НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Вто Апр 16, 2024 4:13 pm Вижте мненията без отговор
Магията на числата
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Сря Апр 07, 2010 8:19 pm
МнениеЗаглавие : Магията на числата
Отговорете с цитат

Природата в числа

Много красиво направено клипче за числата на Фибоначи, златното сечение и математическите зависимости на природния свят. Насладете се на красотата и хармонията Smile


_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Апр 07, 2010 9:12 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Красиво. Напомня ми за онзи разговор между двама математици, които обсъждали трети. Единият питал как е общия им познат и с каква математика се занимава в момента, а другият отговорил: "А-а, той стана поет. Нямаше достатъчно въображение, за да се занимава с математика"...

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Красимира




Регистриран на: 30 Мар 2010
Мнения: 167
Пуснато наПуснато на: Сря Апр 07, 2010 10:47 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Здравейте, Valia! За първи път пиша във форума, искам да Ви благодаря за красивия видео-клип. Никога не ми е "вървяло" в математиката, но като всяка наука и тя има много допирни точки с необозримото, за много дори тя е самото Необозримо. Този клип ми припомни завещанието на Петър Дънов, че човек първо трябва да изучава земните науки, преди да стане готов да разбере небесните. От малкото негови книги, които съм прочела, съм научила едно: "Учи докато си жив". Нека приведа негов цитат: "Интересно е онова, което човек не знае. В природата ние сме дошли да учим онова, което не знаем, а не това, което знаем. Цялото нещастие е, че повтаряме онова, което вече знаем." За разлика от НЮ Ейдж философстването, че целият ни живот може мигновено да се промени, ако като телета повтаряме позитивни афирмации. Това си е вид промиване на мозъци и още по-болезнено подсъзнателно бягство от живата реалност.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Красимира




Регистриран на: 30 Мар 2010
Мнения: 167
Пуснато наПуснато на: Сря Апр 07, 2010 10:58 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Само искам да поясня защо написах всичко това. И аз, навярно като много други, се бях заблудила, че искам да чета и изучавам само "духовното". Живея в Дания, където НЮ Ейдж вълната направо е стопирала начина на много да разсъждават трезво. Не може човек да каже, че науките - тези университетските - са просто без значение за сферата на духовното. Всичко е свързано по някакъв красив начин, който още не съм разбрала, но леко предчувствам. Това да учиш "духовното" означава да си наясно със земното - било то математика, анатомия, геология и т.н.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Апр 08, 2010 8:04 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Здравей, Красимира и добре дошла. Няма нужда да ни опираш в авторитети, за да ни убедиш в правотата на онова, което казваш. Духовното и земното са изражения на единството. Пренебрегването или изкуственото им деление и противопоставяне си е чисто (според мен направо углавно) престъпление. Very Happy

Въпросът е в намирането на динамичния баланс между тях в житейския ни път. Правилно е, че Ню ейдж нанесе и нанася доста вреди. Но все пак зависи в "чии ръце" попада. В ръцете на фанатика и клечката за зъби е смъртоносно оръжие.

Мнозина предпочитат да "намерят възможно най-бързо цялата и единствена истина" и после да не си дават чак толкова зор, но това вече си е разговор за темата за духовния мързел.

Та мисълта ми е, че си права. За да дириш духовното познание, трябва да държиш под око и земното знание, както и обратното - за да търсиш земното знание, трябва да отчиташ и духовното познание...

Иначе нашльопваш в ню ейдж или пък в научен позитивизъм, който пък е негативизъм или пейоризация на всичко останало. Very Happy

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Valia




Регистриран на: 14 Сеп 2009
Мнения: 321
Пуснато наПуснато на: Чет Апр 08, 2010 10:16 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Маг Живин написа:
"А-а, той стана поет. Нямаше достатъчно въображение, за да се занимава с математика"...

Хехехехе Smile Много хубаво казано!

Срамота е, че така осакатяват математиката в училище и карат децата да я намразват. Те виждат само скучни сметки и формули за зубрене, рядко някой им показва красотата! В математиката има много повече от формулки, уравнения и неравенства. Примерно, има страхотни физико-математични теории дето обясняват черните дупки, или изкривяванията на времепространството...

Аз успях само да надникна в необятния свят на математиката, защото не ми достигна капацитет за абстрактно мислене да отида много далече. С компютрите е по-лесно, всичко е точно и определено. Дори така наречения "изкуствен интелект" се подчинява на предварително зададени формули, и нищо повече.

