НАЧАЛО / Към уебсайта
Въпроси/Отговори Въпроси/Отговори Търсене Търсене Потребители Потребители Потребителски групи Потребителски групи
Профил Профил Влезте, за да видите съобщенията си Влезте, за да видите съобщенията си Регистрирайте се Регистрирайте се Вход Вход
В момента е: Чет Ное 21, 2024 10:31 am Вижте мненията без отговор
Тубуркулозата - отново царица на болестите ...
Създайте нова темаНапишете отговор
Предишната тема Следващата тема
Автор Съобщение
СЕЛЕНА Ярослава Велесова




Регистриран на: 29 Дек 2006
Мнения: 12569
Местожителство: София
Пуснато наПуснато на: Нед Ное 22, 2009 3:48 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

МЗ осигурява безплатни лекарства за мултирезистентна туберкулоза
13.10.2009


Министерството на здравеопазването вече ще осигурява безплатни лекарства за пациенти с мултирезистентна туберкулоза. Тази форма на болестта не се повлиява от стандартната терапия. Тя изисква продължително лечение и много финансови средства. Пациентите с тази диагноза задължително остават в болница от 6 до 12 месеца, а лечението им включва най-малко 5 вида медикаменти. В домашни условия лечението продължава до две години.

Животоспасяващите медикаменти се доставят по договор със Световната здравна организация, средствата за тях са предоставени от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. Лекарствата са предназначени за лечението на 50 пациента. Толкова са болните от мултирезистентна туберкулоза на година у нас.

Пациентите ще се лекуват само в двете специализирани болници по белодробни болести в Габрово и София. До края на годината в тези лечебни заведения ще се извърши и ремонт на стойност 310 хиляди евро. Средствата са осигурени от Програма „Подобряване на контрола на туберкулозата”, финансирана от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария.
==============================
puls.bg

_________________
Истинският Гуру е в теб! Намери го ...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати мейлаICQ Номер Върнете се в началото
reveta




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 826
Пуснато наПуснато на: Нед Ное 22, 2009 4:00 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

ЖЪЛТАТА ГОСТЕНКА ПОРАЗИ 3000 БЪЛГАРИ ЗА ЕДНА ГОДИНА (20-03-2009)

Над 3100 българи са регистрираните болни с туберкулоза само през последната година. Новите случаи сред тях са над 2800. Това съобщи вчера националният координатор по програмата за превенция на заболяването Тонка Върлева.
От регистрираните болни у нас 310 са деца до 17 години. Най-застрашени от болестта са наркоманите, бежанците, децата на улицата и алкохолиците, обясни Върлева. Причината е, че бактерията, причинител на инфекциозното заболяване, засяга най-често хората с потисната имунна система.
България не попада в групата на най-засегнатите държави и у нас от болестта страдат 17 на всеки 100 000 души. Във Враца, Видин, Кюстендил, Монтана, Габрово и Перник обаче те достигат до 37 човека.
У нас повече от век се прави задължителна ваксинация срещу опасното заболяване. Тя се поставя още в родилния дом, а реваксинациите са на 7, 12 и 17 години. Въпреки ваксините обаче епидемиолозите предупреждават, че в световен мащаб има увеличение на болните. В момента една трета от населението в света е инфектирано с вируса. Това означава, че на всеки час се разболяват 49 души, а 7 умират.

Източник: в-к Новинар
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
reveta




Регистриран на: 30 Дек 2006
Мнения: 826
Пуснато наПуснато на: Нед Ное 22, 2009 4:30 pm
МнениеЗаглавие : 
Отговорете с цитат

ЖЪЛТАТА ГОСТЕНКА ПРЕВЗЕМА СВЕТА (09-04-2009)

Икономическата криза може да увеличи броя на болните у нас.
Затворите са едно от местата, където разпространението на заразата е изключително голямо.
Ромите, бежанците, наркозависимите и алкохолиците са най-рисковите групи, застрашени от туберкулоза.


Почти 60 години след поставянето на първата ваксина срещу туберкулоза, "жълтата гостенка" се завръща и взима все повече жертви. "Болестта на бедните" вече е проблем и за най-развитите в социално и икономическо отношение държави, а броят на болните расте с всяка изминала година. Макар бумът на заразата да е преминал преди десетки години, тя продължава да причинява смъртта на милиони хора в света.
Туберкулозата е една от най-древните болести, познати на човечеството. Тя е от епидемиите, взели най-голям брой жертви. Всяка година става причина за смъртта на около два милиона души и засяга голяма част от населението, повече отколкото СПИН, малария и тропическите заболявания взети заедно.
Усилията на всички експерти сега са съсредоточени в създаването на нови, по-ефикасни ваксини. Защото паралелно с опитите на микробиолозите за подобряване на препаратите и лекарствата, заразата също се изменя. Туберкулозата се причинява от бактерията на Кох, която е много устойчива във външна среда.
През последните години обаче микробиолозите изолират различни щамове на болестта, някои от които смъртоносни. Така например отделен щам може да не се поддава на лечението на един или няколко от препаратите, обясни доц. Тодор Кантарджиев от Националния център за заразни и паразитни заболявания. Щамът "Бейджин", който е разпространен в Азия, Южна Америка и Африка обаче не може да бъде излекуван с нито един от прилаганите към момента антибиотици.
Дори и в България вече са факт първите 50 случая на мултирезистентната туберкулоза, при която не винаги лекарствата могат да помогнат. Все още обаче в страната ни не се разпространява "Бейджин", уверяват микробиолозите. В 90% от случите на болните, за които лекарствата не помагат, изходът е фатален, обясни доц. Надя Маркова от Института по микробиология към БАН. По данни на Световната здравна организация само през миналата година над половин милион души са заразени с мултирезистентна туберкулоза, а починалите са над 150 000.
Болестта вече е равносилна на онкологично заболяване, предупреждават микробиолозите. В почти всички случаи бактерията причинител засяга белия дроб, доста по-рядко костите, очите, бъбреците и нервната система. Коварството на "жълтата гостенка" обаче е в скритите симптоми, на които хората не обръщат внимание. Това са продължителната кашлица, храчките, в които може да има кръв, постоянната слаба температура, изпотяването, липсата на апетит и отпадналостта.
В 15% от случаите обаче болестта протича без симптоми. Инфекциозното заболяване се предава от болен човек чрез кихане, кашляне, разговор. Бактерията, която причинява болестта пък, е навсякъде около нас – в транспорта, в домовете, в заведенията. Не всеки обаче се разболява. Рискова група са хората с потисната имунна система, а предразполагащи фактори са нерационалното хранене, стресът, преумората, злоупотребата с алкохол, пушенето и всичко, което намалява защитните сили на организма.
Заразата се разпространява изключително лесно, а миграционните процеси са една от основните причини затова броят на болните постоянно да се увеличава, обясни доц. Маркова. Икономическата криза също оказва влияние, защото жизненият стандарт на хората се влошава, започват да се хранят по-нездравословно, а това създава удобна за бактерията среда, в която да се развива.
Всеки месец стотици се заразяват с бацила, малцина от тях обаче знаят, че са носители на болестта. Докато туберкулозата се прояви, те сеят инфекция, а един болен, може да зарази други 20 души, обясняват специалистите. Голяма част от новооткритите случаи в България са от рисковите групи - роми, затворници, алкохолно и наркозависими, бежанци и деца от домовете.
В затворите по изискване на световната здравна организация се обособяват отделни стаи, в които се лекуват болните със съмнения за туберкулоза. Там се извършват наблюдения и изследвания и при необходимост веднага се изпращат в болница. Приоритет в изпълнението на националната програма за борба със заболяването е именно да се намали разпространението на заразата в затворите.
Като затворен колектив там много повече се предава тази болест, обясняват специалистите. Нов приоритет в програмата е изследването на всички заразени с вируса на ХИВ/СПИН. В световен мащаб около 13 милиона души, инфектирани с ХИВ, са също инфектирани и с туберкулоза, алармират специалистите. ХИВ силно отслабва имунната система и прави хората значително по-податливи към заразяване и развитие на туберкулоза. Това прави комбинацията от двете болести изключително смъртоносна, предупреждават лекарите.
Заразяване с туберкулоза може да стане и при консумиране на прясно мляко от болно животно. Затова докторите препоръчват млякото да се вари поне 5 минути, дори и когато е пастьоризирано. Опасни могат да бъдат дори продуктите на инфектираните крави, прасета или пилета като мляко, яйца, месо. Бактериите могат да проникнат в организма дори от праха по обувките или стените в къщата. Затова най-сигурният начин за предпазване от заболяването е ваксинацията. Тя влиза в задължителния имунизационен календар и всички деца би трябвало да получат защита. Много често обаче родителите не са достатъчно отговорни и по този начин опасността остава.
В момента в страната ни има 11 диспансера за белодробни заболявания, 7 специализирани болници и 10 отделения към многопрофилни лечебни заведения, в които се лекуват туберкулозно болните. Лечението се изразява в прилагането на комбинация от лекарства, които убиват бактерията причинител. Ако хората, развили активна туберкулоза, не се лекуват, тя може да доведе до смъртта на приблизително двама от всеки трима засегнати. Когато се прилага лечение обаче, смъртността при туберкулозата се свежда до под 5%.
Броят на болните в България е малко над 3000 души, а средствата, които здравното министерство отпуска за лекарства, са над 1 млн. лв. всяка година. Според експертите на Световната здравна организация обаче са необходими около 15 млрд. долара за лечение на лекарствено-резистентната туберкулоза в 27 от най-засегнатите страни, сред които вече попада и България. Затова и страната ни получава средства за диагностика и лечение от Глобалния фонд за борба с туберкулозата. До 2012 г. помощта ще бъде в размер на 30 млн. лв., отпуснати за изпълнение на националната програма.

СЗО: ВСЯКА СЕКУНДА СЕ ЗАРАЗЯВА ПО ЕДИН ЧОВЕК
През 1993 г. Световната здравна организация (СЗО) обявява туберкулозата за световен здравен проблем, който се нуждае от спешни мерки за действие. Според експертите болестта се разпространява със заплашителни темпове, като всяка секунда се заразява по един човек. Всяка година от 8 до 10 млн. души се заразяват с туберкулоза и 2 млн. умират от нея, сред които 100 000 деца. Повече от 75% от смъртните случаи в резултат на туберкулоза са сред хора на възраст между 15 и 54 години – икономически най-активната част от населението. Около една трета от хората по света, приблизително 2 милиарда души, са носители на туберкулозната бактерия.

Източник: в-к Новинар
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:    
Предишната тема Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


НАЧАЛО / Към уебсайта

Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group
style : saphir :: valid : xhtml css
Translation by: Boby Dimitrov