НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Вто Апр 16, 2024 10:30 pm Вижте мненията без отговор
Пътят на Воина
Създайте нова темаТази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
Ивайло Димитров




Регистриран на: 12 Фев 2011
Мнения: 8
Пуснато наПуснато на: Нед Фев 27, 2011 12:51 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Маг Живин написа:
Здравей,
А що се отнася до поученията, нещата са малко по-деликатни. Доколкото съм разговарял доста с останалите съфорумци, те реагират по доста сходен с теб начин - не се поучават от съвети или книги, а от личен опит. Затова и пестим съветите, но сме щедри на предложения.

Надявам се да не досаждам и да не се натрапвам, но горепосоченото възбуди моето любопитство.
Искам да изложа моето разбиране относно съветването и поучаването на хората, с цел да получа критика и разяснение, пропуски и ако щете напълно отхвърляне. Нямам нищо против.

Чисто като понятие "съвет" ми изглежда като действие, което е извършено от определено лице, но то е продиктувано без да има очакван или пък още по-малко целенасочен резултат към околните.
Поучаването мисля че е действие, което има за цел промяна на мирогледа на човек. Как си представям аз действието поучаване: застава пред мен даден човек и ми споделя, че аз греша по отношението на моето разбиране за „едикоеси“. Поставяйки така този въпрос, аз излагам моето разбиране по въпроса. Тук идва внимателното и отговорното действие, което е и най-трудното нещо на човека срещу мен, да подбере точните думи и начин спрямо мен, за да ми помогне да разбера, да осъзная пропуска си, грешката си, което ще доведе до изграждането от своя страна на съвсем друго виждане, разбиране, появяване на нов мисловен модел в моето съзнание. Иначе казано, човека пред мен ми помага, аз сам да се преборя със себе си, т.е. да спра действието на даден процес в душата си: т.е. сприам действието на „програма за самоунищожение“, като осъзнавам съществуването й, иначе казано – процес на преобразяване.

Не смятам и не претендирам че съм компетентен по горепосочените въпроси, а точно обратното. За съжаление, аз боравя единствено и само с термини и идеи породени от едно болното съзнание, с болни предположения; не са лично проверени и изживени. Затова моля никой да не приема посоченото за вярно и на чисто доверие, а сам да проверява.

Но много ме вълнува точно този процес на поучаване, тъй като също е свързан с така нареченото понятие „магия“.., защото според мен точно това е най-правилния начин да се справиш с всеки един процес в себе си, независимо дали е злонамерно внедрен, или самостоятелно роден.
И тук идва големия въпрос, който ме гложди и всеки път когато го сформирам, ми изглежда напълно абсурдно да бъде неверен. Според Вас, може ли човек сам да се пребори със себе си, с това, което е в него, включително злонамерените действия, които се наричат „магии“ и тем подобни неща? И ако да, какво е необходимо? Ще дам направо пример по спомени от Кастанеда: Дон Хуан обясняваше, как може едно растение намиращо се на пътя, да бъде настроено така, че когато даден човек, който всеки ден минава покрай него, на дадена сутрин, отново минавйки от там да падне и да умре, без той да съзнава дори за съществуването му. Не ме интересува въпроса, кое е правилно и кое не, защото на човека едва ли ще го интересува това, а ще го интересува как да се бори. Изобщо има ли шанс? Каква ще е разликата между трима човека (вървейки по пътя на война), че единия ще се бори повече време за живота си от другия, иначе казано, за да осъществи целта си растенито ще му е необходимо повече време на един човек спрямо друг? Ако война е достигнал определено развитие, ще може ли да осъзнае веднага злонамереното действие, да го преобрази и дори да се научи как да го използва?

Спирам се до тук, май много се отклоних, и файда от много говорене няма, така или иначе, краят за всички е един и същ.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеПосетете сайта на потребителя Върнете се в началото
Маг Живин




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 1558
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Фев 27, 2011 11:24 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Подред Very Happy
Ивайло Димитров написа:
Надявам се да не досаждам и да не се натрапвам, но горепосоченото възбуди моето любопитство.
Искам да изложа моето разбиране относно съветването и поучаването на хората, с цел да получа критика и разяснение, пропуски и ако щете напълно отхвърляне. Нямам нищо против.

Фактът, че нямаш нищо против улеснява диалога.
Ивайло Димитров написа:
Чисто като понятие "съвет" ми изглежда като действие, което е извършено от определено лице, но то е продиктувано без да има очакван или пък още по-малко целенасочен резултат към околните.

Поучаването мисля че е действие, което има за цел промяна на мирогледа на човек. Как си представям аз действието поучаване: застава пред мен даден човек и ми споделя, че аз греша по отношението на моето разбиране за „едикоеси“. Поставяйки така този въпрос, аз излагам моето разбиране по въпроса. Тук идва внимателното и отговорното действие, което е и най-трудното нещо на човека срещу мен, да подбере точните думи и начин спрямо мен, за да ми помогне да разбера, да осъзная пропуска си, грешката си, което ще доведе до изграждането от своя страна на съвсем друго виждане, разбиране, появяване на нов мисловен модел в моето съзнание. Иначе казано, човека пред мен ми помага, аз сам да се преборя със себе си, т.е. да спра действието на даден процес в душата си: т.е. сприам действието на „програма за самоунищожение“, като осъзнавам съществуването й, иначе казано – процес на преобразяване.


Нищо ново под слънцето - уточнение на понятия и идеи. Сигурно има значение за теб щом го пишеш, макар и да виждам, че си разбрал казаното от мен. Предложение е, когато предлагаш всичко, което имаш в наличност (светоглед, мъдрост, възможности, способности и т.н.) на човек, който се нуждае от нещо, макар понякога и да не знае какво (90% от случаите). Човекът си избира необходимото, когато го съзре и с това моментното взаимодействие приключва. Ако човекът не иска нищо от теб, но ти му буташ зорлем схващанията си, най-много да си изкараш боя. Това е нещо близо до "добронамерения съвет". Поучаване и обучаване може да се случи единствено, ако човекът си избере именно това от предлаганите наличности, но дори и тогава можеш единствено да предлагаш. Общо взето помагането не е като навреждането - не можеш да помогнеш на никого, можеш единствено да му помогнеш да си помогне, ако той е решил да го поиска от теб.

Ивайло Димитров написа:
Не смятам и не претендирам че съм компетентен по горепосочените въпроси, а точно обратното. За съжаление, аз боравя единствено и само с термини и идеи породени от едно болното съзнание, с болни предположения; не са лично проверени и изживени. Затова моля никой да не приема посоченото за вярно и на чисто доверие, а сам да проверява.


Нямаш проблеми. Cool

Ивайло Димитров написа:
Но много ме вълнува точно този процес на поучаване, тъй като също е свързан с така нареченото понятие „магия“.., защото според мен точно това е най-правилния начин да се справиш с всеки един процес в себе си, независимо дали е злонамерно внедрен, или самостоятелно роден.


Начинът да се справиш с всеки възникнал проблем е да си вътре в себе си и да осъзнаваш случващото се - тогава се отключват всички твои сили и потенции. Ако на това казваш магия, така да е.

Ивайло Димитров написа:
И тук идва големия въпрос, който ме гложди и всеки път когато го сформирам, ми изглежда напълно абсурдно да бъде неверен. Според Вас, може ли човек сам да се пребори със себе си, с това, което е в него, включително злонамерените действия, които се наричат „магии“ и тем подобни неща? И ако да, какво е необходимо? Ще дам направо пример по спомени от Кастанеда: Дон Хуан обясняваше, как може едно растение намиращо се на пътя, да бъде настроено така, че когато даден човек, който всеки ден минава покрай него, на дадена сутрин, отново минавйки от там да падне и да умре, без той да съзнава дори за съществуването му. Не ме интересува въпроса, кое е правилно и кое не, защото на човека едва ли ще го интересува това, а ще го интересува как да се бори. Изобщо има ли шанс? Каква ще е разликата между трима човека (вървейки по пътя на война), че единия ще се бори повече време за живота си от другия, иначе казано, за да осъществи целта си растенито ще му е необходимо повече време на един човек спрямо друг? Ако война е достигнал определено развитие, ще може ли да осъзнае веднага злонамереното действие, да го преобрази и дори да се научи как да го използва?


На първата и съществена част от въпроса ти, отговорих по-горе. Правилното или неправилното са относителни понятия, те са силно зависими от светогледа на индивида и целите му. Ако няма цел, тогава бихме могли дори да помислим да говорим за някаква правилност. Колкото до останалото, много правилно не разделяш външно предизвиканите от вътрешно предизвиканите въздействия и сакатлъци, защото всъщност всички са вътрешно предизвикани. Колкото по-високо е равнището на вътрешната осъзнатост, толкова по-малка е вероятността нещо да те връхлети "случайно" в събитийния план. Тогава идва и другото отношение към злонамерените влияния. Ако предположим че село Горно нанадолнище е някакъв по висш етап на осъзнатост, дори и да ти направят клопка, капан, засада в Долно нанагорнище (което приемаме за по-ниско равнище на осъзнатост), само ще дебнат напразно - ти не си там. Това е борбата на война за живот, а не магически схватки и единия бута дървото насам, а другия натам... и връз когото падне в крайна сметка.

Това е моето си мнение, не е задължително да съм прав за другите. Cool

Ивайло Димитров написа:
Спирам се до тук, май много се отклоних, и файда от много говорене няма, така или иначе, краят за всички е един и същ.

И аз така си мислех когато те помолих следното,
Маг Живин написа:
Инак, като се изключат чуждоезичните надписи (имай добрината да ги превеждаш, ако са цензурни и да ги изтриеш, ако не са)...
но явно съм бил недоразбран. Предлагам ти да започнеш с подписа си и не да оправяш o с u, а да коригираш нужното. Разбирам, че това може би силно лепне на светогледа ти, но тук все пак сме изградили някаква етика на общуване, невключваща лоши думички.

_________________
"Всекиму своето!"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Ивайло Димитров




Регистриран на: 12 Фев 2011
Мнения: 8
Пуснато наПуснато на: Нед Фев 27, 2011 12:13 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Според отговора, определям че сте навътре в нещата. Много добре. Надявам се да научна нещо от Вас.

От тук на татък, имам желание да задавам точни и конкретни въпроси относно дадено събитие и процес в реалния живот, защо? Защото няма смисъл човек да се изфърля и напъва с големи въпроси, преди да е разгадал дребните такива до безупречност. Въпреки, че смисъл от смисъла няма Laughing Но навярно не са за форуми и масова публика..., затова може би трябва да искам позволение Laughing , или очи в очи, за да се разбера що за овца съм аз.

Изчистих си подписа, нямам нужда от него и ще се съобразя с вас, но не мога да пропусна тази възможност (за което моля за извинение) да кажа следното: за мен думата, думите не значат нищо, ако в тях не е вложено "сила" (умисъл), т.е. за мен има голяма разкика когато, човек каже дадени думи на друг човек, без да влага емоции; и да вложи нещо в тях, в единия случай аз ги приемам като забавна песен, а в другия случай като програма за самоунищожение. И въпреки това всичко зависи от човека отсреща, как ще възприеме думите, дали той изобщо ще ги познае, ако не - то той няма да породи в себе си определени процеси (например обида); а ако ли не точно обратното, дори и с песен изказани, човек с неправилно разбиране може да създаде определени процеси, от които дупе да му/ми е яко.

Но аз процедирам по следния начин, говоря много вулгарно (но подбирам хората) и всяка втора дума за мен може да е определен орган, защо? Защото всеки ходи и брани своята кошница с яйца, всеки събира яйца, но никой не говори свободно за тях, никой не знае дали са празни; и това е едиствения процес на който съм способен, да говоря и действам по-начин не пресъщ на човек с кошница, иначе казано да чупя яйца, или по иначе казано, една овца вика „мууу“ в центъра на стадото...

Благодаря.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеПосетете сайта на потребителя Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Пон Фев 28, 2011 1:15 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Ивайло, благодаря за съвета, но аз така или иначе поемам от това, което чета, само това, което мога да преглътна, без да се задавя. Smile Не знам дали "забавление" точно описва състоянието ми, когато четейки, от една страна ми е приятно, от друга - научавам по нещичко и мисля, че е полезно. Може и така да се нарече. И да, на моменти и на мен са ми смешни реакциите и вижданията на Кастанеда. Ама то по принцип хората винаги сме смешни, погледнато отстрани. Само ние самите, когато се отнася до нас, не го виждаме и се дуем и от това става дори още по-смешно.
Сега съм на вълна Ян Ван Хелсинг - "Не пипай тази книга". Бива си го. Доста от нещата в книгата, всъщност съм ги прочела преди време тук, в този форум, но там са поднесени от малко по друг ъгъл.

_________________
Най-същественото е невидимо за очите...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Фев 28, 2011 5:29 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А според мен Кастанеда е един твърде остарял и несъстоятелен вече както автор, така и учител за този отрязък от времето, че...просто тази тема стои като една стара, мръсна кръпка и грози раздела на форума... Confused

Освен това виждам, че се изметна като стара врата от старата си изкривена панта...


Затова в качеството си на модератор просто я затварям.

Би било много по-интересно да се дискутират новите теми, които непрекъснато качвам и отварям тук... Cool

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаТази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov