НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Сря Май 15, 2024 8:31 pm Вижте мненията без отговор
ЗА ВРАГОВЕТЕ
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 1:58 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile Smile Smile Сигурно няма пряка връзка, но това ме наведе на мисълта, че понякога най-близките ни започват да ни считат за свои врагове, когато искаме да им помогнем в някаква ситуация, а те не желаят помощта ни, защото не разбират и не осъзнават сериозността на положението си.Дори в този момент може откровено да ги мразят.Не става въпрос за т.н."непоискано добро", а за наистина измъкване от критично положение, когато е "на живот и смърт".
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
irini




Регистриран на: 10 Мар 2007
Мнения: 94
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 2:04 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

kati написа:
Smile Smile Smile Сигурно няма пряка връзка, но това ме наведе на мисълта, че понякога най-близките ни започват да ни считат за свои врагове, когато искаме да им помогнем в някаква ситуация, а те не желаят помощта ни, защото не разбират и не осъзнават сериозността на положението си.Дори в този момент може откровено да ги мразят.Не става въпрос за т.н."непоискано добро", а за наистина измъкване от критично положение, когато е "на живот и смърт".


Съгласна съм с това което казвате, Кати Cool ...

________________
1 Коринтяни 13:4. Любовта дълго търпи и е милостива, любовта не завижда, любовта не се превъзнася, не се гордее,
1 Коринтяни 13:5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразва, не държи сметка за зло,
1 Коринтяни 13:6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
1 Коринтяни 13:7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаПосетете сайта на потребителяICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 2:15 am
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile Сетила се бях за конкретен случай, когато една майка трябваше да вземе решение за сина си, който имаше проблем с надрусване, но беше инцидентно слава Богу, не беше наркоман.Нямаше много време да реагира дали да го вкара в едно специализирано ЛЗ или не, а дилемат и беше и че той "щял да я намрази".Но при тази истинска любов, каквато е майчината, тоя проблем не е на дневен ред - по-важното е да бъде спасен, отколкото чувствата му към нея.После естествено не я намрази, бил е благодарен.Но при по-тежките подобни случаи - друга майка се мъчеше да изръгне дъщеря си от лапите на една опасна секта, много трудно, непосилно начинание, а дъщерята не искаше да я види и чуе за майка си, считайки, че работи "против нея" и афишираше онраза.Тъжна история.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
INDIGO*




Регистриран на: 14 Мар 2007
Мнения: 122
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 1:13 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Ирини на темата сме Cool Но темата не е за библейските цитати Exclamation Нищо ли4но,но си го просиш Arrow
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
irini




Регистриран на: 10 Мар 2007
Мнения: 94
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 1:38 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

INDIGO* написа:
Ирини на темата сме Cool Но темата не е за библейските цитати Exclamation Нищо ли4но,но си го просиш Arrow


Вие четете ли внимателно, какво пиша, Индиго?!

Не бъркайте подписа ми с изказване по темата!


________________
1 Коринтяни 13:4. Любовта дълго търпи и е милостива, любовта не завижда, любовта не се превъзнася, не се гордее,
1 Коринтяни 13:5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразва, не държи сметка за зло,
1 Коринтяни 13:6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
1 Коринтяни 13:7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаПосетете сайта на потребителяICQ Номер Върнете се в началото
INDIGO*




Регистриран на: 14 Мар 2007
Мнения: 122
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 1:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Извинявай Ирини , Embarassed Грешката е моя Exclamation
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
irini




Регистриран на: 10 Мар 2007
Мнения: 94
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 1:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

INDIGO* написа:
Извинявай Ирини , Embarassed Грешката е моя Exclamation


Там със ситничко съм написала: Фридрих Ницше, "Тъй рече Заратустра", изд. 1990 г.

Пожелавам Ви много усмивки и лек ден! Cool

________________
1 Коринтяни 13:4. Любовта дълго търпи и е милостива, любовта не завижда, любовта не се превъзнася, не се гордее,
1 Коринтяни 13:5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразва, не държи сметка за зло,
1 Коринтяни 13:6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
1 Коринтяни 13:7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаПосетете сайта на потребителяICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 4:29 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile Smile Smile И на теб нека бъда хубав денят Ирини! Smile Smile Smile Smile До скоро! Smile Smile Smile Smile
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
irini




Регистриран на: 10 Мар 2007
Мнения: 94
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 8:37 pm
МнениеЗаглавие : Re: ?? ?????????
Отговорете с цитат

Маг Живин написа:

Ако се замислим, какво по-вярно от враговете ни имаме в този живот. Приятелите идват и си отиват, предават ни, продават ни, дебнат ни (четох аз, четох, не ми се правете на изненадани), а враговете ни си остават такива до смъртта. На това му викам аз вярност. Cool



По добре вража ръка, пред приятелска. По-добре враг, нежели лицемерен приятел. Врагът в повечето случаи е безпристрастен, той не борави с арсеналът, с който борави "приятелят". У приятеля се таят чувства, като завист, себелюбие, лицемерие, лукавство, егоизъм и пр.

В себе-Любието си, не осъдих ли другия в своето неразбиране?

Себе-любието не расте ли в гордостта?

Нашите чувства имат емоционална природа, а тя твори илюзиите ни. Осъзнаването им от Аза е основа на всяко самопознание. Колкото повече Аз се потапя в проекциите, толкова по трудно става да се освободи от тях и да ги прозре. Всяка илюзия забулва ЦЕЛОСТНОСТТА НА ЛИЧНОСТТА, тя може да бъде разкрита чрез анализиране на самата й природа, която се корени в индивидуалността.

Всички отрицателни чувства живеят в човешкото съзнание, а тяхното проявление може да бъде осъзнато и превъзмогнато.

