НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Вто Апр 16, 2024 8:21 pm Вижте мненията без отговор
Синдром на хроничната умора - заболяване или психологичен пр
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
цецка33




Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 96
Пуснато наПуснато на: Пет Май 21, 2010 9:16 am
МнениеЗаглавие : Синдром на хроничната умора - заболяване или психологичен пр
Отговорете с цитат

Синдром на хроничната умора - заболяване или психологичен проблем

Синдромът на хроничната умора е състояние с неизяснена етиология, за което не се говори достатъчно и което се приема скептично дори сред лекарите, но от него страдат милиони хора по света. Едва през 1980 година състоянието е описано по-подробно.


Най-характерния симптом е постоянното усещане за умора и отпадналост, което не се подобрява дори след почивка или сън.


Дори минимално физическо или умствено натоварване са способни да засилят чувството за безсилие. Все още не са известни причините за възникване на състоянието. При провеждане на изследвания, често не се установява никакво отклонение от нормалните лабораторни показатели. Това е и причината, лекарите дълго време да са били скептични към съществуването на състоянието и към класификацията му като болест. Все още много медици не приемат проблема като здравословен, а като психологичен.


Не са малко специалистите, които отдават хроничната отпадналост на здравословни нарушения, като желязо дефицитната анемия, хипогликемия, хипотония, хормонални промени на ниво хипоталамус, хипофиза или надбъбречни жлези, алергична предразположеност или автоимунен процес и др.


Днес все по-често се лансира хипотезата, че синдрома на хроничната умора е причинен от вирус и се отключва след инфектиране с цитомегаловирус, човешки херпес вирус 6 или Епщайн-бар вируси. При провеждане на изследвания, у голям процент от пациентите е открит повишен титър на антителата срещу него. Учените обаче подчертават, че не всички изследвани с висок титър имат такива оплаквания. Освен това не всички пациенти с хронична умора имат антитела срещу херпес вирус 6 .


Въпреки различните хипотези, конкретната причина за постоянната отпадналост все още не е известна и затова няма ефективна терапия на състоянието.


Неизяснената етиология и неяният приченитал на състоянието предизвикват особен интерес и представлява обект на спорове и противоречия сред лекарите. Въпреки липсата на единно мнение сред специалистите, нараства броят на пациентите, на които е поставена тази диагноза.


Често, вместо синдромът на хроничната умора се използва термина миалгичен енцефаломиелит (миалгия - болки в мускулите; енцефаломиелит – възпаление на главния или гръбначен мозък). Това наименование е предпочитано от лекарите, тъй като понятието умора е твърде неопределено и индивидуално, и не отразява степента на отпадналост или другите симптоми на състоянието.

Най-често, синдромът на хроничната умора се проявява след прекарано вирусно или инфекциозно заболяване, което е понижило имунитета на организма. Състоянието се регистрира по време на трес или непосредствено след стресова ситуация. За разлика от нормалната отпадналост, която се наблюдава в такива случаи, синдромът на хроничната умора умора не преминава за няколко дни или седмици, а може да продължи с месеци и дори години. Състоянието засяга и млади, здрави и енергични хора, които без основателна причина, започват да се оплакват от слабост, лесна уморяемост, главоболие, липса на концентрация, болки в стави, мускули или лимфни възли. Този грипоподобен синдром, не преминава а дори се задълбочава и изтощава организма не само физически но и психически.


Според статистическите проучвания, жените по-често страдат от синдрома на хроничната умора. Според специалистите обаче, голяма част от мъжете също се сблъскват с това състояние, но са по-склонни да игнорират и омаловажават проблема.


Освен постоянната и непреминаваща умора, други характерни за миалгичен енцефаломиелит са:

* Проблеми с концентрацията
* Проблеми с краткосрочната памет
* Главоболие, различаващо се по сила и честота от обичайното
* Увеличаване и болки в лимфните възли
* Болки и слабост в мускулите
* Болки в ставите, които не се дължат на заболяване или травма
* Нарушения в съня и повишена сънливост



Към тези симптоми могат да се добавят още психологични проблеми, обърканост, задух, аритмия, болки в корема и подуване, гадене, рязка загуба на тегло и други.


В зависимост от симтомите и тяхната тежест, специалистите различават няколко форми на протичане на заболяването.

Лека – пациентът може да се грижи за себе си, но се нуждае от повече почивка.


Умерена – ежедневната отпадналост е силна и пациентите се стремят да ограничат двигателната си активност. Наблюдава се повишена сънливост, пациентите се чувстват изморени дори след 8-9 цасов сън и често спят следобед.


Тежка – При тежката форма, движенията са ограничени до минимум, пациентите трудно се концентрират, изпитват зътруднение в извършването на елементарни движения и понякога дори се налага използването на инвалидна количка.


Много тежка – пациентите прекарват деня на легло, често имат силна непоносимост към светлина, шум и някои миризми.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеПосетете сайта на потребителя Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Май 27, 2010 8:19 pm
МнениеЗаглавие : Re: Синдром на хроничната умора - заболяване или психологиче
Отговорете с цитат

цецка33 написа:
Синдром на хроничната умора - заболяване или психологичен проблем...


И двете заедно.

Това е наследствена предразположеност поради проблеми с вътрешния химичен обмен, както и хормонален.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Чет Май 27, 2010 8:32 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Аз това го имам вече повече от година и чак миналия месец лекарят ми се сети да ми провери нивото на тироксин и установи хипофункция на щитовидната жлеза, комбинирана с (лека) анемия.
Проблемът с жлезата при мен май наистина е наследствен...

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Май 27, 2010 8:35 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

radea написа:
Аз това го имам вече повече от година и чак миналия месец лекарят ми се сети да ми провери нивото на тироксин и установи хипофункция на щитовидната жлеза, комбинирана с (лека) анемия.
Проблемът с жлезата при мен май наистина е наследствен...


За туй иде реч, още повече че проблемите с щитовидната жлеза са световна епидемия буквално.

Анемията също като проблемите с щитовидната жлеза са...наследствени - в това нямай никакво съмнение просто.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov