Есента е в разгара си - ту студено, ту малко по-топло, вятър и дъжд. А това предполага хрема, след това леко парене в гърлото и не на последно място упорита кашлица. Не трябва да допускаме всички тези простудни прояви да ни докарат сериозни хронични заболявания.
Дихателната система на човека е сложен апарат. Жизненонеобходимият ни въздух трябва да премине криволичещ път до белите дробове през носоглътката, трахеята и бронхите. Ако в гърло ви са се “заселили” бактерии, то с времето там им става тясно и те с всички сили се стараят да проникнат по-дълбоко в организма, да окупират нови територии и твърдо да се установят там. А следващият “обект” след носоглътката е трахеята.
Причината за трахеитВсичко гениално е толкова просто!а е инфекция, преди всичко вирусна и бактериална и много по-рядко гъбична. Характерен признак на трахеита са пристъпи на суха упорита кашлица, която може да се съпровожда с парене или болки в гърдите при кашляне.
С една дума - не оставяйте болестта да навлиза по-надълбоко, а я лекувайте навреме. При лечение на трахеита фитотерапевтите винаги обръщат внимание на това да се отстрани интоксикацията. Затова е полезно и дори задължително по време на заболяването да пиете обилно течности. Желателно е това да са най-вече диуретични билки - мечо грозде и пача трева.
Освен това трябва да приемате и растителни лекарствени средства, те засилват отделянето на пот. Такива са липата, черният бъз и малината. Противовъзпалителните билки се избират с оглед характера на кашлицата. При влажна кашлица се приемат билки с успокояващи свойства. За тази цел най-подходящи са сивата ела, дъбовата кора и конският босилек.
При суха кашлица обаче се налага да приемате други билкови средства - лечебна ружа, лечебна пищялка и други.
Как да лекуваме трахеита
Най-разпространените методи за лечение на трахеита са парните инхалации и синапените лапи в областта на гърдите и трахеята. В началото на болестта най-ефикасни са инхалациите с масло или отвара от мента, мащерка, евкалипт, лавандула, анасон. Много полезна е отварата от малинови листа, защото оказва антибактериално действие. Не по-малко ефикасна е и билката лопен, защото оказва едновременно отхрачващо, противовъзпалително и спазмолитично действие.
Ето и рецепта с това лечебно растение: Залейте с чаша гореща вода 2 чаени лъжички смлени листа от билката, оставете сместа да престои един час и прецедете. Отварата се изпива на 3-4 приема - дневната доза е 250 мл. Антибактериални свойства притежават и лишеите, защото в техния състав влиза голямо количество растителен антибиотик, освен това оказват и отхрачващо действие.
Мащерката помага при възпалени дихателни пътища
Мащерката е удивително творение на природата. Тя оказва противомикробно, успокояващо и леко сънотворно действие. Приема се при много заболявания. Но ние ще се спрем на това как мащерката може да помогне да се справите с простудата и последствията от нея.
И така. За лечение на трахеита най-често се използва настойка от мащерка, както и смес с други билки.
За вътрешен прием залейте една супена лъжица суха мащерка с една чаша гореща вода и оставете за един час в затворен съд. За тази цел можете да използвате термос или стъклен буркан. Приемайте по 1-2 супени лъжици от предварително прецедената настойка. Пие се по 3 пъти на ден.
Можете да използвате получената настойка за приготвяне и на друго лекарство: смесете по една супена лъжица настойка от мащерка, пресен сок от алое и мед. Размесете добре и изпийте лекарството на няколко приема през деня. Тези две настойки оказват омекотяващо действие, което е много важно при трахеита.
Копитникът отстранява простудата и бронхита
Има една билка, която се нарича копитник. Тя е получила наименованието си заради формата на листата си - те приличат на копитце. Това растение има свойството да овладее не само простудата, но и възпалението на белите дробове, бронхита и трахеита. Използва и за такива болести като водянка и алкохолизъм.
Копитникът облекчава изхвърлянето на секретите и освобождава дихателните пътища. Освен това е сигурно противовъзпалително средство. Цялото растение - и листата, и корените, съдържа редица полезни вещества - органични киселини, специфични соли, смолисти и дъбилни вещества, а също и етерично масло, в чийто състав присъства отровното вещество азарон. Затова трябва много внимателно да използвате и точно да дозирате настойката от копитник. Освен това тя не се дава на деца.
Ето рецептата: За приготвянето ви трябват една чаена лъжичка сухи смлени корени от копитник и 250 мл гореща вода. Сместа престоява 30 минути. Приема се по една супена лъжица 3 пъти на ден преди ядене като отхрачващо средство. Това лекарство ще помогне да изхвърлите храчките и да успокоите мъчителната кашлица. Къпината има противовъзпалително действие
Лечебните свойства на къпината са известни от дълбока древност. Още античните лекари са използвали къпината за лечение. По съдържание на витамини тя значително превъзхожда много други горски плодове. Освен това съдържа значително количество фенолни съединения.
Къпината укрепва капилярите, тя оказва противосклеротично и противовъзпалително действие. Предлагаме ви рецепта с тези прекрасни горски плодове, които ще помогнат и облекчат дихателната ви система.
Пригответе си отвара от листата и цветчетата на къпината по следния начин: 10 г от суровината се запарват с 200 мл вода, сместа престоява 2 часа, след което се прецежда и от нея се приема по една супена лъжица, 4 пъти на ден. А сокът от плодовете или от пресни листа се приема 3 пъти на ден преди ядене, по половин чаша, като се добавя една супена лъжица мед.
Младите листа от къпина обикновено се събират по време на цъфтенето на растението, а плодовете - когато узреят.
Инхалация с мента и лайка прочиства бронхите
Налейте в една тенджерка 200 мл вода и добавете по половин супена лъжица мента и лайка. След това сложете на котлона. Веднага щом водата кипне, добавете половин чаена лъжичка питейна сода и покрийте тенджерката с плътна хартия, като изрежете в средата малък отвор.
След това си направете фунийка, като поставите широкия край на отвора, а през тесния вдишвайте лечебните пари в продължение на 10-15 минути. Повторете процедурата 4-5 пъти през деня. Можете да използвате и чайник.
Много полезни за изхвърляне на храчките са и кинезитерапията, физиотерапията, както и дихателната гимнастика.
Въздушният масаж на гръдния кош също подобрява прочистването на бронхите. Легнете по корем на твърда повърхност и се отпуснете. Масажистът трябва да намаже гърба ви с някакъв крем, а дланите му да бъдат топли. Отначало извършва плъзгащи движения от страните към гръбначния стълб. След това трябва да свие дланите си в “лодчици” и да започне да нанася доста силни удари по гръдния кош, съпроводени с вибрации. Разбира се, ударите не трябва да са чак толкова силни, че да посинее гърбът ви. Всичко гениално е толкова просто!
Настойка от червен риган (балкански чай): Залейте 10 г от билката с 200 мл топла вода и оставете за 15 минути. Приема се по четвърт чаша е пъти на ден.
Чай от цветове на коприва: 20 г цветчета се заливат с 4 чаши гореща вода. Пие се през деня на няколко приема.
Смес от подбел с мед: 5 г листа от растението се заливат с чаша гореща вода, сместа се слага за 15 минути на водна баня, след което се прецежда и се изцежда суровината. Долива се още гореща вода, докато сместа стигне 200 мл, и в нея се разтваря една супена лъжица мед. Приема се по една трета чаша 2-3 пъти на ден.
Как да се предпазим от есенните настинки
На първо място вземете мерки да засилите имунната система.
Есента се възприема като сезона, съпроводен от постоянни простудни заболявания. Често срещани са и острите респираторни заболявания. Причинителите на тези “есенни болести” са бактериите и вирусите. Много от тях обитават носоглътката и устната кухина и тяхното размножаване е свързано с отслабването на имунната система през есента.
Затова задължително се нуждаем от есенна профилактика. Не трябва да се пренебрегват ваксините, а също и лекарствените средства, които “укрепват” организма след различни инфекции.
Лукът и чесънът могат да бъдат наречени “домашните лекари” с уникални бактирицидни свойства. Тези продукти не притежават никакви странични ефекти. Една, две скалидки дневно могат да заменят лекарствения препарат при първите усещания за настинка.
Витаминният дефицит е свойствен на повечето хора през есента, затова утрото е добре да започва с чаша портокалов сок, сок от моркови или лимони. Специалистите препоръчват също парче зеле, ряпа или цвекло. Доказано е, че употребата на сокове от зеленчуците е по-полезна, отколкото тяхното консумиране в натурален вид, защото в състава на зеленчуковите сокове не попадат вредните хербициди - те остават в целулозата.
Не забравяйте и за плодовете. Дневната норма се състои от 2 ябълки и 2 портокала (портокалите могат да се заменят с 2 лимона или грейпфрут). Към профилактичните мерки се отнася и задължителното измиване на устата вечер – ако не с четка и паста за зъби, поне изплакване с концентриран разтвор на готварска сол. Тази процедура “закалява” лигавицата.
Неизчерпаем източник на витамини е и чаят, в който са добавени билки или горски плодове: мента, боровинки, липов или ябълков цвят. Горският чай смекчава възпалителните процеси и повишава еластичността на стените на кръвоносните съдове. Чаят с добавен подбел, липов цвят и сушени малини е отлично средство против бронхити.
Според последните медицински изследвания боровинките притежават най-високи показатели за повишаване на имунитета. Закаляването на организма позволява да се избегнат настинките и да се намали чувствителността на организма към тях.
Всекидневните физически упражнения или поне час разходка също закаляват организма. Разбира се, охлаждането на дихателните пътища е сериозен фактор за настинка. Затова на улицата трябва да не дишаме през устата и да се стараем да разговаряме по-малко. Дрехите трябва да бъдат от естествен памук, а не от синтетика и изкуствени влакна. Прибирайки се в къщи, поне за кратко ходете боси - това е отпускане за краката и масаж на всички точки на стъпалата, много от които отговарят за състоянието на носоглътката.
Контрастните водни процедури също са подходящ метод за закаляване. Особено важни са те за краката - трябва да се правят всеки ден в 2 легена с топла вода около 40 градуса и студена - под 30 градуса. Краката се задържат няколко секунди в топлата вода, а след това в студената, като процедурата се повтаря 3-4 пъти.
Поне веднъж седмично взимайте вана с добавена морска сол, екстракт от билки или минерални соли. След това изплакнете тялото с хладка вода от душа.
Не бързайте с лекарствата и ако се вдигнали малко температура. Не забравяйте, че тя е защитен механизъм на организма и лишавайки го от възможността за борба, вие способствате за зачестяването на болестите. Приемайте лекарствени средства за намаляване на температурата, ако термометърът показва над 38 градуса.
bulpress.net здраве.bg
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|