НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Пет Май 17, 2024 6:31 am Вижте мненията без отговор
ЧОВЕК МОЖЕ ДА ОВЛАДЕЕ СТРАХОВЕТЕ СИ
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Чет Юли 12, 2007 4:05 pm
МнениеЗаглавие : ????? ???? ?? ??????? ?????????? ??
Отговорете с цитат

Дори паническият страх може да се преодолее чрез тренировки.

Някои хора панически се страхуват от височина или кучета, а на други коленете се тресат при мисълта, че трябва да престъпят прага на кабинета на стоматолога.


Страховете се много и различни. За съжаление на мнозина таблетки против страх не съществуват, но затова пък можем да го преодолеем по пътя на тренировките, твърдят психолозите.

В основата на тренинга лежи методът на невроенергокартирането, който позволява оценяването на активността на различните отдели на главния мозък.

За разлика от функционалната ЯМР-томография (томография чрез ядрено-магнитен резонанс) невроенергокартирането е напълно безопасна процедура, позволяваща ефективно коригиране на страха.

Върху главата на пациента са поставят специални датчици, а на екрана на монитора се наблюдава какво се извършва в неговия главен мозък. Първоначално пациентът се обучава на начините за релаксация, чието качеството на релаксацията също се оценява с помощта на апаратура.

Лекарят, задавайки специални диагностични въпроси, съставя кръг от ситуации, предизвикващи у пациента страх. С помощта на компютър всички присъщи за човека страхове се подреждат в последователност от най-силните към по-слабите.

Когато мозъкът на пациента е в състояние на пълна отпуснатост, лекарят го кара да опише най-малко плашещата го ситуация. Тази процедура продължава дотогава, докато мозъкът на човека не се научи да остава напълно разслабен в момента на мислено преживяване на ужаса.

След това процедурата се повтаря за следващата по-страшна ситуация.

Невроенергокартирането се счита за метод с големи перспективи. Според специалистите с негова помощ може да се повиши и ефективността на процеса на обучаване на студентите и учениците, да се повиши нивото на тренираност при спортистите и да се изработи устойчивост към стреса.



Последната промяна е направена от СЕЛЕНА Ярослава Велесова на Вто Авг 28, 2007 10:33 am; мнението е било променяно общо 2 пъти

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
katysto




Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 60
Местожителство: Burgas
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 9:25 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Много интересно.
А дали човек може да се справи без машината?

_________________
Поука вместо омраза, усмивка вместо презрение.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 10:40 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Разбира се, че може! Smile

Стига да е в състояние сам да може да командва и нанася корекции, а след това да констатира също сам дали е отработен онзи момент, в който е станал психичния срив - шок или мощен стрес.

Все пак принципа на модела, който е изложен чрез ЯМР по-горе е изобретен на базата на въздействие на вълнови честоти, засягащи дейността на мозъчната функция, а по-скоро на мозъчната кора.

А този модел е заложен в самите нас, и ако ние го познаваме като механизъм проблема ни е никакъв да се справим с всеки един шок, стрес или както в случая говоря дори паническо разстройство предизвикано от тях!

Всъщност това са доста мощни йогистки практики ... нищо повече.

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
ASD




Регистриран на: 07 Юни 2007
Мнения: 177
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 12:26 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Не знам дали има човек, който да не се страхува. Някои страхове са ми смешни, както и моите са смешни на други хора. От дете ме е страх от тъмното и това да съм сама вечер и през нощта. Нямам обяснение, връщала съм се до колкото е възможно назад в спомени говорила съм с близки, явно чувствителната природа на човека му причинява страховете, а също и възпитанието. Сега се сещам колко безстрашни са децата - не знаят - ще паднат ли от високо, страшно ли е тъмното и какво ли още не. По скоро възрастните определят какво да правят и от какво да ги е страх. Преди месец ми се наложи да съм сама за няколко дни. Първата нощ не спах - будех се на всеки час и само се ослушвах. На другия ден бях като болна. Седнах и започнах да се вглъбявам в това тревожно чувство и да си повтарям, че целия свят е любов и е глупаво да се страхувам от нищото. Вчерта си легнах и буквално си наредих да спя до сутринта. И така всяка вечер. Не знам изпари ли се страха, не вярвам да е толкова лесно справянето с подобно нещо, но ще се радвам да е така. Идва ми на ум една мисъл на Чърчил - "Единственото нещо от което си заслужава да се страхуваме е самия страх."
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
ASD




Регистриран на: 07 Юни 2007
Мнения: 177
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 12:34 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Впрочем, имам един въпрос ако е възможно да ми отговорите. Когато бях студентка, разбрах че се вцепенявам когато някой закрещи. Дори това да не е насочено към мен, не е страх а жив ужас. Бях го забравила за много дълго. Припомни ми го един грозен скандал между моя близка и съпруга и. Като ги чух и видях какво правят нещо в мен се сви и от очите ми потекоха сълзи. Това продължи с дни - скандалите им и моята реакция. Успях да скрия какво ми е до последния момент почти. Разговарях с един лекар - ирисолог, психолог и тя ми каза в такива случаи мога да стискам силно кутрето на ръката и няма да се поддавам на това нещо. Дори бях решила да ходя на психоаналитик. В последствие се успокоих и отказах. Познато ли ви е подбно състояние?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 4:12 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile По тв имаше един детективски сериал,горкият главен герой беше аут от полицията заради получените след стерс от семейна трагедия мании,фобии и страхове,но въпреки всичко се справяше блестящо с разкриване на престъпления.А страховете си ги беше степенувал:В една сцена се уплаши от възможността да се сблъска с избягала от терариума змия и рипна върху една маса,забравяйки,че се страхува и от високото.На уместна забележка на партньора си каза:"аз съм ги степенувал по сила:на първо място е страхът ми от змии,после е страхът ми от висоchина и след това следва страхът ми от микроби/заради него си триеше ръцете със сaлфетка при всяко ръкуване с друг човек и прекарваше часове в чистене и лъскане на дома си,не дай Боже друг човек да посети тоалетната му - настъпваше ужас/". Wink
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
katysto




Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 60
Местожителство: Burgas
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 4:26 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Да разбирам ли, че това е силата на положителното мислене?
Само че досега немога да разбера как да преобърна потока на мислите от страха към нещо , което ще ме извади от чувството ми на страх или безпомощност?
Ето този момент ми убягва- започна ли да се страхувам от нещо незная как да спра тези връхлитащи ме мисли?
Ох май много се уплетох, дали ме разбрахте?

_________________
Поука вместо омраза, усмивка вместо презрение.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 4:40 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Rolling Eyes Не мога да дам съвет за преодоляване на страхове.Аз се страхувам от височини например и от други неща.Слава Богу от самота вечер в къщи не,в противен случай щях да се побъркам,защото често ми се е налагало. Когато загина съпругът ми първите няколко вечери ми беше некомфортно,особено като спираше тока в целия квартал/беше зима/.Загасвах си лампите като лягах да спя,но като потъваше всичко в мрак не по мое желание и в пиков час и като започвах да се спъвам докато си намеря с какво да си светна на моменти ме обхващаше паника и ръцете не ме слушаха,та събарях всичко.Тогава започвах да си говоря на висок глас,та да не се стряскам от подозрителни шумове.Добре,че това не продължи много време и ми мина. Cool
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 4:55 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Нямам рецепта за справяне със страхове.Мога просто да споделя какво се опитвам да правя аз и гарантирано помага /ако успея да го направя, разбира се/.Когато ме е страх от нещо, или някой, то аз започвам много да мисля за това - анализирам го, обръщам го от всички страни, вкусвам го, представям си стъпка по стъпка много подробно какво би станало и аз как бих се чувствала ако се осъществи страха ми.Ставаме си много близки със страха - е трябва някое време за това, не става от раз.След това /ако е възможно/ правя това, от което ме е било страх - т.е. - изпълнявам ситуацията вече реално, а не само в мислите си.Това не става за всякакви случаи - примерно по никакъв начин не помага да се преборя със страха от болести и смърт, но за повечето житейски ситуации и страхове става идеално.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Anelia




Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 17
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 5:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

kati написа:
Smile По тв имаше един детективски сериал,горкият главен герой беше аут от полицията заради получените след стерс от семейна трагедия мании,фобии и страхове,но въпреки всичко се справяше блестящо с разкриване на престъпления.А страховете си ги беше степенувал:В една сцена се уплаши от възможността да се сблъска с избягала от терариума змия и рипна върху една маса,забравяйки,че се страхува и от високото.На уместна забележка на партньора си каза:"аз съм ги степенувал по сила:на първо място е страхът ми от змии,после е страхът ми от висоchина и след това следва страхът ми от микроби/заради него си триеше ръцете със сaлфетка при всяко ръкуване с друг човек и прекарваше часове в чистене и лъскане на дома си,не дай Боже друг човек да посети тоалетната му - настъпваше ужас/". Wink

това е филма "Монк" дават го по бтв, Ейдриън Монк получава тези фобий след като жена му загива при бомба пред очите му /мисля че така беше/ и после получава тези фобий .
Иначе по темата аз се страхувам страшно мн от паяци, но си ги трепя защото нямам избор
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 5:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile За същия филм става дума.А паяците го ловя/не с голи ръце/ и ги мятам през прозореца да си живеят,че не ми се убиват,е някой може да ги смачкам неволно при "ловуването".От насекомите ме е страх от жилещи,не ми се иска да ме боли,да се подувам и пр. Wink
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 6:24 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

"Монк" е единственият,май,криминален филм,който гледам с удоволствие.Има доста инфо по всякакви теми...

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 6:28 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile Не му е мястото тук,ама ти препоръчвам и "закон и ред:умисъл за престъпление",пак по BTV,както и "Криминални уравнения" и "От местопрестъплението" по Нова.Извинявам се за отклонението. Embarassed Wink
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
AUDAN




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 2260
Местожителство: България,Земята...засега
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 10:28 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

И "Криминални уравнения" си ги бива,да.Но...идва ми множко да ходя само поканалите.Все пак трябва и да се спи Smile
Виж "4400" не пропускам вече Rolling Eyes Обичам "фантастика" и комедии(но не евтин американски тип).

_________________
"Справедливост без Сила е само Добро Пожелание!", IYI
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Вто Авг 28, 2007 10:34 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile Е,"4400" и всички от този тип и аз ги обичам.А останалите вървят в прилично време,не е нужно да се будува толкова.Има връзка с темата - обичам да гледам "страшни" филми,т.е.филми със "страшки",а някои хора твърдят,че не могат,след това ги било страх да заспят.Все съм се чудила сериозно ли говорят,или преувеличават. Rolling Eyes
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov