В центъра на вниманието на учените много често попадат предписваните антидепресанти, които влияят на състава на веществата в мозъка, свързани с депресията.Отдавна е известно, че антидепресантите оказват въздействие на половия живот на човека. Последни изследвания поставят въпроса дали тези изменения на химичния баланс в мозъка нямат странични ефекти като притъпяване на чувствата и влияние върху романтиката в любовта и силната привързаност. Разбира се, антидепресантите са препарати, които буквално спасяват страдащите от депресии. Проблемът се състои в това, че тези пациенти, а и всички, които на своя глава решават, че е дошъл момента да посегнат към този тип медикаменти, не знаят за техните странични ефекти и за влиянието, което могат да имат върху любовта и брака.
Антидепресантите могат да изложат на опасност вашите чувства,
твърди Хелън Фишер, антрополог в Университета Ръджърс, Ню Джърси. Според нея антидепресантите вредят на механизмите, които помагат да се поддържа чувството на романтичната любов и силната привързаност.
Производителите на медикаментите твърдят, че именно депресията, а не средствата за нейното лечение, е истинската причина за емоционалните проблеми и трудности в личните отношения на пациентите.
Според тях хората, които страдат от депресия, не са в състояние да взимат правилните решения за партньорите си и да правят подходящ житейски избор.
Да се изследва връзката между депресията, любовта, секса и терапията с антидепресанти е сложно. Самата депресия може да влияе на взаимоотношенията и секса. И обратното - проблемите във взаимоотношенията да провокират депресията.
Лекарствата за лечение на депресията често предизвикват сексуални проблеми,
които пречат на връзката - липса на влечение и проблеми с възбуждането, неспособност да се достигне оргазъм, задържане на еякулацията и еректилна дисфункция.
Освен страничните сексуални ефекти и тяхното въздействие на личните взаимоотношения, липсата на секс означава и това, че не се извършва "изхвърляне" на ключови мозъчни хормони, свързани с любовта и привързаността.
Доктор Анди Томсън, психиатър в медицинската служба за студенти към Университета във Вирджиния подчертава, че под въздействието на антидепресантите е много трудно да се влюбиш и да останеш влюбен.
"Антидепресантите са необходими на много хора и пациентите по различен начин реагират на тях, но те трябва да са наясно с промените в емоциите, сексуалното влечение и взаимоотношенията. Ако взимате такива медикаменти и възникнат проблеми с връзката ви, не бързайте да мислите, че вината е ваша - може би тя е в таблетките", предупреждава доктор Томсън.