НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Съб Ное 23, 2024 10:01 am Вижте мненията без отговор
Китовете и делфините - с човешки права
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Юни 22, 2010 12:46 pm
МнениеЗаглавие : Китовете и делфините - с човешки права
Отговорете с цитат

Делфините и китовете трябва да се ползват от "човешките права" на живот и свобода поради планината от доказателства за тяхната интелигентност



Това заяви наскоро група от природозащитници и експерти в областта на философията, правото и етиката, цитирани от Ройтерс. Участници на проведена в Хелзинки конференция подчертаха, че големите морски бозайници имат подобно на човешкото самосъзнание.

Китовете и делфините са способни на сложна комуникация помежду си и се организират в подредени общества, с което са близки до високо развитите маймуни.

Представители на “Whale and Dolphin Conservation Society” (Общество за запазване на китовете и делфините) заявиха недвусмислено в специална декларация, че тези същества трябва да се възприемат като личности, имащи право на живот, свобода и добруване.

Според Томас Уайт, директор на Центъра за етика и бизнес към “Лойола меримаунт юнивърсити”в Калифорния, делфините, например, могат да се познаят в огледалото, а това е способност, която другите бозайници рядко притежават, а хората придобиват около 18-месечна възраст.

“Китоловството е етически неприемливо - каза той пред Ройтерс, - тези животни имат усещане за себе си, каквото смятахме, че имаме само ние, хората.”



Беше посочен и много интересен пример. Кашалотите, които са страшни хищници, имат мощен сонарен апарат, позволяващ им да откриват плячката и на големи дълбочини. На пълна мощност техният сонар може да оглуши другите чувствителни същества наоколо.

Кашалотите обаче никога не използват този свой орган като оръжие и техните защитници тълкуват този факт като проява на вид моралност. “Те са като ловци, които са въоръжени с пушки, но не стрелят безразборно” - каза канадският професор по биология Кал Уайтхед.

Горната позиция има и своите противници. Някои специалисти смятат, че специалистите, говорещи за интелигентност, се влияят много от големите мозъци на китообразните.

Според скептиците това качество не ги разграничава от другите развити бозайници, като тигрите или тюлените, защото големият мозък се е развил не във връзка с интелигентността, а за да запазва лесно топлината си в студените води.
==========================================
Източници:
ecomedia.bg
ЕкипНюз



_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov