Туберкулозният бактерий е значително устойчив във външната среда. Запазва се дълго в храчките на болните, даже и след тяхното изсъхване.
Действия за живот - към свят без туберкулоза. Туберкулозата е напълно излечима, особено когато е ранно - открита. Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което засяга белите дробове в около 80%, а в останалите случаи се засягат други органи и системи, тъй наречените небелодробни форми / туберкулоза на костите и ставите, на пикочо-половата система, на червата, на очите и др./.
Туберкулозата е напълно излечима, особено когато е ранно - открита. (Роберт Кох)
ПРИЧИНИТЕЛ НА БОЛЕСТТА Причинителят на болестта се казва Микобактерий и е отрит от Роберт Кох. Има 4 подвида патогенни микроорганизми. Опасни за човека са човешкият и говеждият тип.
Туберкулозният бактерий е значително устойчив във външната среда. Запазва се дълго в храчките на болните, даже и след тяхното изсъхване. В помещения туберкулозните бактерии са жизнеспособни до десет месеца. В млякото се запазват до десет дни.
Важно е да се знае, че пастьоризацията му не ги унищожава.
Млякото трябва да се вари поне 5 минути. В сиренето и маслото се запазва до десет месеца. От дезинфекционните средства най-добър ефект имат препаратите на хлорамина и избистрините разствори на хлорната вар. Пряка слънчева светлина ги унищожава от пет до десет минути.
Особено неблагоприятен момент е устойчивостта на туберкулозния бактерии към лекарствените препарати, прилагани за лечение.
ИЗТОЧНИК НА ЗАРАЗАТА 1.Основен източник на зараза е болният от туберкулоза човек, особено тези с открити форми на белодробна туберкулоза,/ нелекувани /.
2.Извънбелодробни източници на заразата отделят бактериите с орината и изпражнинията - те имат второстепенна роля.
3.Заразяването може да стане и от болни от туберкулоза животни - едър рогат добитък и свине, чрез млякото и месото. Периодът от заразяване до заболяване се казва инкубационен и трае от три до осем седмици.
НАЧИН НА ЗАРАЗЯВАНЕТО Заразяването става най-често от болния човек / и от болен от белодробна форма на туберкулоза/ при разговор с болния, кихане, кашлица - тъй наречения въздушно-капков път. Чрез пръските, отделени от болния се заразяват хората, които са в непосредствен контакт.
Заразяването става също и чрез праха, в който има туб.бактерии от храчките - въздушно-прахов път. По нарядко може да има заразяване по хранителен път - мляко от болни крави или продукти, приготвени от него. Консумация на недобре сварени яйца и употребата на недобре обработено месо на птици и свине създават условия за заразяване.
ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИЕ КЪМ ТУБЕРКУЛОЗА Всеки човек се среща с туберкулозни бактерии, но не всеки заболява. Това показва, че за да се развие заболяване не е достатъчно само да попадне туберкулозен бактерии в организма.
Развитието на заболяването зависи и от съпротивителните сили на организма - т. нар. реактивност на индивида. Всички фактори, които намаляват съпротивителните сили на организма / инфекции, непълноцинно хранене, неблагоприятни условия на живот и труд, съпътстващи заболявания и др./ играят роля за възникването на заболяването.
ПРИЗНАЦИ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО Най-характерните признаци на заболяването са: в началния стадии - обща отпадналост, безапетите, спадане на теглото, субфебрилна температура, нощни изпотявания.
В по-късен стадии се появяват кашлица, отначало суха непродуктивна, а след това болния отделя слузно-гнойни храчки, понякога примесени с кръв. В по-късните стадии и при хроничните форми се явява и задух.
Психиката на болните е лабилна, страдат от безсъние. В 10-25 % заболяването протича напълно безсимптомно и то се открива при профилактични прегледи или по повод на друг преглед.
При възрастни хора може да наподобява друго заболяване - хроничен бронхит, пневмония, грип и др. - така наречени “маски” на туберкулозата.
РИСКОВИ ФАКТОРИ 1.Най-големият риск е непосредственият контакт с болния от белодробна туберкулоза човек.
2.Тютюнопушене.
3.Злоупотреба с алкохол.
4.Придружаващи хронични заболявания - хроничен бронхит, белодробни болести, язви на стомаха, диабет.
5.Изразена реакция към туберкулин, особено при лица, които не са ваксинирани срещу туберкулоза.
6.Работа в места с вредни химически вещества.
7.Намалени съпротивителни сили на организма - прекарани инфекции, непълноценно хранене, хиповитаминоза, нехигиенни условия на труд и бит, продължително лечение с кортикостероидни препарати, намалени защитни сили на организма при бременост, кърмене, старост и др.
8.Заразоносители на СПИН.
9.Контакт на много хора в казарми, общежития, затвори, социални домове и др.
ПРОФИЛАКТИКА При продължителни нощни изпотявания, придружени с температура, кашлица с кръвохрак, безапетитие и спадане на телесното тегло е необходимо да се обърните към личния лекар.
Болните с хронични заболявания - язви, диабет, лекуващи се кортикостероидни препарати е необходимо 1-2 пъти годишно да преминат на профилактичен преглед при специалист насочени от личния лекар.
Профилактиката включва установаване на рисковите фактори- непълноценно хранене, съблюдаване на лична хигиена, избягване на съмнителни за зараза месо и млечни продукти от болни животни. Тези хранителни продукти трябва да преминат през термична обработка.
Консумираната храна трябва да бъде богата на белтъчини и с високо витаминно съдържание. Важна роля за ранното откриване на туберкулозата имат пробата на Манту, рентгиновите прегледи и др.изследвания препоръчани от личния лекар. Важно средство за презпазване от туберкулозата е спецефичната ваксина.
Първата ваксина се прави непосредствено след раждането, когато организмът още не е заразен. От 7-10 месеца се извършва проверка за наличие на белег от ваксината. Когато няма белег, се прави наново проба на Манту и тези, които покажат отрицителна проба наново се ваксинират.
Добавете тази страница към любимата Ви социална мрежа, към любими, отметки....
|