Човекът е който разделя в себе си на: приятели и врагове, добро и зло, любов и омраза.

Оф, май се отплеснах Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes ...


______________
1 Коринтяни 13:4. Любовта дълго търпи и е милостива, любовта не завижда, любовта не се превъзнася, не се гордее,
1 Коринтяни 13:5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразва, не държи сметка за зло,
1 Коринтяни 13:6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
1 Коринтяни 13:7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаПосетете сайта на потребителяICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 8:49 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Smile Вярно е, че живеем в собствените си илюзии.И ние си творим нашата реалността - чувствата ни, желанията ни,представите ни.Осъзнаването на отрицателните чувства е стъпка към преборването им.И е вярно, че ние в съзнанието си определяме хората като приятели и врагове.От приятелството до враждата, както и от любовта до омразата "разстоянието" е много малко, за обратното е много дълго, а дали ние можем да направим така, че да го скъсим. А хора, които считат нас за врагове, а ние не, даже може дори и да не ги познаваме или пък да не подозираме за техните чувства дали също са ни врагове?Например съседът или колегата, или пък конкурента, с които общуваме нормално или пък подминаваме с безразличие, а те "ни кроят шапката" без да знаем и замислят планове как да ни навредят,без да подозираме, дали са ни врагове или от нашите чувства зависи?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
penka




Регистриран на: 04 Яну 2007
Мнения: 1488
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 9:44 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

Намирам темите и за приятелите, и за враговете за много интересни, но не мислите ли, че преди да започнем дискусия по тях, първо би трябвало да дадем определение за това, какво е "приятел" и какво е "враг"?Ако тръгнем по линията на AUDAN, че "приятел" е свързан с "приятно", то какво ще излезе за врага?Дали не е прекалено елементарно?!Аз мога да кажа за себе си, че дадени хора, които бих определила повече като свои врагове, отколкото като приятели, са ми много по-интересни за общуване, отколкото повечето от моите познати.В тях намирам много интелигентност, бърз и остър ум, чувство за хумор, и т.н. - качества, които ценя.Те ме поддържат във форма /за разлика от другите/.Мисля за тях. Равнявам се по тях. Дори ги харесвам.Е, какви врагове са ми те тогава?И аз се обърках.Понякога си мисля, че няма врагове, както няма и приятели.Най-големият враг за мен съм самата аз.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
irini




Регистриран на: 10 Мар 2007
Мнения: 94
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 9:54 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

kati написа:
А хора, които считат нас за врагове, а ние не, даже може дори и да не ги познаваме или пък да не подозираме за техните чувства дали също са ни врагове? Например съседът или колегата, или пък конкурента, с които общуваме нормално или пък подминаваме с безразличие, а те "ни кроят шапката" без да знаем и замислят планове как да ни навредят,без да подозираме, дали са ни врагове или от нашите чувства зависи?


Не бъркайте чувствата у другия с чувствата у Вас. Ако виждате в някого враг, той става враг чрез вашите мисли. Човек преценява според това, което има или няма у себе си. Ако разделяте на приятели и врагове, Вие не сте по-различна от този, "който ви крои шапката". Ако някой иска да Ви бъде враг означава ли, че Вие трябва да го приемете, като такъв?! Ако някой иска да Ви обиди означава ли, че Вие непременно ще се обидите?! Ако пък го сторите, това не означава ли, че имате голямо Его*!?

-----------
*Eтимологичният произход на думата его не е спорен. Идва от гр. εγώ – аз, което пък е корен на думата егоизъм - εγωϊσμός (ο).

______________
1 Коринтяни 13:4. Любовта дълго търпи и е милостива, любовта не завижда, любовта не се превъзнася, не се гордее,
1 Коринтяни 13:5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразва, не държи сметка за зло,
1 Коринтяни 13:6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
1 Коринтяни 13:7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаПосетете сайта на потребителяICQ Номер Върнете се в началото
INDIGO*




Регистриран на: 14 Мар 2007
Мнения: 122
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 10:18 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

А ако ,4овек слу4айно отгатва помислите на другите ,дали няма да му е по трудно да се преструва ,дали ще се приспособи и ще намери сили да продьлжи напред
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
irini




Регистриран на: 10 Мар 2007
Мнения: 94
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 10:23 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

penka написа:
Понякога си мисля, че няма врагове, както няма и приятели. Най-големият враг за мен съм самата аз.


Абсолютно вярно!

______________
1 Коринтяни 13:4. Любовта дълго търпи и е милостива, любовта не завижда, любовта не се превъзнася, не се гордее,
1 Коринтяни 13:5. не безобразничи, не търси своето, не се раздразва, не държи сметка за зло,
1 Коринтяни 13:6. не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината,
1 Коринтяни 13:7. всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаПосетете сайта на потребителяICQ Номер Върнете се в началото
kati




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 4761
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Апр 01, 2007 10:25 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

irini написа:

Не бъркайте чувствата у другия с чувствата у Вас. Ако виждате в някого враг, той става враг чрез вашите мисли. Човек преценява според това, което има или няма у себе си. Ако разделяте на приятели и врагове, Вие не сте по-различна от този, "който ви крои шапката". Ако някой иска да Ви бъде враг означава ли, че Вие трябва да го приемете, като такъв?! Ако някой иска да Ви обиди означава ли, че Вие непременно ще се обидите?! Ако пък го сторите, това не означава ли, че имате голямо Его*!?


Аз лично се опитвам да не го правя, защото се стремя да постигна някаква хармония, но говоря по принцип.Вредата от другите може да не се изчерпва само с обиди, а с по-осезателни неща.Може би решението е да се отбраняваме, но безпристрастно, без омраза, без зло пожелание.И мислено да им прощаваме.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейла Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov