НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пет Апр 19, 2024 9:40 am Вижте мненията без отговор
Невротичност и неврози
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
Орлин Баев




Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 40
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 9:22 am
МнениеЗаглавие : ???????????? ? ???????
Отговорете с цитат

Невротичността
Що е невротизъм? Третира ли се?

Според психолозите, невротизмът е базисна темпераментова и характерова черта (диспозиция), на базата на която се развиват отделните невротични състояния.

Невротичността е среда, контекст, необходимо условие за развиване на конкретно невротично разстройство (невроза). Разговорно за човек с такава личностова характеристика се казва: "Той е нервен", "Гонят го нервите"...

Това означава, че за да развие човек дадена фобия или натрапчивост или хистерични симптоми, афективно разстройство (мания-депресия), циклотомия (променливо настроение) и т.н. и т.н., той със сигурност притежава фундаменталната личностова черта невротизъм.

Лошата новина е, че невротизмът се предава генетично, по родова линия. Добрата новина е, че родовите характеристики могат до голяма степен да се парират и оформят положително по време
на бременността - ако майката има съзнание за важността на психичното си спокойствие и контрол по време на процеса обаче!

Моите наблюдения са, че съвременното общество все повече се невротизира - поради неестествените условия на живот в градските "лудници", поради откъснатостта от природата ,поради преобърнатата с главата надолу ценностна система, налагана от лидерите на болното ни общество...

Невротичността, освен че е предиспозиция за развиването на конкретни неврози, при по-силен психически стрес може лесно да послужи като трамплин за психотизиране на човека (психотизмът е това, което разговорно се нарича лудост).

Какво мислите по въпроса - наблюдавате ли прояви на невротизъм в себе си, в хората около вас и в обществото като цяло?

Неврози

Неврозите или както сега се наричат: невротични разстройства - са развитието на базисния невротизъм в конкретната симптоматика.

Според много психолози почти няма човек без невротични симптоми, което се явява цена, заплащана за откъснатостта ни от вътрешната ни природа!

Каква е вашата невроза? А как да живеем, мислим и чувстваме така, че да бъдем здрави и щастливи?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 11:43 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Прекрасна тема, Орлине!

Поздравления, защото не всеки се наема да коментира подобни проблеми, тъй като си навлича определено човешкото неразбиране, все пак българина е най-тънкообидното същество - това са едни от наблюденията ми, относно темата, която си открил.

Ще се отнася до самата "невротичност" като такава, трябва да споделя с теб, че много меко се изразяваш и ... твърде деликатно, но все пак ти си специалист в областта.

Хората, които идват при мен за помощ относно здравословните им проблеми, са много често напълно неадекватни и неразбиращи какво точно им се случва в живота и със самите тях - защо им се случва, т.е. те не виждат проблема в себе си.

Те, за жалост, търсят причината на проблема извън себе си - е, неправилно виждане, разбиране и схващане, ама ... какво да се прави?! Интелект.

Що се отнася до "градските лудници" си абсолютно прав - да, така е. Наистина, пък и самият ти от опит и наблюдения знаеш, че хората в провинцията, особено в малките села, които са по-изолирани от "цивилацията", са много по-здравомислещи, спокойни и разбиращи не само личните си проблеми, но и онези - чуждите, въпреки обременената им наследствено фамилна анамнеза. Пък и такива хора са и по-здрави и живеят по-дълго ...

Да, защото ритъма е друг, вибрациите са други, комуникациите са други, липсва "отровната градска среда" ...

Дали пък и аз нямам невроза???!!! Или нещо друго?! Shocked Sad Embarassed Laughing

Всъщност ... ще си призная, без бой, все пак си психотерапевт, ще се изповядам, значи ... Laughing

Страдам от НЕПОНОСИМОСТ, лоша работа ... непоносимост към градски шумове, ама от всякакво естество, страдам от безумните скандали на съседите, които се карат всеки Божи ден до пълно премаляване с крещене до последни децибели на фона на високите пък други дицибели от фолк изпълнения - съседите отляво и дясно, отгоре и отдолу , имам непоносимост и към хората, които се нападат взаимно и не се обичат, страдам и от факта, че хората отдавна са забравили какво значи лична и обществена хигиена, откъдето им идват повечето заболявания,страдам от агресивното отношение на хората към животните, страдам от невероятно мръсната ни екология ... всъщност страдам от всяка една негативна вибрация. Невроза, нали?!

Затова предпочетох техниките в крия йога.

За да не изпадам в умопомрачителна нервност.

Но ... не всеки може да направи този избор и затова има хора като теб, които биха могли наистина да помогнат на невротизираното ни население.

А хората биха могли да се насочат наистина към собствената им вътрешна природа, т.е. да не се движат центробежно в проблемите си, няма значение какви са те, а да се насочат центростремително към себе си.

И както казваш ти, ако намерят подходящ Духовен Учител нека се обърнат към него, но такъв трудно се намира, знаеш защо.

И поради тази възпрепятстваност за среща с подходящ Духовен Водач, хората биха могли да се обръщат за помощ към подходящ психотерапевт - просто е прекалено наложително, защото "лудостта" ще довърши човечеството в пълния смисъл на думата - не само психически, но и физически, щото тези процеси са взаимосвързани!!!

Не мислиш ли и ти така, Орлине?!

Или някой от вас, четящите тези редове не мисли ли и той така - като мен?!

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 12:25 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Такова количество сме тези, дето имаме нужда, че не знам как ще ни насмогнат духовните водачи или пък психотерапевтите.А и двете са трудно намираеми, за някои хора - направо напълно невъзможни.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 12:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Така е.

Ами нека дружно да поработим по въпроса, става ли?!

Все пак и ние сме потърпевши по един или друг начин от тази безумна психоинвазия, става ли?! Sad Confused

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 2:03 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Малко инфо по въпроса от Zdrave.bg:

Хората масово пренебрегват психичните заболявания
Броят на психичните заболявания надвишава този на раковите или сърдечните.
Заради липса на лечение 800 хиляди годишно са самоубийствата.

Около 14% от заболяванията в света са именно на психична основа и техният брой доста значително надвишава този на психичните или раковите. Това показва изследване, пубрикувано от престижното специализирано издание “Лансет” (The Lancet), цитирано от ВВС.
Според списанието не по-малко от 800 хиляди на година е броят на самоубийствата, като в слабо развитите страни около 90% от болните не получават никакво лечение. На много места психичните заболявания все още се смятат за срамни и се прикриват или порицават от обществото.
Специалистите обръщат внимание и на влиянието на психичните заболявания върху здравето на хората изобщо – както на самия болен, така и на неговите близки и роднини: “Елементарни мерки могат да бъдат взети незабавно – те не са нито скъпи, нито сложни, а могат лесно да станат част от масовото здравеопазване”.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 2:42 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Маг Селена написа:

Все пак и ние сме потърпевши по един или друг начин от тази безумна психоинвазия, става ли?! Sad Confused

Става!!! Very Happy Аз, ако искате, може да дойда и да поразгоня комшиите ви, или поне да ги "убедя" да си понамалят децибелите. Very Happy Имам доста опит в това. Embarassed Това - на шега.Ние тук отдавна вече си помагаме.Мисля, че е взаимно.Сигурна съм, че ще продължим.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 2:47 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Laughing Laughing Laughing и аз поназнайвам нещо за някои приоми със справяне с шумни комшии,не съм ги прилагала лично/засега не се налага/,но съм гледала и слушала как се прави. Laughing Razz
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 8:41 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

kati написа:
Малко инфо по въпроса от Zdrave.bg:

Хората масово пренебрегват психичните заболявания
Броят на психичните заболявания надвишава този на раковите или сърдечните.
Заради липса на лечение 800 хиляди годишно са самоубийствата.

Около 14% от заболяванията в света са именно на психична основа и техният брой доста значително надвишава този на психичните или раковите. Това показва изследване, пубрикувано от престижното специализирано издание “Лансет” (The Lancet), цитирано от ВВС.
Според списанието не по-малко от 800 хиляди на година е броят на самоубийствата, като в слабо развитите страни около 90% от болните не получават никакво лечение. На много места психичните заболявания все още се смятат за срамни и се прикриват или порицават от обществото.
Специалистите обръщат внимание и на влиянието на психичните заболявания върху здравето на хората изобщо – както на самия болен, така и на неговите близки и роднини: “Елементарни мерки могат да бъдат взети незабавно – те не са нито скъпи, нито сложни, а могат лесно да станат част от масовото здравеопазване”.


Много "добра" статистика - пък отгоре на това и вярна!

Тъжна е картинката, приятели, толкова тъжна, че вече човек понякога губи представата за "нормалното" и "ненормалното".

Затова - бързо при психотерапевта!

Да видим той какво ще каже за тази статистика?! Sad

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 8:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

kati написа:
Laughing Laughing Laughing и аз поназнайвам нещо за някои приоми със справяне с шумни комшии,не съм ги прилагала лично/засега не се налага/,но съм гледала и слушала как се прави. Laughing Razz


Ооооо ... приятелки, НИКОГА НАСИЛИЕ СРЕЩУ НАСИЛИЕ! Неееееее ... много е лош отката, от опит го знам.

Но ... има едни други методи така "по-убедителни" - тихички и невидими.

Всъщност ... и тях избягвам да ги демонстрирам, освен ако някой съвсем не се е "улял".

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 8:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Razz Ама кой говори за насилие,само ако има човек достъп до ел.таблото например,тихичко и кротичко им отвърта бушончетата,докато чалгата се лее от уредбичката,или като поутихнат и се успят на разсъмване рано им се пуска на високи децибели примрно класическа музика или хевиметъл/е малко ще поизпатят и другите,ама за идеята.../ Laughing Wink
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 05, 2007 8:51 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Идеята е добра ... използвала съм и нея, ама настъпва голяма суматоха и кютек ... добре, че не ме усещаха никога като им изключвах бушоните. Razz Embarassed Cool

Всъщност ... пак опираме до психотерапията, така че ... я да видим какво ще каже Орлин, все пак!

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Орлин Баев




Регистриран на: 06 Авг 2007
Мнения: 40
Пуснато наПуснато на: Вто Сеп 11, 2007 9:30 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Привет!

Ами ще кажа, че в България хората тепърва ще почват да осъзнават важността на психичното си здраве и да търсят добри специалисти. А такива не са много в България засега. Аз не се слагам в числото на добрите, макар че се надявам да бъда след време. Човек се учи...


Мисля, че вместо да си разхождаме неврозите и психозите по улиците - по-добре е да се отърсим от третосветните стереотипи за срамността на проблемите си и потърсим помощ. Ако не потърсим, проблемите само ще се задълбочат и тогава по-скрити няма да станат...

Ако невротичността не се лекува, тя прераства в конкретно невротично разстройство. То може с години да се носи и да мъчи човека: натрапчивост, фобия, тревожност, депресивност... Може обаче и да се задълбочи в психоза, тоест явна лудост.
...
Не съм специалист дентист, ако греша, поправете ме, но сравнението е точно и на място: Невротичността е като пародонтозата и общата склонност на зъбите към рушене. Ако не се вземат мерки, бива поразен конкретен зъб (съответства на ниво невроза). Ако и тогава не се вземат мерки, болестният процес се задълбочава и се стига до гангрени и прочие (тоест по отношение на психиката - до психози)...

Ето това мисля - че е нужна профилактика, проверка от време на време, получаване на обратна връзка от специалист.

При психотерапията - деликатното е, че човек трябва да се разкрие напълно, да изкаже всички свои тайни - само тогава може да му се помогне! Това е и част от терапията - тогава човек се научава да приема, и осъзнава, и най-тъмните си кътчета, които винаги са полусъзнателни или несъзнателни, и да ги преработва в светла осъзнатост!

Сега, пак искам да кажа, че не съм никакъв специалист, не желая да се преструвам на такъв. . .
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Сеп 11, 2007 12:21 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Тази дума "специалист" е несъстоятелна според мен като определение!

Какво значи "специалст"?! Sad

Ти просто си психотерапевт и това е точния термин, и определение за професията ти като такава.

А то "специалисти" бол, и не само да те хване срам, че има подобни, ами ти идва да "търтиш" в бяг към дън гори тилилейски от такива ...

Там е работата обаче, че нашият народ не се нуждае от профилактична психотерапия!!!

Той се нужнае - въпиющо - от сериозно лечение в това отношение. Толкова съм сигурна в това, че понякога ми се иска дори да спра да се занимавам с работата, с която се занимавам по настоящем.

Щото аз не съм психотерапевт, а в повечето случаи хората имат буквално нужда от такъв.

Иначе си абсолютно прав за всичко останало - особено за факта, че ако една невроза не се лекува овреме, тя напредва и прераства в психоза, т.е. чиста лудост.

Това вече е ужасно, защото лудостта трудно се лекува, ако изобщо се лекува.

Вярно е, че работата на психотерапевта е много деликатна и болният не винаги му се доверява изцяло, а точно това е необходимо, за да му бъде оказана незабавна и тотална помощ.

Но ... имайки предвид колко параноичен е българина, това не се получава.

И затова България е водеща в световната ранг листа по тежки и средни психични отклонения!!!

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 12, 2007 4:28 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

В новия доклад на експертите от Световната здравна организация (СЗО) депресията се оценява като заболяване, което влияе на общото състояние на човека много по-лошо дори от такива хронични заболявания като стенокардия, артрит, астма или диабет.
В проведеното от специалистите изследване са се включили почти 250 000 души от 60 страни. Хората са отговаряли на въпроси за качеството на съня си, честотата на различните болки, трудностите при изпълняване на всекидневните задължения и т.н. Отчетени са и нивото на доходите, наличието на хронични заболявания и редица други фактори, които влияят на общото здравословно състояние.
Резултатите показват, че хората, страдащи от деперсия, се чувстват много по-зле от тези, които живеят в бедност или имат хронично заболяване. Освен това депресията допълнително усложнява протичането на хроничните болести, ако те вече са налице.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12571
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Сря Сеп 12, 2007 5:37 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Естествено, че е така, пък да не говорим, че депресивните състояния, особено тежките и маниакалните, са една от основните причини за много от убийствата, а не само на самоубийствата.

Ама ... кой да ти го разбере?!

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov