Две десетилетия след експлозията в атомната електроцентрала в Чернобил повечето селища в радиус от 300 км продължават да бъдат обезлюдени, информира в. „Дневник". Напоследък обаче все по-често се появяват съобщения, че изоставените земи в региона са се превърнали в рай за дивите животни въпреки високата радиация. "Виждала съм много диви животни наоколо," казва 73-годишната Мария Урупова, която е една от малкото възрастни хора, отказали да напуснат домовете си в "мъртвата зона" около централата.
Урупова дори се оплаква, че дивата природа е станала твърде настъпателна - днес повечето изоставени селища наоколо постепенно потъват в заобикалящата ги гъста растителност, а дивите животни стават все по-смели.
Неотдавна глутница вълци са изяли две от кучетата й, полето с царевица е било стъпкано от диви свине, а поляните около порутеното селце са пълни с лисици, зайци и змии. Учени дори съобщават и за по-редки животински видове, като например лосове, рисове и диви коне, смятани за изключително редки и за останалата част на Източна Европа.
Учудващо бързото завръщане на дивите животни в региона след най-тежката ядрена катастрофа в света е парадокс, който учените все още не могат да обяснят. Според някои евакуацията на хората след аварията през 1986 г. е сложила край на унищожаването на природата в околността, с което е позволила на дивите животни да се размножават необезпокоявани.
Според други обаче животните са дошли отвън и много скоро мутациите, причинени от високите нива на радиация, ще доведат до намаляване на популациите им. Съгласно доклад на на ООН от 2005 г. нивото на радиация в региона продължава да бъде от 10 до 100 пъти по-високо от допустимото.
Биологът Робърт Бейкър от Техническия университет в Тексас е бил сред първите западни учени, съобщили за завръщането на дивата природа в Чернобил. Според него аварията не е повлияла съществено нито на популациите, нито на видовото разнообразие на редица животни, въпреки че генни тестове са показали наличието на мутации.
В радиус от само 10 км около централата, смятана за най-тежко заразената зона, са били забелязани лисици, вълци, видри, елени и диви свине, както и много видове гризачи. "Последствията от аварията могат дори да се окажат положителни за дивата природа, защото й позволяват да се развива без намесата на човека", заяви Бейкър в интервю за Ройтерс.
Картината, която рисува друг учен - биологът Тимъти Мусо от университета в Южна Каролина, е много по-песимистична. Той смята, че докато изоставените територии на Чернобил изглеждат привлекателни за мигриралите животни, техните популации не само не се развиват, но и много скоро могат да изчезнат съвсем заради тежките последици от радиацията.
След провеждането на петнадесетгодишно изследване на общо 7700 птици от околността Мусо и негови колеги са открили 11 редки или неизвестни мутации, довели до рязко намаляване на репродуктивните способности на птиците и съществено по-голяма смъртност сред популациите им в сравнение с птици извън радиоактивната зона.
Въпреки че нивата на радиация днес са ниски, те намаляват антиоксидантите в кръвта, което води до разрушаване на клетките, е изводът на учения. "Чернобил е като блато, от което животните, дошли отвън, вече не могат да се измъкнат", смята Мусо.