Много съм съгласна, че трябва да има баланс. Толкова гениални математици се побъркаха, защото се загубиха в абстрактното и земното тотално им се изплъзна. Като в "Красив Ум" примерно (Beautiful Mind). Изпадането в крайности не води до нищо добро Confused

Имам у дома едно материалче за Питагор, математиката и музиката, мисля че се говореше за изобретяването на съвременната система за запис на музикални ноти. Ще се постарая довечера да го изровя, и да ви зарадвам с него Smile

_________________
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Чет Апр 08, 2010 11:13 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Valia написа:
Маг Живин написа:
"А-а, той стана поет. Нямаше достатъчно въображение, за да се занимава с математика"...

Хехехехе Smile Много хубаво казано!

Срамота е, че така осакатяват математиката в училище и карат децата да я намразват. Те виждат само скучни сметки и формули за зубрене, рядко някой им показва красотата!
Валерия, аз не съм запален по математиката - веднага си казвам. Особено по т.нар. "елементарна математика" (която хич не е елементарна, ма туй е друг въпрос). Т.е. тази, която се учи в средния курс.

Обаче ... наложи ми се да изучавам "висша математика" и бях направо очарован!!! Това си е направо творчество, сравнимо с тризмерно рисуване. Rolling Eyes

Та ето и изводът :
изучаването на "елементарната математика" е като изучаването на нотите и първите стъпки в свиренето на цигулка, например. До Вивалди и Паганини има доста скука и мазоли по пръстите.

Нали така, Валерия? Wink


МАТЕМАТИКА В КАРТИНИ


Фракталът е геометричен обект, който е радикално „начупен“. Терминът фрактал(от латинското fractus, счупен) е въведен през 1975 г. от Беноа Манделборт, за да привлече вниманието към тези обекти.

Различни видове фрактали са първоначално изучавани като математически обекти и терминът „фрактал“ е получил различни точни дефиниции.

Фракталната геометрия е клон от математиката, който изучава фракталите и особеното им поведение. Тя намира приложение в науката , техниката и компютърното изкуство.


Ето още няколко фрактала :



---------------------------------
izkustvo.blog.bg/

А ето ви линк към форум. Меслех да взема само части , но толкова добре е направено оформянето цветово, та щеше да е кощунство от моя страна да разваля тази хармония.
Насладете се и вие! Smile
Фрактали

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
merigi




Регистриран на: 24 Фев 2007
Мнения: 250
Пуснато наПуснато на: Чет Апр 08, 2010 9:01 pm
МнениеЗаглавие : Здравейте!
Отговорете с цитат

Не спирам да ги гледам горните картини Smile
Макар ,че съм взела висша математика и теория на вероятностите, бях забравила колко е увличащо.От няколко месеци ми се наложи да решавам задачи по математика и толкова ме грабна математиката, защото в задачките се крие интригуваща нотка...даже далеч по приятно ми е отколкото да пиша теми по литература Smile
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Апр 09, 2010 12:17 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Красимира написа:
Това да учиш "духовното" означава да си наясно със земното - било то математика, анатомия, геология и т.н.


Никой и нищо не може да те научи на духовност, Красимира!

Духовността просто не се учи - тя се разбира.

Тя е онази природна интелигентност, която няма нищо общо с интелектуалщината, придобита по съвсем изкуствен начин именно чрез учене (било то в университетите или по някакъв друг начин).

Духовността е проявление на естествеността на природната интелигентност.

Нима котката, която знае коя тревичка да откъсне и изяде за да се излекува, е учила някъде това нещо?!

Време е да разбереш тези неща, Красимира!

В университетите не се преподава истината за Живота - съвсем тенденциозно, разбира се.

И това, което човек учи в универстетите, изобщо не може да бъде какъвто и да било критерий за каквото и да било, защото по принцип критерий не съществува.

Ню Ейдж е твърде далеч от истинския смисъл за духовните понятия.


_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Апр 09, 2010 12:43 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Фракталността изразена като модел на висшата математика може да се конкретизира със следното понятие: Цветето на Живота.

В Цветето на Живота е съчетана цялата тази фракталност основаваща се на геометричната прогресия, която е цялостен израз на Твореца - онази Божествена Същност създала всичко и всички.

Наричаме я още по-простичко Бог или...Брахман.

Бог не може да бъде изучен, той може да бъде разбран...в известен смисъл, никога в пълен.
Confused

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Красимира




Регистриран на: 30 Мар 2010
Мнения: 167
Пуснато наПуснато на: Пет Апр 09, 2010 7:27 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Здравейте, Маг Селена!
Най-искрено Ви благодаря за отговора. Останах с впечатлението, че това, което ми казвате е, че човек по-скоро трябва да си Спомни, това, което винаги е знаел, а не да го търси по интелектуален път. Аз поне така Ви разбирам. Тогава, според мен, отпада нуждата от духовен учител. Единственото, което духовно извисените хора могат да направят е да ни помогнат сами да разрушим илЮзиите си.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пет Апр 09, 2010 7:50 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Точно така - разбрала си ме абсолютно правилно, Красимира! Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov