Качеството на живот на повечето млади хора в България се повишава, но те стават все по-малко образовани. Това показват резултатите от изследване, проведено от агенция "Медиана" по поръчка на Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС).
Данните бяха представени в Министерския съвет днес от шефа на агенцията Кольо Колев, след като правителството прие годишния доклад на ДАМС.
85% от българските младежи имат собствени мобилни телефони, а 43% притежават компютри у дома. В същото време те знаят три пъти по-малко от възрастните поколения в страната.
Едва 30% например знаят къде се намира държавата Андора, а 60% смятат, че САЩ и Русия са воювали помежду си във Втората световна война.
40% от младежите у нас намират четенето на книги за отживелица,
отговарят най-вярно на въпроси за Азис, а като цяло моралът и ценностите им отстъпват на откровения социален цинизъм, при който най-важни са парите и успеха на всяка цена, сочи още изследването.
То регистрира и двойно нарастване на употребата на наркотици. 25% от младите българи поне веднъж са опитвали някакъв вид дрога.
Според изследването младежите ни са на второ място след австрийските по тютюнопушене и в средата на европейската класация, що се отнася до консумацията на алкохол. Рязко намаляват и емиграционните настроения сред предимно добре образованите от тях.
Другият основен извод на "Медиана" сочи, че за младежите предимно от ромски произход нарастват проблемите със социалното включване и те все по-трудно намират мястото си в обществото. Причините за техния труден достъп до средно и висше образование са преди всичко икономически.
В същото време изследването прогнозира, че до 20-25 години роми ще са 50% от младите българи, при около 10% в момента.
Зам.-председателят на ДАМС Михаил Балабанов обяви, че неговата агенция работи по подготовката на законопроект за развитието на младежта в България, който предвижда създаването на специален фонд за финансиране на младежки програми и инициативи.