НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пет Апр 19, 2024 5:42 am Вижте мненията без отговор
За позите по време на сън
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
Niarra




Регистриран на: 16 Ное 2010
Мнения: 73
Местожителство: Бургас
Пуснато наПуснато на: Чет Ное 18, 2010 12:30 pm
МнениеЗаглавие : За позите по време на сън
Отговорете с цитат

Понеже живо се интересувам от съня и всичко свързано с него намерих този материал който публикувам тук и ще се радвам да чуя и вашите мнения по въпроса.




Много хора не си представят, че техните проблеми, характер и личност влияят на позата, в която спят. Наблюдавайки спящия човек, психолозите могат да определят голяма част от неговите проблеми и тяхната природа.

В продължение на 10 години изследователи от Университета на Единбург са наблюдавали позите, в които спят представители на двата пола, включително спящи по двойки.
Данните от тяхната статистика показват, че жените като правило се обръщат през нощта на една страна след мъжа, като това се извършва доброволно "слабата половинка като че ли се предава на победителя".
Все пак при 15% от семействата това не се наблюдава или става в обратен ред, което говори или за несъвместимост, или за това, че жената, която не усеща в мъжа силното начало, се стреми да доминира.
Петте основни пози:
1. Зародиш
Човек лежи на една страна със свити крака, коленете са почти допрени в брадичката. Позата означава стремеж за отделяне от външния свят, страх от бъдещето, неувереност в силите, страх от самостоятелна реализация. Тези хора най-често се поддават на стрес.
2. Полузародиш
Това е най-разпространената поза - на една страна с леко свити крака.
Тя означава уравновесеност, сигурност, умение за лесно приспособяване към всякакви обстоятелства.
3. Глава закрита с ръце
Спящият като че ли се предпазва от нещо. Позата означава мнителност, стрес, недоверие към хората, стремеж към постоянство.
4. Кралска поза
По гръб с разтворени ръце и крака. Това е признак за превъзходство над другите, откритост, умение за комуникативност. Още от самото си детство хората, спящи в тази поза, са най-често център на вниманието.
5. Спейки по корем
Положението на ръцете няма значение. Тази поза означава пълен самоконтрол, умение за планиране на живота, обстоятелственост, дори перфекционизъм.
Какво показва начинът, по който спят двойките
1. Мъжът лежи по корем, обърнал гръб на партньорката си и заел цялото пространство в леглото, а жената се е свила на кълбо и се старае да остане незабележима.
Това, според психолозите, означава, че партньорите не са убедени в своите чувства и не се чувстват уютно един с друг. Тази поза е характерна за двойките, които сравнително от скоро спят заедно.
Ако вече е изминало доста време след първата съвместна нощ, позата е показател за сериозни проблеми в отношенията.
2. Жената лежи по гръб, а мъжът на една страна, държи я за ръка и може лесно де я обърне с лице към себе си.
Двойките, които спят по този начин не просто се обичат, те продължават да се искат - и сутрин, и вечер.
3. Мъжът е прегърнал възглавницата, а жената е свила крака и е поставила ръце върху главата.
Това говори не само за психологическо, но и за физическо несъответствие. Партньорите се чувстват самотни. Ако спите така само след кавга, няма нищо необичайно.
Като правило на сутринта най-често ще се събудите прегърнати по силата на навика. Но ако спите така постоянно, това свидетелства за липса на душевно единство.
4. И мъжът, и жената спят отдалечени един от друг и единият постоянно се стреми да бъде в своята половина от леглото.
Еротичният интерес е изчезнал. Опитът да се намали разстоянието или прегръщане на спящия ще предизвика само отрицателна реакция.
5. Жената лежи с гръб към мъжа, нейната ръка е в ръката на партньора, който е я прегърнал.
Еднаквото положение на телата говори за близост на всички нива. Този пълен контакт свидетелства за това, че партньорите се чувстват уютно един с друг. Дори да не се гледат в очите, те са сигурни в своята любов.
6. И мъжът, и жената спят, притискайки възглавницата към гърдите си.
Явен признак за неудовлетвореност и стремеж към търсене на друг партньор.
7. И мъжът, и жената спят с протегната ръка.
Стремеж за откъсване от "семейния плен", наличие на рутина.


zdrave.bg

При мен лично поза 2 и 3 са водещи когато заспивам.Просто са ми най-удобни и най-комфортно се чувствам в тях.
И все пак до каква степен наистина има значение позата на тялото когато заспива човек?Така или иначе по време на сън няма как да се наблюдаваш отстрани,(освен ако не сложиш някакво записващо устройство),ти можеш да заспиш в една поза и веднага след като съзнанието ти се отдели от физическото тяло да я смениш с друга. Това означава ли нещо?
Наистина ми е интересна тази тема и ще се радвам да чуя и вашите мнения.


Rolling Eyes Smile

_________________
Нищо в живота ни не се губи,просто се връща в друга форма и смъртта не е край, а ново начало.

Когато ти се струва че си стигнал предела си то ти ще си постигнал само половината от това,на което си способен.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Ное 25, 2010 9:53 pm
МнениеЗаглавие : Re: За позите по време на сън
Отговорете с цитат

Niarra написа:
5. Спейки по корем
Положението на ръцете няма значение. Тази поза означава пълен самоконтрол, умение за планиране на живота, обстоятелственост, дори перфекционизъм.


С оглед на всичо прочетено до тук мога да кажа, че това просто е съвършената поза за спане - независимо дали има партньор до теб или не.

Забележете, че така спят животните. Правят го не само, защото са на четири крака, ами главно, защото се подчиняват на естествените си инстинкти - да запазят топлината в тялото си или пък...да се охладят. Но...тук вече можем да говорим и за места на спането...и за болести, които предразполагат и предполагат начините на спането.

Вещите йогини учат да се спи именно по този начин - по корем. Обожавам да спя по корем - така спя още от съвсем мъничка, откакто се помня в кошчето. Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Niarra




Регистриран на: 16 Ное 2010
Мнения: 73
Местожителство: Бургас
Пуснато наПуснато на: Чет Ное 25, 2010 10:01 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Пробвала съм по корем ,като се обърна някакси ми олеква и дори да не ми се спи ми се приспива,но за съжаление е само временно Rolling Eyes .След около 10-15 мин.започвам да имам чувството че не мога да дишам защото устата ми е във възглавницата,ако си извъртя главата на една страна почва да ми се схваща врата Very Happy ,а и като прибавя един период от месеца - просто е невъзможно... иначе поза номер 2 редовно заспивам в нея Rolling Eyes

_________________
Нищо в живота ни не се губи,просто се връща в друга форма и смъртта не е край, а ново начало.

Когато ти се струва че си стигнал предела си то ти ще си постигнал само половината от това,на което си способен.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Ное 25, 2010 10:13 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

По-скоро 2-рата поза означава стремеж към сигурност, защото в нея спят повечето психично болни и неуравновесени хора.

Тя е най-лесната поза, пък и хората, които са стресирани и напрегнати също я предпочитат, защото тя им осигурява или унаподобява сигурност- най-вече.

За мен или при мен тя по-скоро е принудителна поза, която изморява тялото и в крайна сметка го разболява...

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Niarra




Регистриран на: 16 Ное 2010
Мнения: 73
Местожителство: Бургас
Пуснато наПуснато на: Чет Ное 25, 2010 10:20 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Маг Селена написа:
По-скоро 2-рата поза означава стремеж към сигурност, защото в нея спят повечето психично болни и неуравновесени хора.

Тя е най-лесната поза, пък и хората, които са стресирани и напрегнати също я предпочитат, защото тя им осигурява или унаподобява сигурност- най-вече.

За мен или при мен тя по-скоро е принудителна поза, която изморява тялото и в крайна сметка го разболява...


Лоша работа това с 2-рата поза.. Rolling Eyes аз именно затова я предпочитам и ми е най-удобна,защото се чувствам сигурна в нея както ти казваш.Тази част с психично болните не ми хареса ... Confused ,преди време бях доста неуравновесена ,емоционално,мисловно и т.н.,избухвах от най-малкото нещо ( не съм била агресивна никога,по-скоро бях по думите ),от няколко годинки насам улегнах и се научих да си владея и мислите и емоциите ,а не те мен.И сега като чета не ми харесва въобще ..нито с психичната част,нито с тази която разболява тялото..май ще се налага да вземам мерки Confused

_________________
Нищо в живота ни не се губи,просто се връща в друга форма и смъртта не е край, а ново начало.

Когато ти се струва че си стигнал предела си то ти ще си постигнал само половината от това,на което си способен.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 26, 2010 7:14 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Niarra написа:
Пробвала съм по корем ,като се обърна някакси ми олеква и дори да не ми се спи ми се приспива,но за съжаление е само временно Rolling Eyes .След около 10-15 мин.започвам да имам чувството че не мога да дишам защото устата ми е във възглавницата,ако си извъртя главата на една страна почва да ми се схваща врата
След като йога на повече от 100 години с учител на над 150години, каза, че по корем е най - добрата поза, аз се замислих. Щом е доживял тая възраст, значи има нещо в тази работа и пробвах.

Вече няколко месеца лежа и заспивам по корем и ме е най - удобната поза. Има няколко интересни моменти, обаче.
1, Възглавницата.
Аз спя без възглавница или много ниска такава, ама много ниска. Всъщност ползвам някаква дреха.
2. Задушаването.
Слагам възглавницата под бузата, а носът е на поне 10 см над леглото. Това е достатъчно, за да няма усещане за задушаване.

За съжаление в тоя студ през нощта се обръщам по гръб, ама това е положението. На ония в Индия им е "широко около врата" с тоя топъл климат.

Имам си една мечта ... Rolling Eyes


_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
radea




Регистриран на: 01 Май 2008
Мнения: 586
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 26, 2010 7:27 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И аз, Аудане, и аз :DDD

_________________
Поймите, всё в жизни должно быть заработано. И ценная информация - в первую очередь, - иначе она не усвоится...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Niarra




Регистриран на: 16 Ное 2010
Мнения: 73
Местожителство: Бургас
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 26, 2010 7:57 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

"Слагам възглавницата под бузата, а носът е на поне 10 см над леглото. Това е достатъчно, за да няма усещане за задушаване. "
Rolling Eyes Защо не съм се сетила и аз за това? Rolling Eyes .И моята възглавница не е от най-високите,с дреха да я замествам не съм пробвала още,но се навих,още тази вечер ще се опитам, да видим.
Пък за мечтата няма какво да си говорим,аз лично на студено хич не мога да "вирея" Confused



Това на снимката + един плейър + нещо разхлаждащо (може и без чадъра,не съм претенциозна) Very Happy

_________________
Нищо в живота ни не се губи,просто се връща в друга форма и смъртта не е край, а ново начало.

Когато ти се струва че си стигнал предела си то ти ще си постигнал само половината от това,на което си способен.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пет Ное 26, 2010 9:13 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Искаме си лятото!Искаме си лятото!Искаме си лятото!


_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Ное 27, 2010 3:37 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Нека бъде зима, топла, със сняг и благодат небесна!


_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Съб Ное 27, 2010 4:22 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Тъкмо си мислех, че сме се отклонили от темата и се сетих, че нищо не е случайно и ето какво ми дойде наум - дали има значение позата на сън през различните сезони, дажи и зиме да спим в свръхзатоплена стая?
Ами през различните фази на Луната? Rolling Eyes


_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Niarra




Регистриран на: 16 Ное 2010
Мнения: 73
Местожителство: Бургас
Пуснато наПуснато на: Съб Ное 27, 2010 5:34 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

AUDAN написа:
Тъкмо си мислех, че сме се отклонили от темата и се сетих, че нищо не е случайно и ето какво ми дойде наум - дали има значение позата на сън през различните сезони, дажи и зиме да спим в свръхзатоплена стая?
Ами през различните фази на Луната? Rolling Eyes



Rolling Eyes Не съм се замисляла над това.Ама все пак стаята колкото и да е топла или студена не оказват ли по-скоро влияние психиката и удобството на тялото? Т.е. - дори и да си се завил с множество юргани и одеяла в студена стая ако не ти е комфортно в определена поза няма как да спиш в нея Rolling Eyes .За определените фази на Луната знам че влияят върху психиката на определен тип хора,тези които имат някакви нарушения в нервната система са по-податливи,не знам до колко е вярно,но ако е така значи и Луната има значение.В смисъл -ако си нервен човек и през останалите цикли спиш що годе нормално в определена поза спрямо психическото ти състояние в момента,при пълнолуние примерно нервите ти взимат връх и сменяш позата Rolling Eyes .
Това е естествено чиста логика,която подлежи на съмнение и може да не значи нищо.Но си струва да се замисли човек над въпроса Rolling Eyes

_________________
Нищо в живота ни не се губи,просто се връща в друга форма и смъртта не е край, а ново начало.

Когато ти се струва че си стигнал предела си то ти ще си постигнал само половината от това,на което си способен.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Мар 28, 2011 7:53 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А вие можете ли да заспите така?


------------------------
Снимка : smiah.net

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Пон Мар 28, 2011 10:18 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Лорде, като ти се спи - всякак може. Мъжът ми твърди, че по военните си времена е спял даже и ходейки. Very Happy

_________________
Най-същественото е невидимо за очите...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Пон Мар 28, 2011 10:55 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

О, знам, знам! И аз ходейки съм спял.
Уж вървя на поста, за да не зспя, а току се събудя с каска в стената.

А клипа над снимката видя ли?

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov