НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пет Апр 19, 2024 2:35 pm Вижте мненията без отговор
Някои научни обяснения за поведението на тийнейджърите
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Мар 17, 2009 4:01 pm
МнениеЗаглавие : Някои научни обяснения за поведението на тийнейджърите
Отговорете с цитат

Спане до обяд, разхвърляна стая, мръсотия, невъзпитано поведение, неразумни рискове - сякаш това е най-лесното описание на съвременния тийнейджър. На младите хора между 13 и 19 години често се приписват най-неприятните черти от човешкото поведение. Вината обаче може би не е тяхна, разкриват последните научни изследвания, цитирани от в. "Индипендънт".

Учени от Кеймбридж смятат, че зад навика хората между 10 и 20 години да остават по-дълго в леглото се крият биологични причини. Според професор Ръсел Фостър учениците са по-активни следобед, тъй като техните биологични часовници - механизмите, които контролират импулсите за заспиване и събуждане, са програмирани с два часа по-късно, в сравнение с останалите хора. Причините най-вероятно са хормонални.

"Съществува биологична предпоставка за по-късно лягане и ставане. Не става дума за мързел", обяснява ученият. Той дори предлага училищните смени да започват час-два по-късно. Според него това ще доведе до огромен скок в продуктивността и работоспособността на учениците.

Причините за различното време на биологичните часовници не са известни. Затова пък има куп хипотези.

Ако сънят е жизненоважен за паметта и ученето, справянето с емоциите, възстановяването на силите и оздравяването, то през тийнейджърските години всичко това е в изобилие. Това обяснява и по-голямата нужда от отспиване, макар да не е ясно защо "разписанието" е по-различно", твърди Нийл Стенли, специалист по съня от Университета "Ийст Англия" в Норич.

Според Джим Хорн, шеф на изследователския център върху съня в университета "Лафбъро", не само младежкият биологичен часовник "не е в час". През пубертета в мозъка се извършва цялостна реорганизация и сънят е основен фактор за този процес.

Тази теория се поддържа и от учения Дейвид Бейнбридж от Кеймбридж, според когото това "пренаписване" на мозъчната дейност означава, че в младежкото тяло биологичният часовник се движи по-бавно и реално денонощието при тийнейджърите трае около 26 часа.

По думите му те все още не са развили механизма за отчитане на умората и просто не осъзнават колко изтощени са.

Не само излежаването и спането до късно имат научно обяснение при тийнейджърите. Всъщност повечето от стереотипните черти, които възрастните им приписват, са научно обосновани.

Разхвърляност и нечистоплътност Според психоложката Рейчъл Андрю не всички млади хора са "малки отрепки, заврени в разхвърлените си стаи, които миришат по-зле от бърлога". В практиката си тя е срещала много тийнейджъри, които са много по-подредени и чисти, отколкото предполага стереотипът.

Според нея някои младежи просто не намират реда и чистотата за такъв приоритет в сравнение с всичко останало, което се случва в живота им през тези формиращи години. Освен това те възприемат стаята си като част от дома на своите родители, не своя собствен.


Стеснителност, затвореност

Позната гледка - разни тийнейджъри ходят прегърбени и "забити" в себе си. Тяхната стеснителност и неловкост всъщност е защитен механизъм. Както е при животните, младите индивиди много по-често биха са впуснали в спор или битка, които не могат - физически, да спечелят, така че стеснителността ги предпазва.


Неразумно и опасно поведение

Тийнейджърите често се впускат в необмислени и опасни начинания. Това се дължи на несъответствие в частите на мозъка при младите хора. Тези, които контролират емоциите и удовлетворението (и например биха ни казали "надуй скоростта"), се развиват по-бързо от останалите части - като отговорните за предпазливостта.


Подтиснатост и смяна на настроенията

Подтиснатостта и честата и внезапната промяна на настроенията е резултат от цял спектър емоции, хормони и физиологични промени през тийнейджърските години. Момчетата и момичетата буквално са "натъпкани" със секс хормони, които замъгляват трезвата им преценка и предизвикват редица физиологични ефекти.

Излизането от детството е съпроводено със стремеж към по-голяма независимост от родителите и по-голямо разчитане на приятелите и тяхното одобрение. Това създава впечатлението за емоционална дистанция. Огромният натиск - в училище, у дома, заради промените в самите тях, карат младежите да сменят настроенията си и да се затварят в себе си много по-осезаемо.


Любовта към силната музика

Надуването на музиката често е средство да се "заглуши" стреса на ежедневието. Според учените тийнейджърите "чуват различно" и имат различна способност да възприемат шума (често селективно). От друга страна това често е вид протест. Други пък смятат, че е свързано с отделянето на допамин в мозъка, свързван със стремежа към на забавления.


Грубост и невъзпитаност

Според учените младите хора подбират към кого да са любезни, както и към кого груби - обикновено към родители и братя и сестри. Активното "изключване" на роднините чрез грубо и сърдито отношение е жестоко, но необходимо зло, което им позволява по-лесно да прекъснат връзката със семейното гнездо и да свикнат със собствената си независимост.

Същото е когато тийнейджърите вървят пред родителите си, за да не би връстниците им да си помислят, че са с тях, или пък изразяват раздразнение, ако майка им ги целува и т.н., дават пример специалистите.

Според психолози трябва да има отхвърляне, за да израсне тийнейджърът в психически здрав възрастен. Други обаче споделят колко изумени са от привързаността и уважението, изразявани към тях от млади хора.


VESTI.bg, Източник: в."Индипендънт"

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
D_G




Регистриран на: 28 Яну 2009
Мнения: 134
Пуснато наПуснато на: Вто Мар 17, 2009 10:35 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Много хубава статия! Отразява много правилно моите пубертетски години! Very Happy
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
galina73




Регистриран на: 11 Апр 2009
Мнения: 4
Местожителство: нови пазар
Пуснато наПуснато на: Вто Апр 14, 2009 12:07 pm
МнениеЗаглавие : за кати
Отговорете с цитат

здравей кати, написала си прекрасна статия,поздравявам те,аз имам двама тийнеиджъри на18и 14 години ,все едно си описала тяхното ежедневие
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Апр 14, 2009 12:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Благодаря! Smile Само дето не съм я написала аз, само я пейстнах. Embarassed Wink

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Апр 14, 2009 1:52 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Всички знаем, че няма никакво значение дали си я написала ти или някой друг.

По-важен е факта, че написаното отговаря на точния тинейджърски профил, нали!

Благодаря. Wink Smile

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Апр 14, 2009 2:27 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

За нищо. Wink Понеже темата е важна и често се пише по нея - периодът е труден и за подрастващите и за родителите - те много често са объркани и понякога неподготвени и безсилни в незнанието си как най-безболезнено да се справят с проблема, тук поне има обяснение за причините и успокоение, че нещата не са толкова страшни. Естествено не при всички са налице описаните аспекти от поведението, всяко правило си има изключения. Cool

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Didi




Регистриран на: 29 Авг 2007
Мнения: 1542
Местожителство: Варна , морето ... сините вълни ! :)
Пуснато наПуснато на: Вто Апр 14, 2009 7:23 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Баща ми кара втрои пубертет ... аз какво да кажа ? Laughing

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Апр 14, 2009 7:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Никога не е късно да станеш за резил Laughing Laughing... Шегувам се, разбира се Wink

Аз мисля, че изкарах втори пубертет в добрия смисъл някъде около "Христовата възраст", хем тогава животът ми течеше на пълни обороти и беше запълнен с ангажименти и задължения - семейни, служебни и пр., но някакси го съчетавах - добре се отразяваше и на мен и на всички около мен. Smile

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Сря Апр 15, 2009 11:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Моя пубертет почна на 23 Smile)) И май още го карам Laughing Laughing Laughing

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Апр 15, 2009 11:39 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Toчно тогава се ми се наложи моят пък да свърши, щото ме беше завъртяла семейната и майчинската шайба, а като че ли хич не бях подготвена, но бързо се пренастроих. След години си наваксах, ама ми мина навреме, че беше ред на детето да влиза в пубертета за малко ни посъвпаднаха, беше много весело, но така по-леко успявах да и влизам и в кожата, и в главата, и ми беше пределно прозрачно какво се случва и с нея - как и какво мисли, преживява, и можех да реагирам адекватно за всичко.

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Сря Апр 15, 2009 11:41 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Laughing Laughing Laughing Cool

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov