НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Чет Апр 18, 2024 6:15 am Вижте мненията без отговор
Българска народна музика
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 8:57 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Тук също има рок-фенове ценители, вкл. и аз, а по въпроса мисля, че да - има такива, но наистина е по-добре да не се отклоняваме от жанра по темата. Wink

Що се отнася до преработките на народната музика, те се правят много отдавна професионално - това, дето слушаме по радиото и телевизията все е преработено, аранжирано и т.н. - рядко звучи автентична народна музика. Евентуално може да се чуе от някои самобитни самодейни групи и изпълнители от съптветния край на България, иначе - ансаблите "Филип Кутев", "Пирин", "Тракия" и популярните народни певци въобще изпълняват все преработени неща. В някои случаи е трудно да се направи разлика какво всъщност слушаме, но ако не се прекалява с аранжимента така, че да се загуби съвсем автентичното звучене, мисля, че това не ги прави по-малко ценни.

_________________
Универсална рецепта няма, всеки сам трябва да намери пътя към върха...

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 9:10 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Рокът е музика, която занижава изключително много жизнения енергиен потенциал на човека, не го енергетизира, а чрез изхвърляне на енергийния капацитет дестабилизира цялата енергетика на човека посредством изригналите емоции от него.

Говорили сме не един път във форума за видовете и жанрове музика, нали! Cool

Що се отнася до Mega-V той наистина да открие такава тема тя със сигурност няма да бъде развита така, както стана с българската народна музика - не за друго, а защото по-вещите в областта ще я заобикалят съвсем съзнателно само и само да не опорочават духовните стойности във форума ни.

Само и само да не насърчават сатанистичните прояви на същата.

Затова в качеството си на модератор пледирам като Аудан и Кати, при това с пълно гърло Cool да се придържаме само и единствено към темата за автентична българска народна музика!

Много моля! Благодаря ви, за което ...

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Чет Сеп 17, 2009 10:02 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Така!
Никакви рок, рап, чалга и др. под. извращения!

Борис Машалов - "Заблеяло Ми Агънце"

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Сеп 18, 2009 1:29 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Става ... и това става!

Ха сега да ви видя какво ще кажете за това НАЙ-ДОБРИТЕ ИЗПЪЛНИТЕЛИ НА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА

Буквално съм закърмена с тази хороводна музика! Smile

Да знаете случайно нещо за българското хоро ... или пък ръченица?! Cool Razz




Последната промяна е направена от СЕЛЕНА Ярослава Велесова на Съб Окт 17, 2009 6:28 pm; мнението е било променяно общо 1 път

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Сеп 18, 2009 9:36 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

О! Хорото? Да-а-ам!

Преди няколко месеца Маг Живин спомена нейде из форума, че чрез хорото хората си обменат и уравновесяват енергията си. На мен това ми звучи доста правдоподобно и го приемам докато не получа доказателства за противното.

Всъщност, смятах първо да поизчерпим докрай темата с песните, пък после да преминем към хорото, но ... явно Съдбата била на друго мнениe-e-е. Rolling Eyes

Като начало вижте "Пайдушко хоро" от Северняшката етнографска област Обърнете внимание, чеиграят на пръсти! По този начин се изморяват по - бавно...може би или ... може би нещодруго, което ще каже някой друг тук.Wink
А! И още нещо - обърнете внимание как се движат ръцете на крайните играчи.

Това също е "Пайдушко хоро", но от Македонската етнографска област. Ръцете тук, вкл.и на крайните играчи, са по -"срамежливи", дори скрити. Явно според откритостта на хората в района или... знам ли?!!

Продълаваме с "Ганкиното хоро". Tук пак се играе на пръсти, но крайните играчи са с ръце на кръста,

Пък това "Право хоро" ми напомня много на Нестинарското Rolling Eyes

Силно се надявам тия тракийци да не ги обвинят за нацисти Laughing
(Всъщност "хитлеристкият поздрав" е поне c 2 000 г. по - възрастен от Хитлер. Ама Невежеството има навика да забранява това, което не разбира, когото дойде на власт Rolling Eyes )

И за накрая.
Видали сте как крайните играчи - имат кърпи, които въртят. Как действа това на енергообмена, ще ви пояснят домакините Rolling Eyes


_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Чет Окт 15, 2009 9:21 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:

Преди няколко месеца Маг Живин спомена нейде из форума, че чрез хорото хората обменят и уравновесяват енергията си. На мен това ми звучи доста правдоподобно и го приемам докато не получа доказателства за противното.

И аз го приемам. Според мен същото важи и за хоровото пеене, и за всяка дейност, която включва много хора, настоени на една и съща "честота". Аз в последната година от гимназията и през студентските години пеех в хор - първо народен, после академичен. Невероятно е да усетиш гласа си част от едно общо, красиво, хармонично звучене. Отивала съм на хор уморена и сърдита и в ужасно настроение, но там винаги ставаше някаква трансформация с мен и си тръгвах неимоверно весела и усмихната. И не мисля, че това е защото съм си "смукнала" силички от някого по принципа на изравняването на енергиите. По-скоро от пренастройката на вълна "музика" цялото ми същество малко по малко е сменило честотата и е влязло в резонанс с едни други, доста по-хармонични вибрации Smile

AUDAN написа:

Като начало вижте "Пайдушко хоро" от Северняшката етнографска област Обърнете внимание, чеиграят на пръсти! По този начин се изморяват по - бавно...може би или ... може би нещодруго, което ще каже някой друг тук.Wink
А! И още нещо - обърнете внимание как се движат ръцете на крайните играчи.

Това също е "Пайдушко хоро", но от Македонската етнографска област. Ръцете тук, вкл.и на крайните играчи, са по -"срамежливи", дори скрити. Явно според откритостта на хората в района или... знам ли?!!

Двайсет години живях по северозападния край, после си изкарах студенството по Благоевградско и макар да имам само малка представа от танците, имам доста наблюдения над хората. Северозапада не знам доколко е представителен за Северния край като цяло, но там хората са доста прикрити, затворени, предпазливи към непознати. Бързината и пъргавостта в танците аз си обяснявам с предимно равнинния характер на района и силно развитата в миналото земеделска дейност. На хората от равнините дето се занимават със земеделие, все са им по-живи танците от на планинарите - може би след цял ден на нивата, така са зажаднели да се налудуват...

По югозападна България пък впечатленията ми са за много открити, добродушни и сърцати хора. И много спокойни - за никъде не бързат. Затова според мен и танците им са едни такива бавни и тежки. Пък и те там повечето са планинци. На тея хора в миналото им е била спестена по-голямата част от къртовския земеделски труд на техните равнинни събратя, та и повечко време са имали за похапване, попийване и бавни тежки танци Smile

Ама то това са си моите впечатления. На моя мъж бабата е живяла по Плевенско като млада, после се оженила по Батак. Та тя разправяше, че по Плевен като почнело хорото и всички се хващали - млади, стари, моми до момци, и си играят хората и се радват. Пък като отишла на Батак и хората я гледали накриво задето някакви млади момчета се хванали до нея, пък тя женена, не я ли било срам... На нея много й били чужди подобни тесногръди разсъждения, по-нашироко я били научили по Севера. Та може би това дето аз споделих като впечатления за северния и южния край в миналото е било обратното.

AUDAN написа:

И за накрая.
Видали сте как крайните играчи - имат кърпи, които въртят. Как действа това на енергообмена, ще ви пояснят домакините Rolling Eyes

Аз имам едно подозрение, пък ако греша, има кой да ме поправи Smile За чакрите съм чела, че представляват нещо подобно на малки "водовъртежи" за енергия. В едната посока на въртене "всмукват" енергия към тялото, в другата отдават, но трансфера на енергията неизменно става чрез въртеливо движение на енергийния поток. Та се чудех, дали това въртене на кърпата не спомага за "завихрянето" на енергията на играещите? Още повече, че то и самото хоро се движи предимно в едната посока, а кърпата се върти по посока на движението на хорото?

Абе имам чувството, че съм на косъм да напипам нещо тук, ама еееееей на толкоз мъничко ми се изплъзва Smile Малко помощ?

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Чет Окт 15, 2009 10:04 pm
МнениеЗаглавие : Берковска духова музика
Отговорете с цитат

И понеже много ви обичам, ето ви няколко от любимите ми северозападни хора.

Берковската Духова Музика -Чичовата

Това първото е гарнирано с много красиви кадри от Берковския Балкан - наслада за ушите, и за очите Smile

Тук му е мястото и на емблематичното Дунавско Хоро на Дико Илиев. На мен то ми е много скъпо. Като бях малка, дядо си идваше всеки пък специално от село за ежегодните Дико Илиеви празници, и все ме водеше с него. Аз бях много срамеливо детенце, ама това хоро като го чуех, и ми притупкваше сърцето, и ща не ща ставах да играя и аз на хорото - то сърчицето като ти заиграе, не мож го спря! И после в школата като учихме за Дико Илиев как сам се е учил на музика, какъв тежък живот е имал, и все пак какви весели хора ни е оставил, аз окончателно се влюбих в този голям човек и прекрасното му творчество.

И черешката на тортата - моето любимо Дико Илиево хоро, Народна Душа (извинявам се, но имам само mp3; явно не е много популярно).

http://vallery777.hit.bg/Music/Diko%20Iliev%20-%20Narodna%20dusha.mp3

Това е от по-зрелите му произведения, пише го когато е около 40-годишен. Цяла приказка разказва това хоро... И за тревоги, и за изпитания се говори в него, и за страдания... Но след тях неимоверно блесва пламъка в нечии очи и някой уверено си казва "И това ще мине! Ще се справим!". И изгрява усмивка на лицето, и се отваря душата българска, и се радва!

Ех, дано и на вас така да ви хареса Smile

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Окт 16, 2009 6:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Ехе-е-ей, Valia! Чудесни хрумки имаш!

Но почвам отзад- напред.

Казваме "народна музика", но все някой я е измисли, все пак. Нали? Е, Дико Илиев е от малкото хора, които създават народна музика.
Той е усетил естеството на народната музика и творчеството му е в хармония с нея.

Дълбок поклон пред такива хора!

"Берковската духова музика" ми мяза на цигански оркестър. Народна музика е, но не е българска, ми.... така ми звучи и това си е.


Връзката с чарковете ( както е българския вариант на "чакра") , завихрянето на енергийното поле около човека и завъртането на кърпичката е страхотно попадение!!! ДА! Чрез завъртането на кърпичката се засмуква енергия, която се предава по "веригата", съставена от играчите.
(Е, може и да бъркам, де. Ама, пък, толкова ми се щеше да беше така Laughing )


Не сподялям мнението, че по планините се живее по- лесно, отколкото в равнините. Не! Твърдо не! Точно обратното е.

Роден съм в Исперих - на границата между Лудогорието и Добруджа. Таз земята е богата- каквото посееш, това пониква. Живееш богато смалко труд. Хората живеят с чувството, че хранаима и винаги ще има много. Затова и са по- спокойни и уравновесени.

Живях 2г. и в Самоков. Тм с много труд постигаш максимум 13 от реколтата в Исперих. Климатът е рязък - силни горещини лете и ужасен студ зиме. Затова и хората там са рязки.

В Исперих и в ЮЗ България, както и в пазарджико са по-равномерно променящ се климат. Навярно затова и хората там са с "плавен характер", некавгаджии, добронамерени и спокойни.


Хорото и хоровото пеене!
Чудесна съпоставка!Чудесна!Smile
Явно резултатът е сходен. Но при пеенето, според мен, има и друго - резонансно увеличаване на енергията...(извинявам се, ако словосъставих някаква глупост. Rolling Eyes. Ама не можах да намеря други думи! Laughing ).

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Окт 17, 2009 6:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

За въртенето на кърпичката в края на хорото сте прави и двамата. Да, тя играе именно ролята на една райна "чакра", която хармонизира и нюансира всеки един от човеците хванати ръка за ръка на хорото.

При завъртането по посока на часовниковата стрелка кърпичката изтегля от хората енергията като в същото време заземява всички играчи сюблимирайки енергетиката им съобразно с тази на Земята, т.е. предава и преобразява хаотичната неконтролирана човешка енергия на Земята.

Земята на свой ред пък я преобразява и пречиства в хармонична и при завъртането на кърпичката в противоположната посока я връща отново на хората хванати на хорото.

Върната енергия е пречистена и животворно заредена с положителни вибрации!
Wink Smile

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Съб Окт 17, 2009 7:31 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А за хоровото пеене, прав ли е Аудан? Имам в предвид следното:

AUDAN написа:
Хорото и хоровото пеене!
Чудесна съпоставка!Чудесна!Smile
Явно резултатът е сходен. Но при пеенето, според мен, има и друго - резонансно увеличаване на енергията


На мен от опит ми се струва, че си е точно така. Имам и примери - запалете две свещи, сложете ги една до друга така че пламъците да се слеят, и общия пламък ще е много по-силен от двойния размер на един пламък.

А имам и обяснение на интерференция от физиката - когато едновременно се излъчват две вълни с една и съща честота, то те се "сумират". И ако им съвпадат фазите, то резултатната вълна има двойно по-голяма амплитуда, тоест става двойно по-мощна:



Е, ако фазите се разминават пък, то тогава двете вълни се неутрализират взаимно (както се вижда от втората картинка).

Доколкото разбирам от Уикипедия, резонанса е нещо производно на интерференцията, но все пак не съм физик... За интересуващите се, тук пише повече: http://en.wikipedia.org/wiki/Resonance

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Съб Окт 17, 2009 7:42 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Чудесна работа, Valia!


_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Окт 19, 2009 10:56 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Чуйте това сравнение между песен от Балкх/Бактрия и Дунавска България. Е,можеше втората да приличаше повече по ритъм,ама важната е първата.

За още масло в огъня ето една зороастрийка песничка Smile
Balkh / Bactria - Aryana - The birth place of Zoroaster

Ако пееха на хинди, пали или друг индийски език, то бихте сметнали, че е индийска песен, нали?
А обърнахте ли внимание на приравняването на Балкх, Бактрия и връзката с Арияна?
Сиреч смятат ни за основатели на зороастризма. Както и че Заратустра/Зороастър е българин(това ни го тикат като твърдение чужденци! Та не можем да ги обвиняваме във "великобългарски шовинизъм". Просто сме били велики... дано ние-потомците им, се поучим от тях и поне малко станем по- хора!).

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Окт 19, 2009 11:54 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Иранска музика

Втората мелодия да ви е позната? Затворете очи и ще си представите как някой овчар свири на кавала си в Балкана...

Ще сенамерят и заблудени хорица,дето ще твърдят, че нямаме нищо общо с европеидите, защотосме бли тюркски наро. За талива ето снимки на Българи, Памирци, Перси, Осетинци и както пише още в началото; "Откийте разликите!" Wink

A тази песен на народа Пащо (или Пущу, зависи от диалекта) ми напомня на "Кацнал бръмбар на трънка" Laughing
Или на някоя от Македонския край песен.

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Нед Окт 25, 2009 10:50 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Емблематичен за еврейсата музика е "Хава нагиля".
Но гледайте танца и изключете звука. Дали през повечето време няма да се чудите,не е ли български танцът, например?

Е, има разлики. Не съм вещ в българските хора, но не е често пускането от хорото,както и движенията наляво-надясно. Обаче не бих се учудил и ако ги имаме и при нас. Интересното е, че след "своеволията"(пусканията), пак "влизат в правия път"(хващат се отново заедно).

Може някой да каже, че танцът приличал по музика и изпълнение по- скоро на гръцки. На тези хора, бих припомнил, чеТРАКИТЕ, а не гърците, СА ИСТИНСКИТЕ ЕЛИНИ! И че няколкото хиляди гърци не могат да претопят този човешки океан, нито да наложат фоклорът и религията си. По- скоро е обратното.
Даже този танц,не знам защо, ми прилича на орфически... Rolling Eyes


Hava nagila ve nis'mecha Нека се радваме и бъдем щастливи!
Hava neranenah ve nis'mecha Нека да пеем и бъдем щастливи!
Uru, uru achim! Събудете се, събудете се, братя!
Uru achim b'lev sameach Събудете се, братя. with a happy heart! (Това ми излиза "с щастлива любов", но може и да е "с/за щастлива любов- IYI)

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Пет Окт 30, 2009 10:18 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
Емблематичен за еврейсата музика е [size=24]"
Uru achim b'lev sameach Събудете се, братя. with a happy heart! (Това ми излиза "с щастлива любов", но може и да е "с/за щастлива любов- IYI)


с щастие в сърцето Wink

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov