато си се оплел като пате в кълчища.

Цитат:
т.е. ако някой или нещо почерни живота ми толкова, че той изгуби ценност за мен, то да не се надява на тихо и кротко самоубийство от моя страна


Нямам предвид "убивам се, за да те накажа", а когато страдаш истински. Защото за жалост съм срещала и самоубийства от глезотия - щом не е на моето ще се гръмна та да видиш какво е без мен - за това хич не ми се и говори.


ВалерияАнита, когато говорим за самоубийство, определено говорим за патология в поведението, породена от пълно отчаяние и нарушена химия на организма, както и тотално объркана психика!

Свободната воля се губи единствено тогава, когато човек не разполага със себе си, а той не разполага със себе си, когато е абсолютно неадекватен, т.е. в поведението му съществува патология.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 19, 2007 5:52 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

valeria-anita написа:
Така - да! Но да не стигаме до празнословие, аз си разсъждавам основно върху друго - дали е грях или не е грях.


Празнословие има в повечето от човешките ни разговори. Това означава ли, че не трябва да си говорим!

Човек колкото повече разсъждава, толкова повече се обърква.

Единствения отговор, който мога да дам на този ти постинг е:

Питаш дали е грях или не е?!

Ами като избягвате да четете Ученията на Учителите, няма да можете да си отговорите, то това е ясно. Та ... Гуруджи Джиду Кришнамурти казва, че човека трябва да различава нещата от и в живота, за да е наясно с тях.

Та ... различаването в случая е в самата разлика, която вече поясних по-горе. Едното е безумно и безсмислено самоубийство, а другото е саможертва.

А това вече не е празнословие, а истина!

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov