Банер
unnamed.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

ТАЙНСТВЕНАТА СИЛА НА МОЛИТВАТА
Написано от Катерина Найденова   
Сряда, 07 Ноември 2007 00:00
 
Стотици американци посрещат проповедника Били Греъм в парка „Флъшинг Медоус" в Ню Йорк през юни 2005. В продължение на десетилетия Греъм е религиозен съветник на американските президенти  
 

На 3 април 2003 американският президент Буш и съпругата му се молят заедно с войници в Северна Каролина, на които предстои да участват във войната в Ирак

 
 
Баскетболистът Алън Айвърсънблагодари на Всевишния за сполучливия кош  
 
   
 

В САЩ и в много западноевропейски болници лекарите се молят за здравето на своите пациенти

 
 

В САЩ се създават модерни центрове, в които вярващите могат да изпратят молитвите си по интернет до всяка точка на света

 
   

Милиони вярващи в целия свят се молят всеки ден на своя бог и се надяват той да им помогне. Учените са доказали, че молитвите наистина се отразяват благоприятно върху здравето на хората

Преди години, когато съпругата на Юрген Бир, директор на известна берлинска болница, изпаднала в кома, той се отдал на страстни молитви. „Бях много отчаян, отворих Библията и започнах да разговарям с Господ", разказва 61-годишният хирург. Много скоро жена му дошла в съзнание и оздравяла. Оттогава във всяка стая на болницата има Библия.

През пролетта на 2004 аржентинският футболист Диего Марадона получи тежък сърдечен пристъп и бе откаран в интензивното отделение на клиника в Буенос Айрес. Когато състоянието на 42-годишния пациент рязко се влошило, неговите близки призовали многобройните му фенове да кажат по някоя добра дума за него пред Всевишния. Сякаш наистина станало чудо и Марадона започнал да се възстановява. По-късно той благодарил на онези, които го подкрепили, с думите: „Бог чу вашите молби."

Германският рок певец от Хамбург Ахим Райхел също е убеден, че преди няколко години е победил смъртта благодарение на молитвите на приятелите му. Музикантът, шефът на болницата и известният футболист са само трима от милиардите жители на планетата, повярвали в силата на молитвата. Според социолозите с всеки изминат ден нараства броят на хората, които се обръщат към Бог с благодарност или с молба за избавление от болката си. В САЩ са създадени специални „световни молитвени центрове", където хиляди хора изпращат молитвите си по интернет.

Молят се и богати, и бедни, показват наблюденията. Всеки по-голям бразилски бордей например има собствен параклис, в който клиентите могат да призоват Бог

да реши проблемите им

с потентността или да ги предпази от венерически болести. Според изследване на ООН над 4 милиарда души, около 2/3 от населението на Земята, се опитват от време на време или всекидневно да влязат в контакт с Всевишния, посочва списание P.M. Някои се молят за запазване на световния мир, други – за здравето на ближния, трети са по-скромни и се надяват Бог да им изпрати шестица от тотото или успех на изпитите.

Днес молитвата е на мода и сред представителите на младото поколение. Повече от 800 000 младежи от всички краища на света се събират през юни 2005 в Кьолн, за да отправят заедно молитвите си към Бога. Случва се по време на заключителната литургия с папа Бенедикт XVI, посветена на ХХ международен ден на младежта. „Дойдохме да Му се поклоним", гласи мотото на срещата. Френският всекидневник Monde определя събитието в Кьолн като признак за „възход на религията в целия свят". В същото време германският теолог и телевизионен водещ Петер Хане прогнозира на страниците на списание Focus приближаването на истински прелом в духовен аспект на планетата. Според него почти няма област в културния или духовния живот на обществото, в която да не се забелязва връщане към религията.

Хората се уповават най-вече на Бог, когато се намират в критични ситуации – война, напрегнати исторически моменти, природни катастрофи или епидемии. Днес много икономически и демографски проблеми произтичат от процесите на глобализацията. „Светът се намира в преломен момент от своята история", коментира със загриженост Далай Лама. Слабите надежди и големите страхове се отразяват пагубно върху психиката на милиарди хора и те търсят утеха и закрила в религията.

Дълги години лекари и учени дори не се опитват да разгадаят мистериите, свързани с вярата. Щом става дума за

терапевтичния ефект на молитвата

те обикновено се крият зад ефекта плацебо и обясняват лечебните свойства на молитвата със силата на внушението. Днес се използват научни методи, които показват, че тя наистина има положителен ефект върху състоянието на болни и им помага по-бързо да оздравеят. Най-амбициозният експеримент в тази насока е проведен от американския специалист по сърдечносъдови заболявания Мичъл Крукоф. 52-годишният главен кардиолог на университета „Дюк" в Даръм, Северна Каролина, работи с две групи пациенти. В продължение на 3 години освен с традиционни методи болните от едната група получават и допълнителен „медикамент": за тях редовно се молят съвсем непознати хора – християни, будисти, евреи. Интересното е, че нито пациентите, нито лекуващите ги лекари са знаели за кои участници се молят хора от цял свят. Самият професор Крукоф е вярващ, но и той е изненадан от резултата. След 3 години повече от 90% от сърдечноболните, лекувани допълнително с молитви, се възстановяват много по-бързо от останалите пациенти и случаите на смъртност сред тях са по-малко. И до днес научно обяснение за този феномен все още няма, а д-р Крукоф коментира: „Добрините, които Бог прави, не могат да бъдат разгледани под микроскоп. Ние искахме да покажем, че молитвите наистина помагат."

В САЩ молитвата вече е сред най-често прилаганите лечебни средства в алтернативната медицина. Лекарите в германските болници също използват все повече колективните молитви, за да ускорят оздравяването на пациентите си. Петер Финдайзен, ръководител на клиника за психотерапевтична медицина в Бад Бевенсен, Долна Саксония, от 20 години се моли за своите болни. През юни миналата година в Хамбург е проведен и първият международен конгрес, посветен на целебните свойства на молитвата, на който е изтъкнат приносът на Крукоф в тази област. „Като лекари ние знаем много за връзката между чувствата и реакциите на тялото – заявява Финдайзен. – Има изследвания, които доказват, че молитвите укрепват имунната система. Една здравна каса в Берлин дори препоръчва на членовете си редовните контакти с Всевишния като профилактика. Който се моли, прави нещо добро за душата и тялото си. По време на молитва се нормализира дишането, понижава се кръвното налягане. Човек се успокоява и отпуска. Молитвата помага за възвръщане на вътрешното равновесие особено при депресии и при състояния на зависимост."

Още преди столетия теолозите твърдят, че лечебните свойства на „небесния медикамент" се дължат най-вече на великодушието на Бог. Във всички монотеистични религии Господ е

всемогъщ спасител,сключил договор с човека

Най-известната молитва в целия християнски свят е „Отче наш", в която вярващите молят Всевишния за прошка и закрила. В миналото широко разпространен у нас е молебенът за дъжд и плодородие. И до днес в някои земеделски райони на България е запазен обичаят семената за посев да се носят в църквата, за да бъдат осветени. След това всички отиват към готовите за сеитба ниви, където свещеникът отново произнася молитва за берекет. С този ритуал официално се поставя началото на есенната сеитба. Рибарите също търсят закрила от Бог и не излизат в морето, без да се помолят пред иконата на св. Николай, покровителя на моряците и рибарите.

Днес много нови начинания, създаване на партии, откриване на училища, офиси и магазини се придружават с молитви за благоденствие и сполука. Тази година особено актуален е молебенът за сняг, който бе отслужен в някои от зимните ни курорти. Но за по-сигурно – в случай че Бог не чуе молитвите им – хотелиерите решиха да приготвят и съоръженията за изкуствен сняг.

Привържениците на политеистичните религии могат да избират сред повече божества с най-различни „сфери на действие". Индианците дакота например адресират молитвите си, свързани с прехраната, към полските мишки. Защото често им се случва да използват зърнените запасите на гризачите.

Хората, които се молят, живеят с надеждата, че молбите им ще бъдат изпълнени, но гаранция за това, разбира се, няма как да получат. В случай на неуспех теолозите обичат да хвърлят вината върху хората. Те казват: „Бог ни чува, но ние не разбираме неговия отговор." За разлика от тях психолозите и невролозите се опитват

да намерят научен отговор

за благотворното въздействие на молитвите. Според тях горещата връзка с Всевишния не е извън пределите на познанието, а се намира в централната нервна система на човека. „Бог живее в мозъка", гласи лозунгът на невротеологията. Пионерите в тази нова област на познанието изхождат от идеята, че вярата в извънземната сила е резултат от стратегията за оцеляване, формирана в процеса на еволюцията, и дълбоко е залегнала в човешкия мозък.

Андрю Нюбърг, невролог и теолог от Пенсилванския университет, обогатява научното познание за молитвите с още един интересен експеримент. В изследванията му участват две групи – едната е от медитиращи будисти, а другата включва молещи се францискански монахини. На участниците в експеримента се инжектира специално вещество, което се натрупва преди всичко в активните мозъчни клетки. С помощта на компютърен томограф се локализират сигналите в мозъка и се проектират върху екран. Резултатите от експеримента показват, че както при медитиращите будисти, така и при монахините се установява минимално активиране на париеталния лоб на главния мозък, отговорен за усещането на собственото тяло. Д-р Нюбърг твърди, че когато се понижава активността в този участък, молещият се или медитиращ човек придобива чувството, че духът му напуска тялото и установява контакт с Вселената. „Единението с Бог", често описвано от мистиците, се осъществява не в сърцето или на небето, а в мозъка, убеден е ученият.

Това би могло да означава, че молитвата е

биохимична дрога

или че мозъкът отправя молитви към самия себе си. Германският учен Детлеф Б. Линке не е съгласен с американския си колега. В книгата си „Мозъкът – ключ към безкрайността" професорът по неврофизиология към университета в Бон посочва, че не е възможно традиционно силните връзки между човек и Бог да зависят само от малък участък в човешкия мозък и че „липсата за усещане на собственото тяло е характерно не само за медитацията, но се наблюдава и в други случаи".

За лекарството, наречено молитва, няма упътване, което да предупреждава за възможните рискове или странични действия, но има препоръки на непрофесионалисти:

1. Който редовно се обръща към Бог, може да извлече полза не само за душата си, но и за тялото си, да укрепи имунната си система и да намали риска от сърдечен инфаркт.

2. Не се страхувайте да изплачете мъката си в молитва, защото понякога по този начин научаваме какво всъщност ни тормози.

3. Дори кратките, постоянно повтаряни възклицания, в които споменаваме Бог, като „Помогни ми, Боже!" или „Дай ми сили, Боже!", използвани във всекидневието, могат да ни вдъхнат кураж и увереност в собствените сили. Йезуитският свещеник Йоханес Лепих е нарекъл този вид молитви „копчета, които предпазват душата от разпадане".

Езикът на класическите молитви е в голяма степен сугестивен. Затова с тях може да бъде злоупотребено и да бъдат превърнати в средство за манипулация. Пример за това е Хитлер, който често използва в своите речи цитати от Библията. „Хитлер се изживяваше като Йоан Кръстител, дошъл да спаси народа си от бедствието, наречено Ваймарска република", посочва германският теолог Хартвиг Хонсбайн.

Политици и социолози предупреждават, че някои религиозни движения в САЩ и в ислямските държави могат да се окажат по-опасни от всички хай-тек оръжия. Американският учен Андрю Нюбърг гледа положително на възхода на молитвата в целия свят, но смята, че колективните молитви крият известни рискове, защото могат да притъпят обективното възприемане на действителността и да допринесат за появата на фанатизъм.

Едва ли ще бъдат разкрити скоро всички механизми на въздействие на молитвата независимо от усилията на учените, но явно това не тревожи молещите се. Те живеят с надеждата и вярата, че са намерили най-краткия път към Бог. Може би тъкмо в тази вяра е и силата на молитвата.

Татяна ИВАНОВА



Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .