ТЪНКО И ДЕБЕЛО ЧЕРВО
В тънкото черво се извършва същинското смилане на храната чрез разграждане на отделни съставки (анализ) и чрез усвояване (асимилация). Прави впечатление външната прилика между тънкото черво и мозъка. И двата имат сходна задача и функция. Мозъкът смила въздействията на невеществено равнище, тънкото черво смила веществени въздействия. При смущения в областта на тънкото черво човек би трябвало да си отговори на въпроса дали не анализира прекалено много, тъй като характерна функция на тънкото черво е анализът, разграждането, навлизането в детайли. Хора със смущения в тънкото черво обикновено са склонни към прекомерни анализи и критика, на всичко намират някакъв недостатък.
Тънкото черво е и добър индикатор за екзистенциални страхове. Там храната се оползотворява, „използва". Зад прекомерното анализиране и оползотворяване обаче винаги се крие екзистенциален страх, страх да не би да не се извлече достатъчно и да се умре от глад. Проблемите на тънкото черво може да се отличават и с обратното, но значително по-рядко - нищожната способност за критично отношение, какъвто е случаят с т. нар. мазни екскременти при недостатъчност на панкреаса.
Един от най-честите симптоми в областта на тънкото черво е диарията. Народът казва: напълни гащите от страх. Диарията насочва към проблемите на страха. Когато човек се страхува, той не отделя вече време аналитично да разглежда въздействията. Остава ги да отпаднат, без да ги смила. Нищо не се запазва. Човек се оттегля на тихо и самотно местенце, където може да остави нещата да следват своето естествено развитие. При това той губи много течност, онази течност, която е символ на гъвкавостта, необходима, за да се разшири навяващата страх (тясна) аз-граница и с това да се превъзмогне страхът. По-рано вече казахме, че страхът неизменно е свързан с теснота, притеснение и задържане.
Терапията на страха винаги изисква да пуснем и да разширим, да станем гъвкави и да оставим нещата просто да се случват. Лечението на диарията обикновено се изчерпва с това на болния да се подават големи количества течност. Така той символично получава онази гъвкавост, която му е нужна, за да разшири своите граници, в които изживява страха. Диарията, била тя хронична или акутна, винаги ни обяснява, че се страхуваме и твърде много искаме да задържаме, и ни учи да пускаме и да оставяме на свобода.
В дебелото черво същинското храносмилане вече е завършено. Тук от несмилаемия остатък от храната се извлича още само водата. Най-разпространеното смущение в тази област е запекът. След Фройд психоанализата тълкува ходенето по голяма нужда като акт на даване и подаряване. Всеки ще разбере, че в символичен смисъл парите имат нещо общо с изпражненията, когато си припомни приказката, в която златното магаре вместо екскременти отделя златни монети. Народът свързва настъпването по невнимание на кучешко изпражнение с надеждата за неочаквани пари. Тези примери би трябвало достатъчно ясно и без по-нататъшно теоретизиране да показват символичната взаимна връзка между изпражнения и пари, съответно между ходенето по голяма нужда и способността да дадем нещо. Запекът е израз на не искам да давам, искам да задържа и опира до кръга проблеми, присъщи на скъперничеството. (колкото повече има скъперникът, толкова повече се стиска.) Запекът в наши дни е много разпространен симптом, от който страдат мнозинството хора. Той явно демонстрира силна вещомания и неспособност за откъсване от материалната сфера.
На дебелото черво се пада още едно важно символично значение. Тънкото черво съответства на съзнателното, аналитичното мислене, а дебелото черво - на неосъзнатото, в буквалния смисъл - на „долния свят". От митологична гледна точка неосъзнатото е царството на мъртвите. Дебелото черво също е царство на мъртвите, понеже в него се намират веществата, които не могат да бъдат трансформирани в живот, това е мястото, където може да настъпи ферментация, ферментацията е и процес на гниене и умиране. След като дебелото черво символизира неосъзнатото, сенчестата страна на тялото, изпражненията съответстват на съдържанията на неосъзнатото.
Така разбираме ясно следващото значение на запека: страхът да се позволи на неосъзнати съдържания да излязат на бял свят. Това е опит да запазиш у себе си неосъзнати, изтласкани, потиснати съдържания. Душевните въздействия се заприщват и човек не успява да се дистанцира от тях. „Запеченият" пациент буквално не може да ги остави зад себе си. По тази причина от голяма полза за психотерапията е, първо, съществуващият запек корпорално отново да се „втечни", за да излязат на показ аналогично и неосъзнатите съдържания. Запекът ни показва, че имаме затруднения с подаването и пускането, че задържаме както материални неща, така и неосъзнати съдържания и не искаме да ги пуснем да излязат на бял свят.
Язвен колит се нарича онова възпаление на дебелото черво, което започва акутно, хронифицира се и се придружава с болки в корема и кърваво-слузести диарии. В този случай народът пак доказва своите дълбоки психосоматични познания. Всички го познаваме - мазника, слузестото безгръбначно. Мазникът е готов да ближе нечий задник, за да спечели благоволение. За това обаче той трябва да пожертва своята собствена личност, трябва да се откаже от своя собствен личен живот, за да живее живота на другиго (ближе ли човек някому задника, той заживява с него в симбиотично единение).
Кръв и слуз са жизнени вещества, те са първични символи на живота. Митовете на някои първобитни народи разказват как всичко живо се е развило от лигави субстанции. Кръв и слуз губи този, който се страхува да реализира своя собствен живот и своята собствена личност. За да се живее собственият живот, обаче, е необходимо да се изгради собствена позиция по отношение на другия, с която пък се стига до известна самота (загуба на симбиозата). Болният от колит се страхува от това. От страх той лее кървава пот -.чрез червото. Чрез червото (и неосъзнато) той жертва символите на своя собствен живот: кръв и слуз. Може да му помогне само прозрението, че всеки човек сам поема отговорност за собствения си живот - в противен случай го губи.
ЗАДСТОМАШНА ЖЛЕЗА (ПАНКРЕАС)
Към областта на храносмилането принадлежи и задстомашната жлеза, която има две основни функции. Екзокринната част произвежда съществените храносмилателни сокове, чиято дейност безусловно носи агресивен характер. Ендокринната част на задстомашната жлеза, островните клетки, произвеждат инсулина. Недостатъчната продукция на тези островни клетки води до разпространената картина на заболяването диабет (захарна болест). Думата „диабет" произхожда от гръцкия глагол diabeinein, което значи прехвърлям и преминавам. Първоначално наричали тази болест захарно разстройство. Ако си припомним описаната символика на храната в началото, можем свободно да преведем израза захарно разстройство с любовно разстройство. Диабетикът не може да асимилира (поради липса на инсулин) захарта, поета с храната.
Захарта пропада през него и той я отделя в урината. Заместим ли само думата захар с думата любов, много точно очертаваме кръга проблеми на диабетика. Сладките неща са само заместител на други сладки желания, които съставляват сладкия живот. Зад желанието на диабетика да се наслаждава на сладки неща и същевременната му неспособност да асимилира захарта и да я поема в собствените си клетки, се крие непризнатото желание за осъществяване в любовта, съчетано с неспособността да приема любов, да може изцяло да я допусне до себе си. Характерно е, че диабетикът трябва да живее от „ерзац храна" - от някакъв заместител за своите истински желания. Диабетът води до преокисляване (свръхоксидация) на цялото тяло чак до състояние на кома. Познаваме киселината като символ на агресията. Отново и отново срещаме тази полярност на любов и агресия, на захар и киселина (митологично: Венера и Марс). Тялото ни учи: който не обича, става кисел. Или още по-недвусмислена формулировка: който не умее да се наслаждава, не е „сладък" и за околните!
Любов може да приема само този, който може и да дарява любов, а диабетикът я отдава единствено под формата на неасимилирана захар в урината. Тъй като не може достатъчно да отдава себе си, захарта „пропада" през тялото му (захар в урината). Диабетикът иска любов (сладки неща), но не смее активно да се осъществява в тази сфера ("... наистина не ми е позволено нищо сладко!"). Той, все пак, продължава да копнее за това (... тъй много ми се иска, ама нали не бива!") - не може обаче да я получи, защото не се е научил сам да дава любов - и така любовта пропада в него. Той трябва да отделя захарта неусвоена. Е, как тогава да не се вкисва!
ЧЕРНИЯТ ДРОБ
Няма да е лесно да разгледаме черния дроб, това е орган с извънредно многостранни функции. Той е един от най-големите органи в човешкото тяло, който играе незаменима роля в обмяната на веществата, или - образно казано - представлява лабораторията на човека. Да скицираме накратко основните му функции:
1. Натрупване на енергия. Черният дроб образува гликоген (скорбяла) и го складира (за около петстотин килокалории). Освен това, поетите въглехидрати тук се преработват в мазнини и се складират в мастните депа на тялото.
2. Производство на енергия. От поетите с храната аминокиселини и мастни съставки черният дроб образува гликоза (= енергия). Всички мазнини достигат до черния дроб и в него могат да бъдат използвани за изгаряне, за получаване на енергия.
3. Обмяна на белтъчини. Черният дроб е свързващото звено между белтъчините (протеин) от животинското и растителното царство, откъдето идва нашата храна, и белтъчините на човека. Белтъчините на всеки биологичен вид са напълно различни, но градивните им съставки -аминокиселините - са универсални (сравнение: различните индивидуални типове къщи - белтъчините - са изградени от еднакви тухли - аминокиселините). Индивидуалното различие на белтъчините от растителен, животински и човешки произход се състои в различните модели на подреждане на аминокиселините; последователността на аминокиселините е кодирана в ДНК.
4. Обезвреждане на отрови. Отрови както от собственото тяло, така и от външен произход се дезактивират в черния дроб и се трансформират във водоразтворими, за да могат след това да се отделят посредством жлъчката или бъбреците. Освен това билирубинът (отпадъчен продукт от червения оцветител на кръвта - хемоглобина) трябва да се преобразува в черния дроб, за да може да бъде отделян. Нарушаването на този процес води до жълтеница. Най-после черният дроб синтезира урината, която се отделя през бъбреците. Дотук приключваме с краткия обзор на най-важните функции на толкова многостранно действащия черен дроб. Да започнем нашето символично превръщане от последната спомената функция - обезвреждането на токсини. Способността на черния дроб да обезврежда отрови предполага наличието на способност за различаване и преценка, защото който не може да прави разлика между това кое е отровно и кое не, не би могъл да обезврежда отрови.
Смущенията и заболяванията на черния дроб навеждат на извода за проблеми с преценяването и оценяването, насочват към погрешна преценка за полезно или вредно (храна или отрова?). Докато функционира преценката кое е полезно и колко от него човек може да преработва и смила, никога не се прекалява. Черният дроб винаги заболява от прекомерно количество: премного мазнини, премного ядене, премного алкохол, премного медикаменти и т. н. Болният черен дроб показва, че човек поема премного от нещо, което надхвърля неговия капацитет за преработка, показва липсата на мярка, прекомерни желания за експанзия и твърде високи идеали.
Черният дроб е доставчик на енергия. Заболелият от черен дроб обаче губи тъкмо тази енергия и жизнена сила. Той губи своята потенция, губи желанието си за ядене и пиене. Губи желание във всички сфери, които са свързани с жизнени изяви. По този начин симптомът коригира и компенсира проблема, който се нарича: премного. Това е телесната реакция на прекомерността и манията за величие и тя ни учи да се откажем от премногото. По време на болестта пациентът се приучва към ограничение, спокойствие и лишение (секс, ядене, пиене). Най-ясно виждаме този процес при хепатита.
Освен това черният дроб има пряко символично отношение към мирогледни и религиозни сфери. Установяването на произхода на подобно съответствие за някои хора може би съвсем няма да е лесно. Белтъчините са строителният материал на живота. От растителните и животинските мазнини в храната черният дроб изгражда човешките белтъчни, като променя пространственото подреждане на аминокиселините (модели). С други думи, като запазва отделните тухли (аминокиселини) черният дроб променя пространствената структура и по този начин постига качествен или еволюционен скок от растителното и животинското царство към човешкото.
Въпреки еволюционната крачка идентичността на строителните тухли, които поддържат връзката с произхода се запазва. Синтезът на белтъчини е съвършено микрокосмическо отражение на това, което в макрокосмоса наричаме еволюция. Чрез разместване и изменение на качествения модел от едни и същи „първоначални строителни тухли" се създава безкрайно количество форми. Поради неизменността на „материала", винаги всичко остава свързано едно с друго, затова мъдреците учат, че всичко е в едно и едното е във всичко (pars pro toto).
Друг израз за това разбиране е religio буквално „обратна връзка". Религията търси обратната връзка с първопричината, с изходната точка, с единството и я намира, защото многообразието, което ни отделя от единството, в края на краищата е само една илюзия (мая) - тя се осъществява единствено чрез играта на различното подреждане (модел) на еднакво съществуващото. Поради това пътя назад може да намери само онзи, който прозре илюзията на различните форми. Множеството и единството - в това поле на напрежение работи черният дроб.
ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЧЕРНИЯ ДРОБ
Който има болен черен дроб би трябвало да си постави следните въпроси:
1. В кои сфери съм загубил способността за правилна преценка и оценка? 2. Къде не мога вече да правя разлива между това, което ми понася, и онова, което е „отровно" за мен? 3. В какво превалявам, в коя област искам твърде много (мания за величие), къде се разпростирам в безмерното? 4. Интересувам ли се от сферата на religio, от моята обратна връзка с първопричината, или множеството ми пречи да погледна и към единичното. Не достигат ли мирогледните теми в моя живот? 5. Липсва ли ми доверие?
ЖЛЪЧЕН МЕХУР
Жлъчният мехур събира произведената от черния дроб жлъчка. Жлъчката обаче не може да се включи в храносмилането, ако жлъчните канали са запушени от камъни, както често става. От разговорния език знаем, че жлъчната течност съответства на агресията.
Казваме за някои хора: бълват жупел и жлъч; на сърце им - жлъчка и отрова. „Холерикът" дори носи името на тази жлъчна, заприщена агресия.
Прави впечатление, че камъни в жлъчката се срещат по-често у жени, докато, напротив, камъните в бъбреците са по-обичайни при мъжете. Освен това камъни в жлъчката са значително по-чести при жените с деца, отколкото при нераждалите. Тези статистически данни може би могат да улеснят малко нашето тълкуване. Енергията иска да тече. Възпрепятства ли се потокът на енергията, стига се до нейния застой.
Не намери ли заприщената енергия по-продължително време никакъв отток, тя проявява тенденция да се засилва и натрупва. Отлагания и образуване на камъни в тялото винаги е израз на коагулирана енергия. Камъните в жлъчката са вкаменена агресия. (Енергия и агресия са почти идентични понятия. Би трябвало да е ясно, че думи, като например агресия, за нас нямат никакъв негативен нюанс. Агресията ни е тъй наложително необходима, както жлъчката или зъбите.)
Поради това честотата на камъните в жлъчката не изненадва особено при омъжени жени със семейство. Тези жени изживяват семейството си като структура, която им пречи да оставят своята енергия и агресия да текат по собствени закони. Те изживяват семейните ситуации като принуда, от която не се решават да се освободят - енергиите коагулират и се вкаменяват. В коликите пациентът е принуден да наваксва всичко, за което преди това не е намирал смелост. С твърде много движения и викове доста от потисканата енергия отново протича. Болестта ни прави честни! "БОЛЕСТТА КАТО ПЪТ" Торвалд Детлефсен, Д-р Рюдигер Далке
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|