Написано от Маг Селена
|
Неделя, 06 Май 2007 00:00 |
В хипноза човек може да сънува.
Въпреки разпространеното мнение, рисковете и опасностите при използването на хипнозата са не по-големи от тези при други терапевтични методи.
Повечето от опасенията се създават от сценичната и любителската хипноза: можеш да изглеждаш смешен, да загубиш контрол, “да не се събудиш”. Методите за въвеждане в хипнозата са много: фиксация на погледа върху блестящ предмет или светлина, гледане в определена точка на тавана и постепенно затваряне на очите, различни словесни и несловесни подходи.
Възможно е да се използват и релаксация, зрителни представи (например за бавно слизане по стълби), внушени движения и усещания (за накланяне на тялото, тежест, лекота на ръката), предизвикване на съноподобно дишане. При провеждане на серия от сеанси могат да се използват и сигнали за влизане в хипноза.
При повечето хора е възможно да влязат в повърхностна хипноза, други - в средна степен, трети достигат до дълбока хипноза. Обикновено с всеки следващ сеанс хипнозата става все по-дълбока. Съществуват и методи за увеличаване на нейната дълбочина.
В хипноза човек може да сънува. Сънищата могат да са спонтанни, но могат да бъдат и предизвикани. Хипнозните сънища се използват за увеличаване дълбочината на хипнозата, като като диагностичен и психотерапевтичен метод. Обичайният начин за предизвикване на хипнозни сънища е, когато човек влиза или вече е в хипноза да му се каже, че при даден сигнал ще започне да сънува, че съдържанието на съня ще е такова (или може да бъде определено) и след излизането от хипноза ще си спомня какво е сънувал. Сигналът за сънуване в хипноза може да бъде различен - физически стимул, инструкция.
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|