Според статистиката от мигрена страдат хора на възраст между 18-35 години, при това тя се среща по-често при жените, отколкото при мъжете. Явно заболяването има генетична природа, т.е. предава се по наследство, най-често по майчина линия.
Това мъчител- но заболяване, често поразяващо млади, енергични, честолюбиви хора, за първи път е споменато през третото хилядолетие преди нашата ера в надписи върху шумерски глинени плочици. Древните гърци са хвърляли отговорността за мигрената върху заселилите се в черепа на болния зли духове и са се опитвали да ги изгонят с отваряне на черепа. С времето методите за лечение са станали по-хуманни, но болестта както преди отмъщава на тези, които не щадят организма си.
ГОСПОДИ, УМИРАМ ОТ БОЛКА!
Този вопъл на болния, на когото половината глава се цепи от нетърпима болка (това е същият симптом, който е дал повод на древногръцкия лекар Гален да кръсти болестта “хемикрания” - половин глава), е добре познат на всеки десети човек на Земята. А статистиката твърди, че над 70 на сто от хората поне веднъж в живота си са изпитвали такава болка, за която не могат да се намерят сравнения. Човек, който е прекарал мигренозен пристъп, никога повече няма да го забрави.
ВСИЧКО ЗАПОЧВА ТОЛКОВА БЕЗОБИДНО
- “мравешко пълзене” по крайниците;
- нарушения в зрението;
- бързо преминаващо затъмнение и “мушици”пред очите.
Това е т.нар. аура, предвестник на надигащата се буря.
Самата буря започва не по-късно от половин час. В очите или в слепоочията се появява точковидна болка, която постепенно се разпространява и обхваща половината глава, нараствайки за 2-4 часа.
БОЛКАТА ВЕЧЕ Е ПУЛСИРАЩА
Всякакъв дразнител - светлина, различни звуци, собствената кашлица, даже лекият наклон на главата, причиняват нетърпима болка. Нищо не помага. Пристъпът достига кулминацията: появяват се световъртеж, гадене и повръщане, което не носи никакво облекчение.
Тези страдания могат да продължат 2-3 денонощия. А след пристъпа, когато утихне главоболието, човек се чувства уморен и слаб и организмът настоява за дълбок, продължителен сън за възстановяване на силите.
ОБВИНЯЕМ Е ХОРМОНЪТ НА РАДОСТТА
Във всички времена учените са се опитвали да отговорят на въпроса, откъде се взема главоболието, но и досега не са стигнали до единодушно мнение.
Според статистиката от мигрена страдат хора на възраст между 18-35 години, при това тя се среща по-често при жените, отколкото при мъжете. Явно заболяването има генетична природа, т.е. предава се по наследство, най-често по майчина линия. Напоследък все повече учени са склонни да обвиняват за мигренозното главоболие хормона на радостта - серотонина, който има силно съдосвиващо действие. Непосредствено преди началото на пристъпа нивото на серотонин в кръвта се повишава катастрофално, предизвиквайки силно свиване на мозъчните съдове. Рязко намалява постъпването на кислород към нервните клетки на мозъка, в резултат на което човек започва да бърка думите, нарушава се зрението му и т.н. В кръвта серотонинът бързо се разрушава и нивото му пада. В отговор на това съдовете силно се разширяват, възниква пулсираща болка.
КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ САМИ
Мигрената измъчва болните от време на време, затова никой не провежда сериозно лечение. Най-често се опитваме да предотвратим следващия пристъп. Но даже в идеалния случай това невинаги ни се удава, затова прибягваме към лекарствата. Колкото по-рано разпознаем началото на мигрената, толкова по-голяма е надеждата за успех. Приемат се обичайните аналгетици от домашната аптечка (аналгин и подобни) или спазмолитици (но-шпа и подобни), пият се силни чайове.
Понякога съществено облекчение се постига с изпиването на чашка кафе. В последните години са създадени някои силно действащи препарати, които са в състояние да спрат и най-силния мигренозен пристъп, препятствайки изхвърлянето на серотонин.
УСПОКОИТЕЛНИТЕ СРЕДСТВА СЪЩО МОГАТ ДА ПОМОГНАТ
Хомеопатията и методите на рефлексотерапията (класическата акупунктура, шиацу) също помагат, но само понякога.
ПУСКОВИЯТ МЕХАНИЗЪМ Е МИРИЗМАТА
Определена миризма може да стане пусков механизъм на мигрената. В същото време ароматът може и да излекува пристъпа. В медицината вече официално е признато такова направление - ароматерапия, която при правилно приложение дава много добри резултати. Ефирните масла могат да се прилагат по различен начин.
Такива са ароматните цигари, аромамедальоните, ваните, масажите с прилагане на ефирни масла, инхалациите, разтривките, даже вътрешната им употреба. Най-важното е да се подбере правилно маслото за конкретния човек, тъй като реакцията към ароматите е индивидуална.
При мигрената се използват ефирни масла като майорана, лимон, карамфил, босилек, лайка, евкалипт, розмарин, хвойна, ела, лавандула, мента, роза, иланг-иланг и др.
НАМЕРЕТЕ ЦВЕТОВАТА СИ ГАМА
Цветът оказва разнообразно и силно влияние на човека. Например синият цвят (или светлина) притежава успокояващо действие, червеният предизвиква тревога. При мигрена се препоръчва синьо-зелената гама. За това, ако страдате от хемикрания и чувствате облекчение от синьо-зелените тонове на спектъра, боядисайте стаята си в тези цветове. А по време на пристъп използвайте такива лампи и щори.
ПСИХОЛОЗИТЕ СЪЩО ТЪРСЯТ ПРИЧИНАТА
Най-интересните методи за лечение на мигрената се основават на очевидния факт, че мозъкът е носителят на нашата психика, Следователно можем да подходим към болестта от друга страна. Според теорията на психоанализата всяко болестно състояние е проява на различни психични процеси. В нашето тяло се натрупват различни потиснати и изтласкани емоции, които се проявяват като мускулни схващания, физически блокажи и т.н. В частност - главоболието е проекция на чувството за вина. По време на психоаналитичните сеанси се установява епизод, събитие, постъпка в живота на пациента, които са били изтикани от съзнанието и се проявяват като главоболие. Осъзнавайки това събитие, пациентът вътрешно разрешава проблема и той престава да съществува заедно с болката.
Нерво-лингвистичното програмиране също може да се окаже перспективен подход към мигрената.
Можем ли сами да направим нещо? Оказва се, че може и има един доста добре действащ метод – изменение на очно-двигателния стереотип.
Той е основан на факта, че на всеки психологичен процес, включително на предизвикващия болка пристъп, съответства определено направление на погледа, дори най-кратковременния. Опитайте да си спомните при предишния пристъп направлението на погледа си. Сега, когато почувствате приближаването на пристъпа, сменете направлението на погледа си с противоположното и го фиксирайте в новото положение. Тази фиксация на посоката на погледа може допълнително да усилите, като обърнете или наклоните главата на тази страна. По този начин ще успеете да стопирате пристъпа в самото начало.
КАК ДА ИЗБЕГНЕТЕ ПРИСТЪПА
Ограничете в храната си продуктите, които стимулират образуването на серотонин в клетките на главния мозък и по този начин причиняват спазъм на съдовете: кашкавал, пушени продукти, алкохол - особено сухи вина, шампанско, бира, кока-кола, орехи, кренвирши, шоколад, кафе.
Същата особеност притежават и някои медикаменти: нитроглицерин, антихистаминовите препарати, хормоналните противозачатъчни средства и др.
Избягвайте физическото и умственото претоварване, стресовите ситуации, задушните и запушени помещения, цигарения дим. Осигурете си спокоен и достатъчно продължителен сън. Не пренебрегвайте дневния режим и диетите, физическите упражнения, редовните разходки на чист въздух и ще направите пристъпите много по-редки и слаби, а може и съвсем да победите болестта.
НАРОДНИТЕ МЕТОДИ ПОМАГАТ
Наложете на болното слепоочие прясна кора от лимон, почистен от меката част. Това ще създаде ново огнище на възбуда в кората на главния мозък, който ще неутрализира или уравновеси болното огнище.
По метода шиацу (натискане с пръсти) върху активните точки може значително да облекчите състоянието си при мигренозна болка. Използвайте точките в окосмената част на средната линия на главата, а също и над средата на горния край на над веждената дъга; мястото, където се събират веждите над носа; трапчинката зад меката част на ухото; по средата между лъчевата и лакътната кост, на 3-5 см по-нагоре от лъчевата става (намерете най-болезнения участък);малко над ахилесовото сухожилие. Върху тези точки можете да въздействате и с други методи на рефлексотерапията: с медни пластинки, със стоманени топчета и т.н.
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|