НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пет Апр 19, 2024 5:22 pm Вижте мненията без отговор
Техники за медитация, моля споделете!
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
Light&Love




Регистриран на: 10 Сеп 2011
Мнения: 68
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Съб Сеп 24, 2011 12:47 pm
МнениеЗаглавие : Техники за медитация, моля споделете!
Отговорете с цитат

Здравейте! Започвам тази тема, тъй като отскоро медитирам (или поне се опитвам) и бих искал някой да сподели някоя и друга техника, която прилага. Лично аз си изтеглих Оранжевата книга на Ошо и започнах да правя един прост метод оттам. Но все още, докато медитирам, в съзнанието ми се прокрадват мисли. По-нататък ще започна да практикувам и другите техники, посочени в книгата, но ще ви бъда много благодарен, ако споделите как медитирате вие и кои техники ви помагат и са подходящи за начинаещи като мен! Приятен ден! Smile

_________________
Добри мисли, добри думи, добри дела...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
taniuga




Регистриран на: 11 Мар 2008
Мнения: 223
Пуснато наПуснато на: Пон Сеп 26, 2011 8:14 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Здравей!
Ще ти предложа моето разбиране за медитацията. Какво е медитация? В Уикипедията пише, че това е състояние на осъзнаване. Но осъзнаване на какво?
Според мен състоянието на медитация е състояние при което осъществяваме връзка с по-високото ниво на нашата същност или нашия Висш Аз. Но тъй като Висшия ни Аз от своя страна е свързан с други Визши Азове, защото всичко е части от Единно цяло то се чувстваме свързани с Цялото и това е прекрасното преживяване - Нирваната. Така написано изглежда прекрасно , но каква е причината да не се получана лесно това състояние на свързаност с Висшия Аз.
Мисля, че външните техники, като упражнения, заклинания, определени ритуали и т.н. не помагат особено защото това са механични действия, като да учиш стихотворение наизуст, без да осъзнаваш смисъла му, затормозен, че трябва да го научиш. Полагането на усилия от подобен род създават усещането, че нещата не се получават добре и това допълнително затормозява медитацията
Какво е по-добре да се прави? Отпусни се, погледни вътре в себе си и потърси онова духовното - Висшия Аз. Не гони мислите, щом като идват значи нещо е неизяснено - отдай им внимание и те ще си отидат сами полека-лека. Това според мен е "техниката" - без техники, не прави нищо, само се отпусни и ще влезеш в състояние на медитация от самосебе си Smile
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Сеп 26, 2011 8:51 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

При мен медитацията е съвсем естествен процес...вече.

Използвам двата вида медитация: активната и дълбоката.

В активната си пиша ченелингите и всички останали статии, както и всичките мнения тук и във Фейсбук.

А при дълбоката се сливам с тишината и поокя, и навлизам в автоматичните видения.

Не използвам никакви техники, пак повтарям - това при и за мен си е чист естествен процес, винаги е било така.

Не съм го учила, не съм се насилвала да постигна медитацията, но когато я правиш просто се отпусни, остави мислите да тичат коя в която посока си иска, не се бори с тях...нека си препускат. Отпусни се просто и...медитацията ще се случи.

Давай... Very Happy

Вече времето на насилствената медитация отмина, на насилствената йога в нея - също. Дойде просто новото време...

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
taniuga




Регистриран на: 11 Мар 2008
Мнения: 223
Пуснато наПуснато на: Пон Сеп 26, 2011 9:22 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И една случка от живота на Парамаханса Йогананда:

...Един ученик се беше отдал на непрекъснато себе-изследване и постоянно търсеше признаци за духовен напредък. Учителят му каза:
“Ако си посееш едно семе и след това всекидневно го разкопаваш, за да видиш дали е покълнало, то никога няма да пусне корени. Отдай му необходимите грижи, но не бъди любопитен!
За търсещия Бога, който се намира на истинския път, духовното развитие става естествено и незабележимо като дишането – каза учителят. Който изцяло е отдал сърцето си на Бога, се е потопил така дълбоко в Него, че почти не забелязва как се разрешават всички трудности в живота му....
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Пон Сеп 26, 2011 9:52 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Как да не го харесваш и обичаш този Парамахамса Йогананда! Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Light&Love




Регистриран на: 10 Сеп 2011
Мнения: 68
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Сеп 27, 2011 9:08 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И двете сте прави! Между другото и Ошо казва същото! Smile Ще се опитам да последвам съветите ви! Приятен и слънчев вторник! Smile

_________________
Добри мисли, добри думи, добри дела...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Вто Сеп 27, 2011 10:11 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Има много техники, които да ти помогнат в началото. Прочети ги в нета и си избери тази, която ти пасва като ръкавичка. И започни. В началото няма да става, после ...лека-полека. В един момент ще го изпиташ и после ще се чудиш за какво са ти били необходими техниките, тъй като то е толкова естесвено, като дишането. Просто опитвай.

_________________
Най-същественото е невидимо за очите...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Light&Love




Регистриран на: 10 Сеп 2011
Мнения: 68
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 28, 2011 5:12 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Започна малко по малко да се случва между другото. Вече успявам да достигна до медитативно състояние! Smile

_________________
Добри мисли, добри думи, добри дела...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 28, 2011 8:21 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Ще се случи, няма да се размине след като го търсиш и искаш...Чакай го спокойно. Very Happy

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Light&Love




Регистриран на: 10 Сеп 2011
Мнения: 68
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 28, 2011 8:46 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Реших да правя и техниката Тратака, ама ми е доста трудно да се взирам все още! Smile Но тази вечер пак! След това забелязвам, че ми е по-лесно да медитирам! Smile

_________________
Добри мисли, добри думи, добри дела...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 28, 2011 8:50 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Именно взирането предразполага към медитацията.

Естественото й проявление е предшествано точно от това състояние, наречено тратака.

При мен си става автоматично, и ти ще се научиш, след като разпознаеш състоянията.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
taniuga




Регистриран на: 11 Мар 2008
Мнения: 223
Пуснато наПуснато на: Чет Сеп 29, 2011 6:00 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Light&Love написа:
Реших да правя и техниката Тратака, ама ми е доста трудно да се взирам все още! Smile Но тази вечер пак! След това забелязвам, че ми е по-лесно да медитирам! Smile


След като попрочетох какво е Тратака, установих, че съм прилагала взирането и все още го прилагам по отношение на огън или пламък от свещ. Не мисля за нищо - само гледам и сякаш потъвам или се сливам с пламъка, толкова много ме привлича...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Light&Love




Регистриран на: 10 Сеп 2011
Мнения: 68
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Окт 04, 2011 4:45 pm
МнениеЗаглавие : Може ли да се медитира след упиотреба на 1-2 бири?!
Отговорете с цитат

А може ли да се медитира след изпиването на една-две бири, защото днес много искам да медитирам, но и биричка ми се допи! Very Happy

_________________
Добри мисли, добри думи, добри дела...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 05, 2011 11:52 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Тези две неща са несъвместими едно с друго, макар че биричката те унася и имаш усещането,че медитираш...само дето не е така.

Познавах един алкохолик, който като се напиеше сядаше да медитира и...завърши много злополучно, окончателно се побърка. Sad Confused

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Light&Love




Регистриран на: 10 Сеп 2011
Мнения: 68
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Окт 05, 2011 12:41 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Точно затова и вчера пропуснах медитирането! Smile

_________________
Добри мисли, добри думи, добри дела...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov