Банер
full1285617342.jpg

ОБУЧЕНИЕ АВС"Създай Себе си"

Банер

ВАЖНО!

Във връзка със зачестилите напоследък обаждания от хора, изгорели от "услугите" на измислени мошеници, представящи се за част от екипа на "Окултен Център Селена" уведомяваме най-учтиво, че екипът ни се състои от двама души Маг Селена и Маг Живин. Всяко друго позоваване на "Окултен Център Селена", на неговия Уебсайт, на авторските ни материали и регистрирани девизи и слогани е чист опит за измама и въвеждане в заблуждение на хората в беда с цел извличане на неправомерна печалба.

Екипът на "Окултен Център Селена"

Тялото като китара с четири струни
Написано от Маг Селена   
Вторник, 19 Август 2008 17:36

Йога Свами Ниранджананда

Семинар в София показа как древният метод развива вътрешния ни потенциал.

"Понякога при мен идват хора и ме питат кога ще ги науча да стоят на главата си. Казвам им - първо се научете да стоите на краката си!" - усмихва се Парамахамса Ниранджананда Сарасвати, или както по-често го наричат близките му Свами Ниранджан. Може би точно широката, някак по детски искрена усмивка е най-характерното за този буден, енергичен и строен почти 50-годишен индиец, който не изглежда на повече от 30. Тя те кара някак съвсем естествено да възприемаш необичайната дълга оранжева роба, нанизите броеници и специфичната червена точка между веждите. Особено след думите "Въпреки че съм за пръв път в България, чувствам, че сякаш съм част от нея".

Близо хиляда души в Зала 3 на НДК на двудневния летен йога семинар в София бяха опънали постелки на земята, защото теорията е последвана от много, много практика. Това напомня думите на основателя на тази линия в йога Свами Шивананда, че един грам практика е по-ценен от тонове теория.

Свами Ниранджан е категоричен: йога не е мистична практика, а се занимава с развитието на тялото, ума и духа: "Трябва да се разделим с всички амбиции и очаквания за висше, мистично, трансцедентално, духовно просветление и да започнем да работим, за да разберем живота си, да видим ясно ситуацията, в която се намираме, да се наблюдаваме как реагираме на една или друга провокация. Различните видове йога ни позволяват да открием, разберем и развиваме качествата на нашата личност и нейната изява в живота. Помагат ни и да постигнем равновесие и да управляваме живота си."

Свами сравнява четирите вида йога с четирите струни на китара. Само ако са добре опънати и настроени, ще се получи хубава музика. "Започнах да се занимавам с йога не за да постигна себереализация или самадхи (нирвана), а за да настроя струните на моята китара" - казва с усмивка Свами Ниранджан - "Защото думата йога означава хармония, съединение на тези четири сфери на съществуванието - физическото тяло, ума, емоциите и творческия потенциал".

Той се опитва да разсее още един мит, че с йога може да се постигне себереализация и връзка с Бога, като цитира своя гуру Парамахамса Сатиянанда: "Нашият ум е обусловен от света и тази обусловеност поражда бариери около възможностите ни за себеизразяване в живота. Това са социални, културни, религиозни, лични и какви ли още не бариери. Те ни пречат и ограничават да изживеем и изразим нашата истинска човешка природа."

Не липсваше и традиционният въпрос дали йога не е свързана с индуистката религия. "Такава връзка не бива да се прави. Йога е дисциплина, посредством която можете да влезете във връзка с вътрешните си сетива. Много учения и религии са заимствали техники от йога, които са направили част от своята система. Преди около 30 години правих проучване за световните култури и пропътувах цяла Южна Америка, особено местата на древните цивилизации. Открих статуи, рисунки и символи на йогийски пози и упражнения, диаграми на йогийската концепция за енергийните центрове върху паметници от 4000 години преди Христа. Подобни неща изнамерих в скандинавските страни и Африка.

Затова смятам, че йога не се е развивала само в Индия, а е придобивка на цялото човечество. С времето поради природни катаклизми, бедствия, войни и преселения йога е изчезнала и е изгубена на повечето места по света. По някакви причини тя се е запазила и до днес в Индия и сега е времето, когато отново се завръща в останалия свят. Тя е достижение на човечеството", обяснява Свами Ниранджан.

Много от дошлите на семинара водеха деца и се интересуваха кога те могат да започнат да практикуват йога. Учителят се оживи и си призна, че децата са голямата му грижа и вдъхновение. Той смята, че йога не бива да се почва преди 8-годишна възраст, защото тогава хормоните в тялото се проявяват и влизат в баланс. Цялостната практика е добре да започне най-рано след 14-годишна възраст.

Добирам се до Свами Ниранджан и го питам кой е най-големият урок, който е научил от своя учител Свами Сатиянанда. Лицето му се прояснява: "Това, което съм научил и развил в йога, е разбирането. То е по-голямо, по-велико от любовта и от състраданието. Ако няма разбиране, няма да има любов и състрадание."

Провокирам го с още един въпрос - как ще оцени днешната епоха от гледна точка на индийските ведически традиции. Той сбърчва вежди, замисля се малко и обяснява, че Ведите разделят времето на четири епохи - Кали Юга или черната епоха от единия край, и Сатия юга - епохата на справедливостта - в другия край. Помежду им са Двапара и Трета юга. Сега живеем в тежки, размирни времена с много войни и противопоставяне. Питам дали това е Кали Юга и кога ще свърши.

Той махва някак неопределено с ръка, като че ли това не е от никакво значение и казва: "Йога е система, която ни помага да се развиваме, да живеем хармонично и спокойно вътре в себе си. Това е целта на йога. Когато постигнеш такъв мир, хармония, разбиране и увереност вътре в себе си, ти си излязъл от Кали юга и вече си влязъл в Сатя юга".

 

Свами е предопределен от малък

"Това дете ще възроди и върне на съвременните хора знанията на древните цивилизации!", изрича Свами Сатиянанда, като държи в ръце новороденото бебе в семейството на свои близки ученици. Това се случва в индийския град Раджнангаон, щата Мадхя Прадеш, през 1960 г.

Предсказанието се сбъдва и бебето става световноизвестният днес йога гуру Парама- хамса Ниранджананда Сарасвати (Свами Ниранджан) - основател на първия йога университет в света (Bihar Yoga Bharati - в Индия) и първата Европейска йога академия в Унгария. Негова е заслугата йога да започне да се преподава на съвременно академично и научно ниво като философия и практика и да стане професионално понятието учител по йога.

Още на четири години Свами Ниранджан отива при своя духовен учител Свами Сатиянанда в Бихарската йога школа в Мунгер. На десет години е посветен в саняс (подвижничество), а на 30 - във висшата духовна степен Парамахамса саняса. През 1993 г. официално е обявен за приемник на своя учител и от този момент до днес ръководи Bihar School of Yoga, от която през 1994 г. се основава първия йога университет - Bihar Yoga Bharati.

На неговите плещи са и Sivananda Math (благотворителна фондация) и Yoga Research Foundation (фондация за научни изследвания на йога).

 

Хатха йога - изчистване на организма

Хатха йога се занимава с елиминиране на токсините и нечистотиите от тялото, отстранява блокажите и сковаността му. Целта й е да възстанови баланса и взаимодействието на различните органи и системи в организма. Практиките й дават оптимално здраве. А здравето е състояние на тялото, в което отсъства стрес.

 

Раджа йога - да управляваме ума

На Запад мислят, че Раджа йога е медитативна практика. Но тя е по-скоро система, която се занимава с управлението на умствения баланс. Умът е център на живота и ако можем да го управляваме, ще имаме успех в развитието на нашата личност и в процеса на себепознание. Раджа йога учи да управляваме ума и как да постигнем релаксацията му.

 

Бхакти йога - овладяваме на емоциите

За Бхакти йога пък обикновено се казва, че е на обожанието и отдаването. Но тя, според Свами Ниранджан, е йога на управление на емоциите.

 

Карма йога – изява на твореца

По същия начин целта на Карма йога не е да се работи здраво и безкористно, а да се свържем с творческото си начало и да го изявим по най-добрия начин.

 
Наско Атанасов – Неделен Стандарт от 10. 08. 2008

 



Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
 
Сходни статии
За сайта
© 2024 selenabg.com. Този сайт е притежание на Окултен Център Селена. Всички права запазени .